Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

495. Subtract the following without re-arranging them. Find the sum of the minuends, the sum of the subtrahends, and the sum of the remainders.

11. $1,000.00 – $876.49 =
12. $549.37 - $99.89 =
13. $345.93 – $76.04=
14. $1,786.08 – $1,097.19 =
15. $345.00 - $187.23 =
16. $3,545.37 - $966.38 =
17.

$82.46 - $7.59 =
18. $5,074.02-$4,987.63 =
19. $77.84 – $9.88 =
20. $4,680.35 - $4,679.46 =
21. ?

?

?

496. Multiplication.

Find the cost of:

1. 197 barrels of flour, at $5.66 per barrel.
2. 486 bushels of wheat, at $ 1.04 per bushel.
3. 237 tons of plaster, at $6.72 per ton.
4. 809 tons of hay, at $11.45 per ton.
5. 74 car-loads of bran, at $20.624 per load.
6. 208 sheep, at $4.65 per head.
7. 673 barrels of mackerel, at $10.60 per barrel.

.
8. 984 bushels of onions, at $1.09 per bushel. .
9. 99 pounds of butter, at 24 cents per pound.
10. 208 pounds of coffee, at 28 cents per pound.

497. What will be the cost of 157 pounds of sugar, at 5$ per pound. 157 At 5% per pound 157 pounds will cost 157 times 59. In prac5 tice, however, we multiply 157 by the smaller number 5.

Ans., $7.85. 785

11. 1,376 yd. of muslin, at 6%.
12. 2,084 bu. of corn, at 4744.
13. 1,864 lb. of beef, at 52%.
14. 988 lb. of turkeys, at 1314.
15. 296 bu. of potatoes, at 474%.
16. 1,272 lb. of dried apples, at 23%.
17. 488 lb. of lard, at 107€.
18. 2,240 lb. of sugar, at 48€.
19. 5,176 lb. of wool, at 300€.
20. 4,892 bu. of wheat, at 992¢.

FRACTIONAL PARTS OF A DOLLAR.

499. What will be the cost of 16 base-balls at 25 cents each? Multiplyiug 25 cents by 16, we get the answer $4.00. A shorter way

is ia multiply of a dollar by 16 which gives 16 quarter-dollars, or 4 dollars.

500. Oral Exercises.

At 25 cents per lb., yd., doz., etc., what will be paid for : 1. 32 base-balls ?

7. 37 doz. lemons ? 2. 52 lb. of coffee?

8. 25 bu. of tomatoes ? 3. 48 straw hats ?

9. 41 panes of glass? 4. 84 yd. of ribbon?

10. 33 packages of candy ? 5. 36 second readers ?

11. 49 Roman candles? 6. 56 vases ?

12. 60 bars of soap?

501. At 50 cents, give the cost of: 13. 46 lb. of tea.

19. 76 grammars. 14. 28 pairs of scissors.

20. 57 boxes of pens. 15. 38 penknives.

21. 49 picture books. 16. 84 third readers.

22. 83 dolls.
17. 44 lb. of candy.

23. 27 games.
32
caps.

24. 75 feather dusters. 25. What part of a dollar is 75 cents ?

26. If I pay 3 quarter-dollars each for sleds, how many quarter-dollars will I

pay

for a dozen sleds? How many dollars ?

18.

502. Give the cost of the following at 75 cents per yd., etc. 27. 16 pairs of skates.

33. 21 bu. of

rye. 28. 11 yd. of silk.

34. 22 shad. 29. 24 bu. of peaches.

35. 13 lb. of tea. 30. 15 gal. of syrup.

36. 30 gal. of ice-cream. 31. 9 pairs of gloves.

37. 7 mats. 32. 18 hats.

38. 17 concert tickets. 39. How many cents in one-eighth of a dollar?

40. At one-eighth of a dollar each, what will be the cost of 24 bars soap?

503. Give the cost of the following at 124 cents per lb., etc.

41. 16 lb. of meat. 45. 80 jars of jelly.
42. 48 doz. eggs.

46. 96 cans of condensed milk.
43. 72 qt. of plums. 47. 104 yd. of sheeting.
44. 64 gal. of oil.

48. 88 lb. of currants. 49. How many cents in one-third of a dollar ?

50. At one-third of a dollar each, what will be the cost of a dozen bottles of cologne ?

504. Give the cost, at 33} cents per yd., lb., etc., of:

[blocks in formation]

81. 374 cents x 80
82. 75 cents x 160

83. 874 cents x 24
84. 624 cents X 64
85. 64 cents x 160
86. 127 cents X 168

87. $1.33} x 24
88. $ 1.121 x 16
89. $2.25 X 12
90. $ 3.75 X 12
91. $4.371 X 8
92. $5.164 x 6

508. Find the cost of:

93. 86 neckties, at 50 cents each.
94. Six dozen handkerchiefs, at 25 cents apiece.
95. 32 yards of silk, at $ 1.124 per yard.
96. 64 arithmetics, at 75 cents each.
97. 84 geographies, at $1.25 each.
98. 96 lb. of tea, at 75 cents per pound.
99. 84 pairs of gloves, at $1.50 per pair.
100. 72 yards of cloth, at $2.12; per yard.

509. Blackboard Exercises.

Write answers.

Do not write quantities or prices on the slate.

1. 687 pounds, at 4¢. 8. 695 pounds, at 20% 2. 976 yards, at 6€.

9. 248 pounds, at 75%. 3. 2,504 dolls, at 25€. 10. 186 pounds, at 663€. 4. 352 yards, at 121¢. 11. 12 bushels, at $1.43. 5. 1,728 hats, at 50%. 12. 9 tons, at $22.75. 6. 933 yards, at 333$. 13. 8 barrels, at $16.371. 7. 938 coats, at $7.

14. 11 sheep, at $7.47.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »