Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

15. 16 gallons, at $3.62). 16. 13 sacks of salt, at $1.11. 17. 124 bushels, at $1.50.

18. 96 pounds, at $1.25. 19. 120 gallons, at $2.331. 20. 64 sacks, at $1.12).

510. Oral Exercises.

At 50 cents each, how many penknives can be bought for $1? For $2? For $3? For $10? For $20 ?

At 25 cents each, how many readers can be bought for $1? For $2? For $3? For $10? For $20 ?

At 12 cents per yard, how many yards can be bought for $1? For $2? For $3? For $10? For $20 ?

At 33} cents per pound, how many pounds can be bought for $1? For $2? For $3? For $10? For $20 ? ?

511 Oral.
At 25 cents each :

1. How many base-balls can be bought for $9?
2. Straw hats, for $12?
3. Roman candles, for $18?
4. Readers, for $15?
5. Vases, for $21 ?
6. Bars of soap, for $34 ?
7. Packages of candy, for $41?
8. Yards of ribbon, for $5.75?
9. Bushels of tomatoes, for $10.50 ?
10. Pounds of coffee, for $12.75?

512. At 50 cents :

11. Pounds of tea, for $ 43 ?
12. Penknives, for $20.50 ?
13. Pounds of candy, for $94 ?
14. Third readers, for $17.50?

15. Caps, for $21 ?
16. Grammars, for $37?
17. Boxes of pens, for $72?
18. Dolls, for $64?
19. Pairs of scissors, for $19 ?
20. Feather dusters, for $26.50 ?

513. At 124 cents :

21. Gallons of oil, for $8?
22. Dozen of eggs, for $11?
23. Pounds of meat, for $21 ?
24. Quarts of plums, for $13?
25. Jars of jelly, for $4?
26. Yards of sheeting, for $11?
27. Cans of milk, for $21 ?
28. Pounds of currants, for $3.121
29. Whisk brooms, for $ 4.374 ?
30. Collars for $5.621 ?

514. At 33} cents :

31. Yards of ribbon, for $6?
32. Pairs of cuffs, for $12?
33. Pounds of butter, for $18?
34. Bushels of oats, for $32?
35. Pecks of walnuts, for $11?
36. Dozen of oranges, for $1f?
37. Straw hats, for $2.33?
38. Dolls, for $3.663 ?
39. Penknives, for $ 4.331 ?
40. Pounds of candy, for $5.661?

515. At 165 cents :
41. Collars, for $4 ?
42. Pounds, for $21 ?
43. Yards, for $1?
44. Ounces, for $1 ?
45. Packages, for 669 cents ?

46. Quarts, for $ 1.163 ?
47. Gallons, for $1.50 ?
48. Pecks, for $25 ?
49. Feet, for $3.33} ?
50. Yards, for $4.664 ?

516. Blackboard Exercises.
Divide at sight:
51. $24.50 by 50 cents.
52. $12.25 by 25 cents.
53. $26 by 33} cents.
54. $14.50 by 127 cents.
55. $17 by 165 cents.

56. $18.75 by 25 cents. 57. $11.871 by 12 cents. 58. $13.33} by 33} cents. 59. $37.50 by 50 cents. 60. $13.33} by 16f cents.

DIVISION OF FEDERAL MONEY.

517. Oral Exercises.

How often is 1 quart contained in 1 gallon? 1 pt. in 1 qt. ? 2 qt. in 1 gal. ? 1 inch in 1 foot ? 2 in. in 1 ft.? 3 in. in 1 ft. ? 4 in. in 1 ft. ? 6 in. in 1 ft. ? 6 in. in 2 ft.? 8 in. in 2 ft. ? 1 ounce in 1 pound? 1 oz. in 2 lb. ? 4 oz. in 2 lb.? 1 fourth in 1 half? 1 third in 1 ?

How often is 1 cent contained in $1? 2 cents in a dollar ? 4 cents in 2 dollars ? 25 cents in 25 dollars ?

518. Give answers at sight:

1. $4+ 10€
2. $5+ 5%
3. $12+ 4€
4. $36 6%

5. $63• 3€
6. $7 + 25€
7. $20+3336
8. $36 + 3%

9. $ 40 = 50€ 10. $9 + 10% 11. $1+

$1+1% 12. $3+

$3+$1 13. $ 84 + 50€ 14. $1 - 163€

15. $ 16 16€
16. $16 +1634
17. $16 + 331% €
18. $16 = 25$
19. $16 + 504
20. $12 + 20€

519. At 36 cents each, how many spellers can be bought for $27?

75 36)2700 $ 27 = 2,700 cents. Since 1 speller costs 36 cents, for 2,700

180 cents we can buy 278° spellers. Ans. 75 spellers.

0

520. Slate Problems.

1. At $2.75 per day, how long will it take a man to earn $110?

11,000 275

2. How many yards of muslin, at 12 cents per yard, can be bought for $126 ?

3. A farmer spent $ 140 for sheep at $5.60 each. How many did he buy?

4. A grocer pays $74.50 for tea at 1 of a dollar per pound. What is the weight of the tea?

5. When rye is worth 87 cents per bushel, how many bushels can be purchased for $261 ?

6. At 124 cents per pound, how many pounds of meat will cost $175.25 ?

7. If 75 spellers cost $27, what is the price of 1 speller?

8. A woman paid $24 for 36 yards of dress goods. What did she pay per yard ?

9. At 6 for a dollar, how many rabbits can be bought for $87?

10. The cost of 13 houses was $ 36,887.50. What was the price of each?

per lb.?

521. Sight Exercises. Approximate Answers.

1. What will be the cost of 393 lb. butter at 20$ (Nearly 40 lb. at 20%. The cost is nearly what?)

2. A man has 4,200 pounds of flour which he wishes to put into barrels containing 196 lb. each. About how many barrels will he need ? (Each barrel contains nearly how many pounds ?)

3. A merchant bought a hogshead of molasses, containing 471 gallons, at 50 cents per gallon. About how much did it cost?

4. How many lots at $1,975 each can be bought for $ 12,000?

5. Sold 3 pieces of cloth, 33 yd. to the piece, at $1.95 per yd. Give the approximate amount of the bill.

6. 2816 +3718 = nearly what? 7. 1753 +241 = nearly what? 8. 184 x 9% = nearly what? 9. 8716 - 491% = nearly what ? 10. 47 x 45 x 410 = nearly what?

525. Learn the following tables:

TIME.

60 seconds (sec.) 1 minute (min.) 60 minutes

1 hour (hr.) 24 hours

1 day (da.) 7 days

1 week (wk.)

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »