Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση
[blocks in formation]

AVOIRDUPOIS WEIGHT.
16 ounces (oz.) 1 pound (lb.)
2000 pounds

1 ton (T.) The hundredweight (100 pounds) is written cwt.

LIQUID MEASURE.

2 pints (pt.) 1 quart (qt.)
4 quarts

1 gallon (gal.)
A gill (gi.) is equal to one-fourth of a pint. It is very rarely used.

DENOMINATE NUMBERS.

526. Slate Exercises.
1. How many hours in 74 days?
2. How many hours in 7 days 12 hours ?
3. How many seconds in 2 hours ?

4. A man buys 12 bu. and 3 pk. apples @ $1 per bu. What is the cost ?

5. What will be the cost of 3 pk. 7 qt. chestnuts @ 8¢

per qt. ?

6. How many pints are there in 5 gallons of ice cream ? 7. How many half-pints are there in 10 gallons of ice cream?

8. How many 4-ounce packages can be made from 5 pounds of pepper?

9. A boy pays $1.50 for 1 gallon and 2 quarts of ice cream What is the price per quart ?

10. How many gallons of lemonade will be needed to give 96 people pt. each?

11. How many seconds in 5 hours ?
12. How many minutes in 1 week?
13. Change 13 hours and 20 minutes to minutes.
14. Change 15 bu. and 4 pk. to pecks. To quarts.
15. How many ounces in 47 lb. 5 oz. ?
16. How many pounds and ounces in 237 ounces?
17. Change 1,494 minutes to hours and minutes.
18. Find the number of hours in 6 weeks.
19. How many hours are there in January ?
20. How many inches are there in 2 yd. 2 ft. and 2 in. ?
21. How many ounces in 4 tons ?
22. Reduce 5 cwt. and 80 lb. to oz.
23. How many pounds in of a ton ?
24. In of a ton how many cwt. ?
25. What will 400 lb. of coal cost at $5

per

T.? 26. What fraction of a ton is 1,500 lb. ? 27. How many days and hours in of a week?

28. Find the number of yards in 3 pieces of cloth averaging 16 yd. 2 ft. each.

29. When coal is $5.50 per ton, how much will I have to pay for 3,000 pounds ?

30. A store-keeper charged 70 cents for a roll of butter weighing 2 lb. 3 oz. What was the price per ounce? What was the price per pound?

31. Change 60 lb. to the fraction of a hundredweight.

32. How many pints are there in a barrel of oil that contains 431 gallons ?

SPECIAL DRILLS. 528. Give sums : 56 + 25 21+ 32 +43 750 + 190 47 +47 30 + 20 + 18 390+120 22 +68 40+ 13+ 26 480 + 150 39 +31 24 +31 +30 620 + 180

225 +54 315 +21 437 + 60 540+55

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][ocr errors][merged small][merged small]

533. Oral Problems.

1. Paid 59$ for muslin and 25$ for trimming. How much was paid in all ?

2. A boy had 754. How much had he after spending 25$ for a knife and 15$ for a ball ?

3. If 8 lb. of raisins cost $1.04, what is the price per pound? 4. At $1.89 per yard of silk, what will be the cost of 1 foot ?

5. If 32 lb. of flour cost 96 cents, how many pounds can be bought for 60 cents ?

6. One girl has 16 cents, another has 24 cents, a third has 8 cents. How many dolls at 16 cents each can be bought with their money?

7. What will be the weight of 3 bushels corn, weighing 56 pounds per bushel ?

8. How many ounces in 9 pounds ?

9. How many pounds in 8 packages, each weighing 10 ounces ?

10. Find the cost of 3 lb. and 2 oz. of butter at 32 cents

per lb.

11. Bought 4 pounds of 6-cent sugar and a pound of butter at 36 cents. How much change from $1?

12. Four boys have 144 marbles among them. If they were equally divided, how many would each have?

13. A man earns $100 per month, and spends $76. How much does he save?

14. If a man saves $32 per month, how many months will it take him to save $960 ?

16. Paid $27.90 for 9 jackets. What did they cost apiece?

16. Mr. B's farm contains 520 acres. How many acres will he have left after selling 180 acres ?

17. William's kite string is 435 yards long, John's is 62 yards longer. What is the length of John's string?

18. A farmer raised 168 bushels of grain. He sold of it. How many

bushels did he sell ? 19. 61 yards of ribbon are cut into pieces a quarter of a yard long. How many pieces are there?

20. If it takes 183 yards of cloth to make 3 suits, how many yards does it take for 1 suit ?

21. James has 150 marbles, Thomas has as many. How many marbles have both ?

22. A newsdealer received $6.36 for papers sold at 3 cents each. How many papers did he sell?

23. If it takes 41 days for one man to do a piece of work, how long will it take 2 men to do the same work?

24. A farm is divided into 4 fields, each containing 49 acres. How many acres are there in the farm ?

25. From a piece of cloth containing 104 yards, 54 yards are sold. How many yards are left? 26. Find the cost of 28 lb. coffee at 25°

per

lb. 27. How much does a farmer receive for 28 cows which he sells at $25 each?

28. Find the number of hours in a week.

29. How many pieces, each three-quarters of a yard long, can be cut from six yards of wire ?

30. 3,600 seconds are equal to how many minutes ?

31. If 25 yards of material are needed for a dress, how many yards will be required for 33 dresses ?

32. At 7 for a cent what will 98 marbles cost ?

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »