Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

ats!

Practical Questions on the Table. 13. How many cents will buy 8 books, if 1 cost. 2 cents ? How many will buy 3 books? 5. books? 8 books? 10 books ? 12 books?

14. How many cents will 10 yards of ribbon come to at cents for 1 yard? At 3 cents ? 5 cents ? 9 cents ? 12 cents ? 15. What are 2 barrels of flour worth, if 1 be worth 11 dulo

What are 3 barrels worth? What are 5? What are 7; What are 9? What are 11 ? What are 12 ?

16. Wha: will 7 pair of shoes come to, at 5 dollars a pair : What will 8 pair? What will 10 pair? What will 12 pair ?

17. What will I yards of broadcloth come to, at 6 dollars a gard ? At 7 dollars? At 20 dollars ?

18. There are 8 furlongs in one mile; how many are there in 6 miles? In 7? In 9 ? In 11 ? In 12:

19. There are 12 inches in one foot; how many are there in 2 feet? In 5 feet? In 6 feet? In 12 feet?

20. If a man carn 7 dollars in one wcek, how many dollars will he earn in 2 weeks? In 4? In 6? In 8? In 10? In 11 , In 12?

21. If 1 bushol of clover-seed cost 12 dollars, what will 2 busiiels cost? What will 3 bushels ? 5 bushels ? 7 bushels ? 9 busliels ? 11 bushels ? 12 bushels ?

2. If you travel 5 miles in 1 hour, how far can you travel in 2 hours in 1? In 8? In 10 ? In 12:

23. Williain and James performed a piece of work together in 6 days; how inany days will it tako William to do the same work alone?

24. If you pay eight dollars for 1 quarter's tuition, what will 2 quarters come to? What will 3? $? h? 97 11 ? 12?

2:5. If the interest of 1 dollar for 1 ycar is 6 cents, what is the interest of 2 dollars for the same time? Of3Of 6? Of 87 Of 10Of 12 ?

26. If you lay 3 dollars for 1 weck's board, what will 2 weeks come to? What will 3? 5? 8? 10? 12?

27. If you give 5 apples for 1 orange, how many apples will buy 2 oranges? How many 3? How many 5 ? How many 6? llow inany 9. How many 10? How many 12?

DIVISION. 1 IV, 1 Divide ( apples betworn boys, ani w me hoy 21. If I lead pencil cos.

How many times 2" in 6? Why

Ins. Barn.

conts :

[ocr errors]
[ocr errors]

2. Divide 10 pins between 5 boys, and tell me how many oach will have? How many times 5 in 10? Why?

3. If you wish to divide 8 oranges between your 2 litllo sisters, how many would each have? How many times 2 in 8? Why?

4. A man divides 14 peaches between 7 of his children; how many will they have apiece? How many times 7 in 14? Why?

5. 14 cents were given to 2 poor boys ? how many cents 29 that for each boy? How many times 2 in 14? Why?

6. If 1 orange cost 6 cents, how many orangos will 18 cents duy? How many times 6 in 18? Why?

7. If it cost 6 cents to go in and see the wax figuros, how many times can you go in for 30 cents? How many times 6 in 30? Why?

8. 8 boys found 48 cents, which they agreed to divide eçuel. ly between them; how many will each have? How many times 8 in 48? Why?

9. I sold 8 lead pencils for 80 cents? how much is that apiecei How many times 8 in 80 ? Why?

10. 10 men found a pocket-book containing 100 dollars, how many dollars will each have, if the money be equally divided hetween them? How many times 10 in 100? Why?

11. There are 4 weeks in a month; how much will a man have a week, that has 18 dollars a month? How many times 4 in 48? Why?

12. 12 men by contract are to have 96 dollars for performing a piece of work; how many dollars is cach man's part? How many times 12 in 96 ? Why?

13. There are 4 quarts in a gallon; what ii a quart of molasses worth, when a gallon is worth 32 cents? How many tiines 4 in 32: Why?

14. An older brother distributed 60 picture-books betwcen his 6 younger brothers; how many did each have? How many times 6 in 60? Why?

15. 108 cents are to be equally divided between 9 children ? how many will that be apiece? How many timos 9 in 100! Why?

16. 132 bushels of corn are to be divided equally between 12 poor men; how many will each man lave? How many times 12 in 132? Why? 17. 12

, men engage to do a piece of work for 144 dollars ; what will be each man's part of the money? How many times 12 in 144? Why?

18. Repeat the Division Tablo. imes 7 aro .

12 times 11 aro 132 36

1 imes 8 are 88 / 12 times 4 are 48

12 times 12 ao 114

vard IV

DIVISION TABLE. 2 in 2 1 time 14 in 4-1 time 16 in 6 - 1!8 in 8-1 2 in 4 2 times 4 in 8 - 2 times 6 in 12 28 in 16 2 in 6 3 times | 4 in 12. 3 times 6 in 18 318 in 24 3 2 in 8 4 times 4 in 16 4 times 6 in 24 48 in 32 4 2 in 10 5 times 4 in 20 5 times 16 in 30 58 in 40 5 2 in 12 6 times 4 in 24 - 6 times 6 in 36 68 in 48 6 2 in 14 7 times 4 in 28 7 times | 6 in 42 718 in 56 2 in 16 8 times 4 in 32 8 times 6 in 43 898 in 64 8 2 in 18 9 timer 4 in 36 9 times 6 in 54 98 in 72 2 in 20--10 times 4 in 40-10 times 6 in 60—1018 in 80-10 2 in 22-11 times 4 in 44 11 times 6 in 66 -118 in 88-11 2 in 24 12 times 4 in 48 -12 times ]6 in 72—1218 in 96-12 3 in 3 1 time 15 in 5-1 time 17 in 7 1 9 in 9 1 3 in 6 - 2 times 5 in 10. 2 tiines 7 in 14 2 9 in 18 3 in 9 3 times 5 in 15. 3 times 7 in 21 3 9 in 27 3 S in 12 4 times 5 in 20 4 times 17 in 28 49 in 36- 1 3 in 15 5 times 5 in 25 5 timcs 7 in 35 519 in 45-. 5 3 in 18 6 limes 5 in 30 6 times 7 in 42 6 9 in 54 6 3 in 21 7 times 5 in 35 7 times 7 in 49 719 in 63 7 3 in 24 8 times 5 in 40 8 times 7 in 56 8 9 in 72 3 in 27 -- 9 times 5 in 45 - 9 times 7 in 63 99 in 81 3 in 30 10 times 5 in 50-10 times 7 in 70-109 in 90-10 3 in 33-11 times 5 in 55.-11 times 7 in 77 -11 9 in 99-11 3 in 36 — 12 times 5 in 60— 12 times 7 in 84 - 12|9 in 108-15 10 in 10 1 time 11 in 11 1 time 12 in 12. 1 time 10 in 20 2 times 11 in 22 2 times 12 in 24 2 times 10 in 30 3 times 11 in 33 3 times 12 in 36 - 3 times 10 in 40 4 times 11 in 44 4 times 12 in 48 4 times 10 in 50 5 times 11 in 55 5 times 12 in 60 5 times 10 in 60 6 times 11 in 66 6 times 12 in 72 6 times 10 in 70 7 times 11 in 77 7 times 12 in 84 7 times 10 in 80 8 times 11 in 88 8 times 12 in 96 8 times 10 in 90 9 times 11 in 99 9 times 12 in Duo 99 times 19 in 100-10 times 11 in 110 - 10 times 12 in 120 - 10 times In in 110 - 11 timos 11 in 121 - 11 times 12 in 132 - 11 times 10 in 120 - 12 times 11 in 132 — 12 times 12 in 141 -- 12 times

Practical Questions on the Table. 19. If 12 yards of tape cost 24 conts, what will I yard cost?

20. If you give 2 cents for an apple, how many can you buy for 4 cents ? How many for 6 cents? For 10 cents ? For 14 cents ? For 18 cents ? For 20 cents ? 21. If I lead pencil cost 3 cents, how many can you buy for

leados

6 cents? For cents? For 18 cents ? For 21 cents? For IA cents ? For 30 cents ? For 36 cents ?

22. If 4 cents will buy 1 orange, how many grunges will & cents buy? How many 16 cents? How many 24 cents ? Ilow many 32 cents? How many 40 cents? How many 48 cents ?

23. If the stage fare be 5 cents a mile, how far may you be carried for 10 cents ? For 15? For 20? For 25?, For 307 Vor 35? For 40 ? For 50? For 60?

24. If 6 cents will buy 1 pine-apple, how many will 12 cents buy? Will 24? Will 36 ? Will 42? Will 48? Will 60 ?

25. If a small slate cost ở cents, lioy inany slates will 14 cents buy? Will 28? Will 35 ? Will 56: Will 63:

26. If a writing-book cost 8 cents, how many writing-books will 16 cents buy? 24 cents ? 40 cents? 56 cents ? 80 cents? Yo cents ?

27. How many spelling-books will 18 cents buy, if I cost ! conts? Will 21 ? " Will 36? Will 45? Will 54? Will 72:

28. How many fish can you buy for 20 cents, if 1 cost 10 conts ? How many for 40 cents. For 60 cents ? For 100 cents ? For 110 cents ? For 120 cents ?

29. If you pay 11 cents for an inkstand, how many can you buy for 22 cents ? For 33 cents ? For 55 cents? For E8 cents ? For 110 cents ? For 132 cents ?

30. How many pounds of butter can you buy for 24 cents, hen the price is 12 cents for 1 pound? How many pounds 36 rents? For 60 cents ? For 108 cents ? For 132 cents ?

cents ?

Practical Questions on the foregoing. 5. A boy, having 18 apples, gave them to his companions, an follows: to William 4, to Rufus 6, and to Thomas 5; how ma py did he give away in all, and how many liad he left?

* Thomas gave to one of his companions 6 poaches, to as miner 3, to another 2, and sold 3; how many had hc at first.?

4. A man bought a wagon for 17 dollars, and gave 5 dolları w have it repaired, thon sold it for 26 dollars; how much did he make by ihe bargain?

4. A nan bought a horse for 25 dollars, and, to pay for it, gavo 6 bushels of rye, worth 6 dollars, and the rest in money ; kow much money did he pay?

5. Rufiis, having 20 cents, bought a book for 12 cents, and a imfe for 6 cents ? how much more did the book cost than the enife? and how many cents had he left? u What is the cost of 5 yards of cloth, at 4 dollars a yard

3 dollars ? At 7 dollars? At 2 dollars? At 8 dollars? At dollars? At 12 dollars?

7 If 1 lemon be worth 3 apples, how many lemons aro ples worth ? Are 12 apples worth? Ire 18 apples wordt Aro A apples worth? Are 36 apples worth?

8. How many barrels of flour, at 8 dollars a barrel, can you buy for 16 dollars ? For 48 dollars ? For 96 dollars For 80 dollars ?

9. How many are 2, 3, and 5? Are 4, 2, and 67 Are 8,3, and 2? Are 9, 3, and 4 ? Are 10, 8, and 2? Are 5, 4, 3, and 2? Are 4, 3, 2, and 1 ? Are 7,6, 3, and 2? Are 8, 9, and 10? Are 12, 11, 10, and 9 ?

10. How many are 6 times 3? 6 times 4? 6 times 7? 7 imes 8? 9 times 7 ? 12 times 7? 9 times 5? 8 times 7? 7 times 6? 7 times 9? 12 times 11 ? 8 times 5? 3 times ! 12 times 12?

11, How many times 2 in 12? 2 in 18? 2 in 2A ? 3 in 6? Xin 12? 3 in 36 ? 4 in 20 ? 4 in 32? 4 in 48 ? 5 in 25? 6 in 35 ? 5 in 60 ? 6 in 36? 6 in 48? 6 in 72? 7 in 14? 7 in 36:7 in 84 ? 8 in 40 ? 8 in 96 ? 9 in 36? 9 in 108? 11 in 2 ? 11 in 55 ? 11 in 132? 12 in 144 ?

Note. Younger pupilo should be required to review, and dwell on the per eding questions for illustration, and the tables, till their solutions be mine serfectly familiar.

[ocr errors]

NUMERATION. TV, Q. When I say to you, Give me that book, do ne book or more than one ?

Q: When we speak of a single thing, then, what is it called i 1. A unit, or one. Q. What are one unit and one more, or one and one,

called: Q. What are two units and one more, or two and one, called? 2. What are three units and one more, or three and uno, alled ? Q. What are four units and one more, or four and one, calleu ? Q. What are five units and one morc, or five and one, called 2. What are six units and one more, or six and one, called!

What are soven units and one more, or seven and ono, alled ?

Q. What are cight units and one more, or eight and one, alled?

Q. What are nine units and one more, or nine and op 2, talled ?

Q. Now, to be obliged always to write these numbers out in words, would be very troublesome ; to prevent this, how do we vimetimes express the numbers ono, two, &c. up to thongando grillons, &c. 4. By letters,

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »