Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

21. 12 dollars a month: and 12 dollars a month is 3 dollars a week ; that is, 18 shillings a week,. which is 3 shillings a day.

26. The whole loss was 35 dollars, which was 7 dollars apiece.

SECTION IV.

4. This article contains multiplication simply. It is repeating a number a certain number of times and a part of another time.

14. 6 times 5 are 30, and of 5 are 3, which added to 30 make 33. On the plate in the fifth row, take 6 rectangles and 3 marks in the seventh, and ascertain their sum.

1

B. In this article the pupil is taught to change a certain number of twos into threes, threes into fives, &c. This article combines all the preceding operations.

24. 4 cords of wood will cost 28 dollars, and of a cord will cost 2 dollars, which makes 30 dollars. 30 dollars will buy 3 hundred weight of sugar

and of another hundred weight. 29. 7 times 8 are 56, and of 8 are 5, which added to 56 make 61; 61 are 6 times 9, and 7 of 9.

C. 1. 4 bushels of apples, at 3 shillings a bushel, come to 12 shillings; and 12 shillings are 2 dollars.

2. The two lemons come to 8 cents, and 8 cents will buy 4 apples, at 2 cents apiece.

This is usually called Barter. The general principle is to find what the article will come to, whose price and quantity are given, and then to find how much of the other article that money will buy.

6. If 2 apples cost 4 cents, 1 will cost 2 cents, and 4 will cost 8 cents.' Or 4 apples will cost 2 times as much as 2 apples.

22. Find how many times 2 pears are contained in 20 pears, which is 10 times. 10 times 3 cents are 30 cents. 'Or, first find what 20 pears would come to, at 3 cents apiece; and since it is 2 for 3 cents, instead of 1 for 3 cents, the price will be half as much.

23. See how many times you can have 5 cents in 30 cents, and you can buy so many times 3 eggs. 30 is 6 times 5, and 6 times 3 are 18. 18 eggs.

24. 10 dollars a week, and 40 dollars a month.

25. 5 dollars are 30 shillings, which is 10 shillings a day.

26. 5 dollars apiece.

SECTION V.

In this section the principle of fractions is applied to larger numbers, but such as are divisible into the parts proposed to be taken. The pupil, who is familiar with what precedes, will easily understand the examples in this section. They require nothing but division and multiplication.

A. Let the pupil explain each example in the following manner. What is 1 sixth of 18 ! Ans. 3. * Why? Because 6 times 3 are 18; therefore if you divide 18 into 6 equal parts, one of the parts will be 3.

To find this answer on the plate ; on the 6th row, the pupil will find 3 times 6 make 18; this will direct him to the third row, where he will find 6

times 3 are 18. Consequently, he will see 18 divided into 6 equal parts. It will be well to let the pupil prove a large number of the examples on the plate.

The pupil will be very likely to say 3 is the 6th part of 18, because 3 times 6 are 18. Be careful to make him say it the other way, viz. 6 times 3 are 18.

14. 1 third of 9 is 3 ; is 2 times as much as jy therefore of 9 is 6.

19. 1 barrel will cost part of 12 dollars ; 3 barrels will cost of 12 dollars. 7 barrels will cost 7 of 12 dollars.

37. What is of 32 ! $ of 32 is 4, s are 5 times 4, or 20.

B. 11. 1 of 20 is 4; are 7 times 4, or 28; and 28 is 4 times 6, and of 6.

C. 3. 1 half of 10 is 5, of 10 are 4; 5 and 4 are 9. He gave away 9 and had 1 left.

4. 1 yard will cost of what 3 yards cost. of 6 dollars is 2 dollars.

5. 2 yards will cost 1 half of what 4 cost; or 6 dollars.

6. 3 apples will cost of what 9 cost; or 6 cents. 7. 2 is of 3; therefore 2 oranges

will cost

3

of what 3 cost. of 18 cents are 12 cents.

8. f of 25 are 20. The 10 apples cost 20 cents, which was 2 cents apiece.

11. of 42 are 12, and 6 times 12 are 72. 72 dollars.

13. 3 is of 4. of 12 dollars are 9 dollars. Or 4 yards at 12 dollars is 3 dollars a yard, and 9 dollars for 3 yards.

14. Solved like the 13th. Ans. 15 cents.

15. Since 1 is į of 3, 7 is of 3. 1 of 15 cents are 35 cents. Or, 3 oranges at 15 cents, is 5 cents apiece : 7 times 5 are 35 cents.

Note. In questions of this kind it is generally the simplest way to find what 1 article will cost, then it may easily be told how much any number will cost.

19. 4 men would do it in 1 half the time that 2 would do it. . Or, you may say,

if 2 men would do it in 6 days, I man would do it in 12 days, and 4 men in of that time, or 3 days.

SECTION VI.

r 4.

A. 4. 2 halves of any number make the whole number. Therefore 2 is 1 half of 2 times 2; or It is of 4 times 2, or 8.

Let the pupil answer these questions in the fol lowing manner : 4 is of 3 times 4; 3 times 4 are 12. 5 is of 7 times 5'; 7 times 5 are 35.

B. 2. 4 is 2 times 2. 4. 6 is 2 times 3.

16. 2 thirds of any number is twice as much as I of the same number. If 4 is of some number, then 1 half of 4 or 2 is į of that number ; 2 is } of 6: therefore 4 is of 6.

20. If 6 is of a number, of 6 or 2 is į of the same number; 2 is of 8; therefore 6 is of 8.

23. It is evident that of a pound will cost only } of what will cost. If cost 6 cents, will cost 2 cents, and the whole pound 14 cents.

26. It will probably be perceived by this time, that 4 of a number being given, it is necessary to find }, and then the number is easily found ; 4 being , 2 is 4, and 2 is of 14.

45. 24 being 3,1 of 24 or 3 will be t; 3 is of 27.

C. 6. 20 being 4,5 is 4, and 5 is 4 of 35; and 35 is 5 times 6, and { of 6.

D. 4. 18 is 3 times 6, and 6 is į of 4 times 6, or 24. Ans. 24 dollars.

6. 54 is g of 48; 12 yards at 48 dollars is 4 dollars'a yard. He gained 6 dollars.

7. 10 feet is şof 15 feet.

8. If į are under water, there must be į out of the water. 4 is į of 12.

9. If are under water there must be out of the water. 6 is of 10.

10. and 4 are 4. bear cherries and peaches; consequently, the 10 which bear plums must be the other ; 10 is 4 of 35. 10 bear peaches and 15 bear cherries.

11. , and }, and s, and , are ; therefore. 12 must be the other of the whole. The whole number is 54.

Miscellaneous Examples.

6. The grey-hound gains upon the fox 4 rods in a minute. It will take him 20 minutes to gain 80 rods.

8. of 24. Or you may say, 1 sheep would cost 3 dollars, and 3 sheep 9 dollars.

9. 30 horses will eat 10 times as much as 3 horses.

11. 10 dollars apiece, and 2 dollars a yard.

12. 5 dollars for 1 week, 20 dollars for a month, and 25 dollars for 5 weeks.

14. It would take them 5 times as long to eat 40 bushels, as it would to eat 8 bushels.

15. 4 horses would eat 4 bushels in 3 days, and it would take them 9 times as long to eat 36 bushele. Ans. 27 days.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »