Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

weight, can le bought for 4 cords and 2 sevenths of a cord of wood, at 7 dollars a cord?

25. 4 times ", and 2 sevenths of 7 are how many times 6? 8? 5? 3? 9? 10 ?

26. 5 times 5, and 3 fifths of 5 are how many times 4? 8? 9 ? ? 10 ? 3? 6?

27. 6 times 7, and 3 sevenths of 7 are how many times 9 ' 4? 5? 8? 10 ?

28. 5 times 8, and 3 eighths of 8 are how mans times 6? 9? 4? 7 ? 10 ?

29. 7 times 8, and 5 eighths of 8 are how many times 9 ? 6? 10 ? 4? 5?

30. 5 times 9, and 4 ninths of 9 are how many times 7? 8? 6? 10 ? 4?

31. my times 9, and 7 ninths of '9 are how many times 6 ? 8? 10 ? 5? 4?

32. 6 times 10, and 3 tenths of 10 are how many times 7 ? 5? 4? 9? 8 ?

33. 8 times 10, and 4 tenths of 10 are how many times 6 ? ? 9?

34. 8 times 9, and 3 ninths of 9 are how many times 6? 10 ? ?

C. 1. Bought 4 bushels of apples, at 3 shillings a bushel; how

many dollars did they come to ? 2. How many apples, at 2 cents apiece, must you give for 2 lemons at 4 cents apiece?

3. How many pears, at 3 cents apiece, must you give for 3 oranges at 5 cents apiece ?

4. How many barrels of cider, at 3 dollars a barrel, must be given for 5 boxes of butter, at 4 dollars a box?

5. A man bought 4 yards of broadcloth, at 7 dol lars a yard, and paid for it with flour, at 5 dollars a barrel; how many barrels did he give?

6. If 2 apples cost 4 cents, what would 4 apples cost?

[ocr errors][ocr errors][ocr errors]

7. If 3 apples are worth 6 cents, how many apo ples inust you give for 8 pears, that are worth 3 cents apiece ?

8. James had 8 oranges that were worth 5 cents apiece, and George „ad 5 quarts of cherries that were worth 6 cents a quart, which he gave to James for a part of his oranges; how many oranges did he buy, and how many had James left ?

9. Bought 8 yards of cloth at 9 shillings a yard; how many dollars did it come to ?

10. Bought 5 bushels and 3 sevenths of a bushe, of salt, at 7 shillings a bushel, how many dollars did it come to ?

11. Bought 9 boxes and 2 thirds of a box of raisins for 3 dollars å box; and paid for it with cider at 4 dollars a barrel; how, many barrels did it take?

12. Bought 8 pounds and 4 sevenths of a pound of opium at 7 dollars a pound, and paid for it with cloth at 5 dollars a yard; how many yards did it take ?

13. Bought 6 chaldrons and 4 ninths of a chaldron of coal at 9 dollars a chaldron, and paid for it with oranges at 5 dollars a box; how many boxes did it take ?

14. Bought 7 cases and 5 sixths of a case of Florence oil at 6 dollars a case ; and paid for it with sheet lead at 7 dollars a hundred weight; how many hundred weight did it take?

15. How many dozen of eggs, at 8 cents a dozen, must you give for 7 pounds of sugar, at 10 cents a pound?

16. How much barley, at 3 shillings a bushel. must be given for 8 bushels of wheat, at 7 shillings a bushel ?

17 How much cloth, at 4 shillings a yard, must be given for a firkin of butter, worth 8 dollars ?

18. How much cloth, at 5 shillings a yard, can be

bought for 2 reams of paper, at 5 dollars a ream?

19. How much wheat, at 7 shillings a bushel, can be bought for 2 barrels of cider, at 4 dollars and a half a barrel ?

20. How long would it take a man to lay up 10 dollars, if he saves 4 shillings a day?

21. If a man earn 8 shillings a day, how many dollars would he earn in 10 days. ?

22. A man bought twenty pears at the rate of 2 fur 3 cents; how much did they come to?

23. How many eggs, at the rate of 3 for 5 cents, can you buy for thirty cents ?

24. A man hired a labourer and agreed to give him 5 dollars for every 3 days' work; how much did he give him a week, there being 6 working days in a week ? How much was it a month, allowing 4 weeks to the month ?

1 25. If a man receives 5 dollars for 3 days' work, how many shillings is that a day?

26. 5 men bought a horse for sixty-three dollars, and paid two dollars a week for keeping him; at the end of 8 weeks they sold him for fifty-four dollars; how much did each man lose by the bargain?

.

SECTION V.

many, how

A. 1. James had 4 apples, and John had half as

many

had he? 2. If an orange cost 6 cents, and an apple half as much, how much does the apple cost ?

3. If you divide 8 apples equally between two boys what part of them must each have?

Ans. One half of them.

4. What is 1 half of 8 ?

5. If you divide 8 apples equally among 4 boys, what part of them must each have?

Ans. One fourth of them. 6. What is 1 fourth of 8?

7. If you divide 6 oranges equally among 3 boys, what part of them must i boy have?

8. What is 1 third of 6 ?

9. If 4 yards of cloth cost 8 dollars, what part of 8 dollars would 1 yard cost? What part of 8 dollars would 2 yards cost? What part of 8 dollars would 3 yards cost?

10. What is 1 fourth of 8? What is 2 fourths of '8? What is 3 fourths of 8?.

11. If 6 yards of cloth will make 3 coats, what part of 6 yards will make 1 coat? What part of 6 yards will make 2 coats ?

12. What is one third of 6 ? What is two thirds of 6 ?

13. If 3 barrels of cider cost 9 dollars, what part of 9 dollars will i barrel cost? What part of 9 dollars will 2 barrels cost?

14. What is 1 third of 9? What is 2 thirds of 9:

15. If 2 yards of cloth cost 10 dollars, what part of 10 dollars will 1 yard cost? What part of 10 dollars will 3 yards cost ?

16. What is 1 half of 10? What is 3 halves of 10 ?

17. If 2 barrels of flour cost twelve dollars, what part of twelve dollars will one barrel cost? What part of twelve dollars will 3 barrels cost? What part of twelve dollars will 5 barrels cost?

18. What is I half of twelve ? What is 3 halves of 12? What is 5 halves of twelve ?

19. If 4 barrels of cider cost twelve dollars, what part of twelve dollars will i barrel cost? What part of twelve dollars will 3 barrels cost? What

part of twelve dollars will 5 barrels cos? What part of twelve dollars will 7 barrels cost?

20. What is I fourth of twelve? What is 2 fourths of twelve? 3 fourths ? 5 fourths ? n fourths ?

21. If 3 oranges cost twelve cents, what part of twelve cents will 1 orange cost? What part of twelve cents will 2 oranges cost? What part of twelve cents will 4 oranges cost? What part of twelve. cents will 5 oranges cost? 7 oranges ? 10 oranges ?

22. What is 1 third of twelve? 2 thirds ? 4 thirds? 5 thirds ? 7 thirds ? 10 thirds ?

23. If 5 bushels of wheat cost 10 dollars, what part of 10 dollars will i bushel cost? What part of 10 dollars will 2 bushels cost? 3 bushels ? 4 bushels? 6 bushels ? 7 bushels ?

24. What is 1 fifth of 2.0 ? 2 fifths ? 3 fifths ? 4 fifths? 6 fifths ? my fifths ?

25. What is 1 half of fourteen? 1 seventh ? 2 sevenths ? 3 sevenths ? 5 sevenths ?

26. What is 1 third of fifteen ? 2 thirds ? 1 fifth ? 2 fitths ? 3 fifths ? 4 fifths ?

27. What is 1 half of sixteen? 3 fourths ? 1 eighth? 3 eighths ? 5 eighths ? 7 eighths ? 1 sixteenth?

28. What is 1 half of eighteen? 2 thirds ? 1 sixth ? 6 sixths ? 1 ninth ? 2 ninths ? 4 ninths ? 5 ninths ? 7 ninths ? 8 ninths ? 1 eighteenth ? 5 eighteenths ?

29. What is 1 half of twenty ? i fourth ? 3 fourths ? I fifth ? 3 fifths ? 2 fifths ? 4 fifths? twentieth ? 3 twentieths ? 7 twentieths ?

30. What is 1 third of twenty-one? 2 thirds? 1 seventh? 5 sevenths ? 3 sevenths ? 6 sevenths ? 4 sevenths?

31. What is 1 half of twenty-two? 1 eleventh : 3 elevenths ? 5 elevenths ? 7 elevenths ? 10 elevenths ?

32. What is 1 half of twenty-four ? i third ? ? thirds ? I fourth ? 3 fourths ? 1 sixth? 5 sixths ?

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »