Colburn's First Lessons: Intellectual Arithmetic, Upon the Inductive Method of InstructionW. J. Reynolds & Company, 1849 - 160 σελίδες |
Αναζήτηση στο βιβλίο
Αποτελέσματα 1 - 5 από τα 15.
Σελίδα 8
... sheep , horses , & c . Next to Addition , as illustrated above , should come Subtraction . Hay- ing counted ten , let the teacher take away one , and the class be made to say , one from ten leaves nine one from nine leaves eight , & c ...
... sheep , horses , & c . Next to Addition , as illustrated above , should come Subtraction . Hay- ing counted ten , let the teacher take away one , and the class be made to say , one from ten leaves nine one from nine leaves eight , & c ...
Σελίδα 14
... sheep for eight dollars , and a calf for seven dollars ; what did he give ' for both ? 24. A man bought a barrel of flour for eight dol- lars , and sold it for four dollars more than he gave for it ; how much did he sell it for ? 25. A ...
... sheep for eight dollars , and a calf for seven dollars ; what did he give ' for both ? 24. A man bought a barrel of flour for eight dol- lars , and sold it for four dollars more than he gave for it ; how much did he sell it for ? 25. A ...
Σελίδα 15
... sheep for fifteen dollars , but could not sell them again for so much by eight dollars ; how much did he sell them for ? 29. A man bought sixteen pounds of coffee , and lost seven pounds of it as he was carrying it home ; how much had ...
... sheep for fifteen dollars , but could not sell them again for so much by eight dollars ; how much did he sell them for ? 29. A man bought sixteen pounds of coffee , and lost seven pounds of it as he was carrying it home ; how much had ...
Σελίδα 22
... sheep for nine dollars , and to pay for it he gave five bushels of corn worth four dollars and the rest in money ; how much money did he pay . 2. If a barrel of flour is worth eight dollars , and a hundred weight of sugar is worth ...
... sheep for nine dollars , and to pay for it he gave five bushels of corn worth four dollars and the rest in money ; how much money did he pay . 2. If a barrel of flour is worth eight dollars , and a hundred weight of sugar is worth ...
Σελίδα 29
... sheep for nine , and a calf for seven ; how much did he give for the whole ! 4. A drover bought sheep as follows , of one man he bought twenty - seven , of another eight , of ano- ther ten , and of another five ; afterwards he sold nine ...
... sheep for nine , and a calf for seven ; how much did he give for the whole ! 4. A drover bought sheep as follows , of one man he bought twenty - seven , of another eight , of ano- ther ten , and of another five ; afterwards he sold nine ...
Άλλες εκδόσεις - Προβολή όλων
Συχνά εμφανιζόμενοι όροι και φράσεις
100 dollars 12 dollars 30 dollars 9 dollars asked the age barrel cost barrel of flour barrels of cider bought broadcloth bushel cost bushels of corn bushels of wheat cents apiece cloth cost contained cost 2 dollars divided dollars a barrel dollars a yard eight dollars eighteen eleven equal examples farthings fifths firkins of butter five dollars flour cost Forty-eight Forty-seven four dollars fourteen fourths gallons gave gills give them apiece half halves horses eat hundred weight improper fraction lars Lessons let the teacher lowest terms miles months nails Nineteen Ninety-seven oranges cost pence piece pine apple pints pound cost provisions will serve pupil quarters wide quarts Reduce rods SECTION seven dollars Seventeen sevenths Seventy-nine sheep shillings a bushel six cents Sixteen sixths sold tenths thirds Thirteen three dollars twelve dollars Twenty-seven week whole numbers wine yards cost yards of cloth
Δημοφιλή αποσπάσματα
Σελίδα 151 - I see by little and little more of what is to be done, and how it is to be done, should I ever be able to do it.
Σελίδα 128 - What part of a year is 1 month ? 2 months ? 3 months ? 4 months ? 5 months ? 6 months ? 7 months? 8 months? 9 months?
Σελίδα 127 - If 2 men start from the same place, and travel in opposite directions ; one at the rate of 3| miles in an hour, and the other 4£ miles ; how far will they be apart at the end of 1 hour ? How far at the end...
Σελίδα 13 - How many hands have you ? 3. If you have two nuts in one hand and one in the other, how many have you in both 1 4.
Σελίδα 76 - A man, being asked how many sheep he had, said that he had them in two pastures ; in one pasture he had eight ; and that 3 fourths of these was -f just 1 third of what he had in the other. How many were there in the other ? 4.
Σελίδα 34 - There is an orchard consisting of ten rows of trees, and nine trees in each row ; how many trees are there in the orchard ? 12.
Σελίδα 74 - If 9 men can do a piece of work in 8 days, how many men can do the same in 12 days?
Σελίδα 38 - Remark. When any thing, or any number, is divided into two equal parts, one of the parts is called the half of the thing or the number.
Σελίδα 65 - ... eleven (11) twelve (12) thirteen (13) fourteen (14) fifteen (15) sixteen (16...
Σελίδα 115 - J of $ ? 35. A man owning £ of a ship, sold ^ of his share ; what part of the whole ship did he sell ? What part had he left?