Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

41. Mr. Kingman has a pile of wood whose length and width are the same as the length and width of Mr. Gordon's, but whose height is twice as great. How many times as many cubic feet does it contain as Mr. Gordon's ? as Mr. Jackson's ? as Mr. Bowen's? How many cubic feet does it contain ?

SECTION XVIII.

As skill in reckoning the currency of his country is indispensable to the business man, and indeed to every one, we insert the following exercises on Federal Money. We give them their present place because many of them will illustrate the principles of the following section, and, therefore, furnish an excellent introduction to it.

A. 1. How many cents are equal to 5 dimes ? to 6 ? to 9 ? to 4 ? to 3 ?

2. How many dimes are equal to 4 dollars ? to 7? to 6? to 8? to 2 ? 3. How many

mills are equal to 7 cents ? to 5? to 3 ? to 9 ? to 4 ?

4. How many cents are equal to 1 dollar? to 7? to 9 ? to 8? to 6?

How many cents are equal in value 5. To 3 dimes and 4 cents ? 6. To 9 dimes and 7 cents ? 7. To 1 dollar and 4 cents ? 8. To 8 dollars and 3 cents ? 9. To 1 dollar and 1 dime ? 10. To 5 dollars and 8 dimes ? 11. To 7 dollars and 4 dimes ? 12. To 1 dollar 1 dime and 1 cent ? 13. To 3 dollars 4 dimes and 5 cents ? 14. To 4 dollars 3 dimes and 5 cents ? 15. To 5 dollars 4 dimes and 3 cents ? 16. To 7 dollars 6 dimes and 8 cents ?

Note. The pupil should be able to answer the above questions, and also those under the next letter, without the slightest hesitation.

B. 1. How many dimes equal 20 cents ? 50? 70 ? 90 ? 30 ? 2. How many dollars equal 40 dimes ? 80 ? 100 ? 60 ? 50 ? 3. How many cents equal 50 mills ? 60 ? 80 ? 20 ? 4. How many dollars equal 100 cents ? 500 ? 900 ? 700 ?

5. How many dimes and cents equal 74 cents ? 83? 38? 19? 91 ? 25 ? 52 ? 37 ? 43 ? 87 ? 94 ? 49 ? 54 ? 69 ? 78? 6. How

many

dollars and dimes are equal to 49 dimes ? to 94 ? to 73 ? to 61 ? to 16 ? to 57 ? to 88 ? to 21 ? to 12? to 31 ? to 58 ? to 43 ? to 34 ?

7. How many cents and mills are equal to 54 mills ? to 71 ? to 17 ? to 58 ? to 93 ? to 39 ? to 28 ? to 82 ? to 46 ? to 69 ?

8. How many dollars and cents are equal to 807 cents ? to 708 ? to 403 ? to 502 ? to 205 ? to 603 ? to 501 ? to 105 ? 9. How

many dimes and mills are equal to 307 mills ? to 603 ? to 508 ? to 603 ? to 105 ? to 804 ?

10. How many dollars, dimes, and cents are equal in value to 437 cents ? to 734 ? to 347 ? to 581 ? to 671 ? to 251 ? to 152 ? to 843 ? to 348 ? to 627 ? to 999 ? to 329 ? to 888 ? to 469 ?

11. How will each of the values written under number 10 be expressed in terms of dollars and cents ?

12. How many dimes, cents, and mills are equal to 341 mills ? to 821 ? to 437 ? to 734 ? to 683 ? to 386 ? to 863 ? to 497 ? to 111 ? to 297 ? to 999 ?

13. How will each of the values written under number 12 be expressed in terms of dimes and mills ?

C. By the ordinary method of writing numbers expressing values in United States money, the figures representing the dollars are placed at the left of the decimal point, according to the laws of writing numbers before explained ; and those representing dimes, cents and mills are placed at the right, — the dimes in the first place, the cents in the second, and the mills in the third. At the left of the whole, the character $ is placed to show that the numbers represent values in United States money.

ILLUSTRATIONS. 1. $4. $4.00 *4 dollars = 40 dimes = 400 cents. 2. $.4 $.40 = 4 dimes

*40 cents. 3. $.04 $.040 : *4 cents = 40 mills. 4. $.44 = 4 dimes and 4 cents = *44 cents.

5. $4.44 4 dollars, 4 dimes, and 4 cents =*4 dollars and 44 cents = 44 dimes and 4 cents 444 cents.

6. $4.4 $4.40 4 dollars and 4 dimes *4 dollars and 40 cents = 440 cents = 44 dimes.

7. $2.47 2 dollars, 4 dimes, and 7 cents *2 dollars and 47 cents 247 cents = 24 dimes and 7 cents.

Note. The following will furnish further illustrations of the effect of changing the place of the figures with reference to the point. We have expressed the value of each number as it would usually be read. Let the pupil show other forms in which the same values can be expressed.

8. $2.57 2 dollars and 57 cents. 9. $.257 25 cents and 7 mills. 10. $25.7 25 dollars and 70 cents. 11. $257. 257 dollars. 12. $1.07 1 dollar and 7 cents. 13. $10.7 $10.70 = 10 dollar and 70 cents. 14. $107. $107.00 = 107 dollars. 15. $63. $63.00 = 63 dollars. 16. $630. $630.00 = 630 dollars. 17. $6.3 $6.30 = 6 dollars and 30 cents. 18. $.63 : 63 cents. 19. $.063 6 cents and 3 mills. 20. $5. $5.00 = 5 dollars. 21. $50. $50.00 : 50 dollars. 22. $500. $500.00 = 500 dollars. 23. $.5 $.50 = 50 cents. 24. $.05 5 cents. 25. $.005

= 5 mills. From the above it appears that every change that is made in the place of the figures in reference to the decimal point,

* The form marked with a star represents the usual method of reading these values.

whether it is made by changing the position of the point, or by writing other figures between the given figures and the point, alters the value they represent. A figure can only alter the value expressed by other figures, when it is written between them and the point.

D. Express in figures the following values, viz. :
1. 6 dollars and 18 cents. 18 dollars and 17 cents.
2. 9 dollars and 1 cent. 1 dollar and 9 cents.
3. 5 dollars and 6 cents. 14 dollars and 3 cents.
4. 83 dollars and 23 cents. 23 dollars and 83 cents.
5. 162 dollars and 23 cents. 6 dollars and 5 cents.
6. 1 dollar, 2 cents, and 1 mill.
7. 4 cents and 7 mills.
8. 3 dollars, 67 cents, and 2 mills.
9. 67 dollars, 3 cents, and 2 mills.

E. How will you read the following expressions ? 1. $16.

$5.04

$42.60 2. $16.00

$50.40

$37.17 3. $4.78

$504.

$49.05 4. $47.80

$504.00

$42.07 5. $478.00 $.07

$2.47 6. $478.

$.006

$312.632 7. $23.79

$2.007

$217.478

What was

F. 1. A person bought some corn for $2.33, some oats for $1.13, some rye for $3.25, some wheat for $4.17. the amount of his purchase? If he pays $6. in money, and the rest in wood, how many dollars' worth of wood will he have to pay?

2. Bought a gold pencil for $5.27, a watch-chain for $11.25, and a key for $2.13. What was the amount of my purchase ? Gave in payment an ounce of California gold, valued at $17.50, and the rest in money. How much did I give in money ?

3. Mr. Crafts had $13. He paid away $3.17 to one man and $2.21 to another. How much money had he left ?

4. What is the value of $.37 + $.48 + $.63 + $.27 ? 5. What is the value of $1.08 + $3.07 + $2.09 + $4.25 ?

6. What is the value of $9.14 - $3.14 - $2.63 $2.16 ? 7. What is the value of $9.23 $2.17 — $2.23 – $1.22 ? 8. What is the value of $12.48_$1.50 - $2.25 - $3.26 ? 9. What is the value of $8.17 + $3.81 + $1.49 $2.31 ? 10. A laborer earned $1.25 on Monday, $1.07 on Tuesday, $.99 on Wednesday, $1.46 on Thursday, $1.27 on Friday, and $1.63 on Saturday. How many dollars did he earn in all ? He spent $.37 on Monday, $.02 on Tuesday, $1.49 on Wednesday, $.28 on Thursday, $.08 on Friday, and $.16 on Saturday. How much money did he spend during the week? How many more dollars did he earn than he spent ?

11. A man went from N. York to Boston and thence to Albany. He paid $5 for his passage to Boston, and $.50 for his supper on board the boat. He staid in Boston 1 day, paying $2 for his board, and $1.27 for incidental expenses. He then bought a rail-road ticket for Albany, for which he paid $5. On his way to Albaný he stopped over night at Springfield, paying for his supper, breakfast, and lodgings, $1.37. What was the amount of his expenses while on the journey?

12. Mr. Dyer had $1.37 on Monday morning. He collected a debt of $.96, sold a bushel of potatoes for $.87, and a barrel of apples for $1.46, paid $.87 for a scythe, $.27 for a rake, received $1.97 for the use of his horse, and paid for 94 lb. of sugar at $.08 per lb. How much money did he then have ?

13. A farmer sold a trader 9 dozen of eggs at 15 cents per dozen, 7 lb. of butter at 19 cents per lb., and 141 lb. of cheese at 8 cents per lb., agreeing to take his pay from the store. He took 3 gallons of molasses at $.29 per gallon, 7 lb. of brown sugar at $.08 per lb., and 2 lb. of crushed sugar at $.10 per Ib. 14 lb. of Souchong tea at $.56 per lb., f lb. Young Hyson tea at $.72 per lb., 1 lb. of ginger at $.28 per lb., f lb. of cloves at $.48 per lb., & lb. of cinnamon at $.32 per lb., & lb. of nutmegs at $2.00 per lb. and raisins at 8 cents per lb. to make up the rest.

How many pounds of raisins did he buy?

G. 1. What are the coins of the United States ? (See Section 7, letter B.)

What is the value in cents of each of the following expressions, or, when more than a dollar, what is its value in dollars and cents ?

2. 1 quarter-dollar, 2 dimes, 3 half-dimes, and 4 three-cent pieces ?

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »