Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

2. Reduce to ones, 13; 64; 18; 27; 4; 17; 4 ; . 3. Reduce to ones, 5 ; *; ge; ; 32; 4; 2; to. 4. Reduce to ones, ; ; *; ; 4; 47; ;** 5. Reduce to ones, 68; ; s

D. 1. How many are 7 times g?
Solution. 7 times g : 596 = 63.
2. How many are 5 times # ? 9 times f? 5 times ] ?
3. How many are 6 times } ? 8 times ? 8 times of?
4. How many are 8 times f? 9 times 7o ? 9 times ]?
5. How many are 7 times g? 8 times i ? 4 times ?
6. How many are 6 times 74 ?

Solution. 6 times 74 6 times 7 + 6 times ; 6 times 7 = 42, 6 times = 24 or 44, which added to 42 are 464. Therefore, 6 times 74 = 464.

7. How many are 8 times 43 ? 9 times 73? 6 times 870? 8. How many are 10 times 34 ? 6 times 59? 3 times 72 ? 9. How many are 8 times 9 ? 9 times 78 ? 4 times 58 ? 10. How many are 8 times 93 ? 3 times 87? 5 times 87? 11. How many are 7 times 64 ? 9 times 77? 4 times 94? 12. How many are 8 times 73 ? 10 times 7$ ? 6 times 73?

?

how many

E. 1. 44

how
many

times ? Solution. 41=4, and is contained 93 times in 2. Therefore, 43=9 times

: . 2. 33 how many times ]? 97 how

many

times times 1f or ? 43=how many times ? how many times 13? 77 how many times ? how many times 11 ? 8% how many times 17 ?

how many times 2? ? 83 how many times 21? 7.79 = how many times 14 ? 52 how

many

times 18? 8. 81= how many times 21 ? 6 = how many times ] ?

3. 63 4. 93 5. 8 6. 9

F. 1. Moses has 35 cents, with which he wishes to buy oranges at 6 cents apiece. How many oranges can he buy?

Solution. If for 5 cents he can buy one orange, for 35 cents he can buy as many oranges as there are times 6 cents in 35

cents, which are 5 & times, or 5 times with a remainder of 5 cents. Therefore he can buy 52 oranges, or he can buy 5 oranges and have 5 cents left.

2. How many barrels of flour at 6 dollars per barrel can be bought for 58 dollars ?

3. How many shawls at 7 dollars apiece can be bought for 39 dollars ?

4. How many toys at 9 cents each can be bought for 52 cents ?

5. How many books at 3 dollars apiece can be bought for 29 dollars ?

6. How many terms' tuition at 7 dollars per term will 27 dollars

pay

for ? 7. How many shade-trees at 4 of a dollar apiece can be paid for with 5f dollars ?

8. How many skeins of silk at of a dime per skein can be paid for with 5 dimes ?

9. How many baskets, each containing of a bushel, can be filled from 83 bushels of peaches?

10. How many boxes, each containing of a quart, can be filled from 73 quarts of blackberries ?

11. How many pounds of sugar at 8 cents per lb. can be bought for 7ş dozen of eggs at 9 cents per dozen ?

12. How many pounds of rice at 6 cents per lb. can be obtained for 8} quarts of milk at 5 cents per quart ?

13. Bought 74 yards of cloth at 4 dollars per yard, which I paid for with cider at 3 dollars per barrel. How many barrels did it take ?

14. Gave 83 quarts of cherries at 8 cents per quart for sheeting at 9 cents per yard. How many yards of sheeting ought 1 to receive ?

15. How many three-quart jugs can be filled from 8 gallons of molasses ?

16. How many six-quart baskets can be filled from 77 pecks of apples?

17. A tailor paid 45 dollars for silk velvet at 5 dollars per yard. He made the velvet into vests, putting of a yard into each vest. How many vests did he make, and how many yards did he have remaining ?

18. One “ Fourth of July,” Thomas had 29 cents to spend. He bought as many bunches of crackers at 10 cents per bunch as he could pay for, and then spent the rest of his money for cherries at the rate of 7 for a cent. How many bunches of crackers did he buy? How many cherries?

19. Richard worked 8 days for 3 dimes per day, 7 days for 54 dimes per day, and 9 days for 21 dimes per day. He paid 25 dimes for board, and gave the rest to a trader for cloth at 9 dimes per yard. How many yards did he buy ?

20. A farmer exchanged 5 barrels of apples at 1$ dollars per barrel, for oil at 17 dollars per gallon. How many gallons of oil did he receive? He afterwards gave 4 gallons of the oil for tea at # of a dollar per lb. How many pounds of tea did he buy? He used 2 lb. of the tea, and exchanged the rest for syrup at

of a dollar per gallon. How many gallons of syrup did he

get ?

SECTION XIII.

A. 1. What is $ of 29 ?
Solution of 29 = 1 of 24 + of 5 = 34.
2. What is 7 of 36 ? of 28? of 28 ? g of 47?
3. What is t of 35? 6 of 58.? g of 79 ? $ of 48?
4. What is of 53 ? & of 76 ? f of 62 ? of 88 ?
5. What is Ķ of 31 ? ģ of 47 ? $ of 48? of 26 ?
6. What is z of 28? of 60 ? of 33 ? of 63 ?
7. What is é of 56 ? of 29 ? 3 of 99 ? 4 of 55 ?

B. 1. of 36 = how many times 5 ?
2. of 25 =

how
many

times 2 ?
3. To of 70 how

many

times 5 ? 4. of 49 = how many times 8? 5. of 45 = how many times 8? 6. g of 63 how many times 6 ? 7. # of 56 = how many times 9 ? 8. f of 64 = how many times 7? 9. of 35+ of 81 how many times 6 ? 10. f of 45 + of 45 = how many times 8? 11. 6 of 25 + f of 60 = how many times 7? 12. of 19 + of 29 = how many times 4 ?

C. l. g of 45 = how many times of 42 ?

Solution. $ of 45 5, and of 45 must equal 8 times 5 or 40; & of 42 : 7, and 7 is contained in 40,54 times. Therefore, of 45 54 times 4 of 42.

2. io of 80 = how many times of 64 ?
3. šof 36 how many times $ of 24?
4. g of 72 = how many times of 32 ?
5. of 40

= how

many times of 12 ? 6. 1 of 16 = how many times of 9? 7. 2 of 25 = how many times 4 of 9? 8. f of 19 = how many times $ of 7 ? 9. of 14 how

many

times of 8? 10. of 13 how many times of 10 ?

D. 1. What is of 614? Solution. 4 of 614=4 of 56 + 4 of 5 or=8+]=87. 2. What is of 384? of 374 ? $ of 788 ? 3. What is 5 of 474? ; of 263 ? f of 353 ? 4. What is į of 463? of 477? 4 of 608 ? 5. What is ã of 587 ? of 237 ? f of 797 ? 6. What is of 397 ? of 437 ? Po of 48f? 7. What is & of 13? of 8g? of 293 ? 8. What is of 193 ? of 657? } of 211?

1. If 7 inkstands cost 45 cents what will 3 cost ?
2. If 9 melons cost 77 cents what will 5 cost ?
3. If 8 weeks' board cost 27 dollars what will 7 cost ?

4. If 4 men eat 23 pounds of meat in a month, how many pounds will 7 men eat in the same time?

5. If 8 horses eat 37 cwt. of hay in 1 month, how much will 5 horses eat in the same time?

6. If a peck of cranberries is worth 53 cents, how many cents are 3 quarts worth?

7. If a gallon of burning fluid is worth 79 cents, what are 1 qt. and 1 pint worth?

8. of a furlong = how many rods ?

Suggestion. Since 1 furlong = 40 rods, of a furlong must equal g of 40 rods. 9. of a qr.

how many lb. ?

10. $ of a cu. yd. how many cu. ft. ?
11. of an hour = how many minutes ?
12. $ of a day how many hours ?
13. Yo of a R. = how many sq. rd. ?
14. of a £= how many shillings ?
15. of a ton = how many cwt. ?
16. ß of a peck how many qts. ?
17. of a bushel = how many pecks, quarts, &c. ?

Solution. Since 1 bu. 4 pks., f of a bushel must equal of 4 pecks, or 2 pecks. But since 1 pk. = 8 qts., f of a peck must equal of 8 quarts, or 53 qts. Since 1 qt. 2 pt., } of a quart must equal ; of 2 pints, or of a pint. Since 1 pt. = 4 gills, of a pint must equal şof 4 gills, or 24 gills. of a bushel is therefore equal to 2 pk. 5 qt. 0 pt. 2 gills.

18. $ of a £ how many s. d. and qrs. ?
19. of a lb. Troy how many oz. and dwt. ?
20. & of a ton how many cwt. qr. and lb. ?
21. of a sq. yd. how many sq. ft. and sq.

in. ?
22. 4 of a lb. = how many oz. dwt. and qr. ?
23. $ of a week = how many da. h., &c. ?
24. šof a th. how many 3, 3, &c. ?
25. f of a £ how

many s.

d. and qr. ? 26. of a s. = how many d. and qr.

? 27. $ of a cwt. = how many qr. Ib., &c. ? 28. of a bu. how many pk. qt., &c. ? 29. To of a mile = how many fur. rd., &c. ?

30. If 5 lb. of brown sugar cost as much as 9 lb. of molasses sugar at 44 cents per lb., how much will 9 lb. of brown sugar cost ?

31. If it takes 7 yards of calico to make 1 dress, and calico enough for 8 dresses can be bought for 7 dollars, how many yards can be bought for 5 dollars ?

Suggestion. First find how many yards can be bought for y dollars.

32. If it takes 58 yds. of sheeting to make one sheet, and sheeting enough to make 6 sheets can be bought for 4 dollars, how many yards can be bought for 7 dollars ?

33. Mr. Presby and Mr. Wheelock agreed to chop a lot of wood for 61 dollars, and share the money according to the work

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »