Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

Note. Both multiplier and muuplicand are in genera? called factors, or terms.

CASE I.
When the multiplier is not more than twelve.

RULE. Multiply each figure in the multiplicand by the multiplier ; carry one for every ten, (as in addition of whole numbers) and you will have the product or answer.

PROOF *
Multiply the multiplier by ihe multiplicand.

EXAMPLES.

What number is equal to 3 times 365 ?

Thus, 365 Multiplicand.

3 Multiplier

[blocks in formation]

CASE II.
When the muitiplier consists of several figures.

RULE. The multiplier being placed under the multiplicand units under units, tens under tens, &c. multiply by each sige nificant figure in the multiplier separately, placing the first figure in each product exactly under its niultiplier ;

* Multiplication may also be proved by casting out the g's in the two ficiors, and setting down the remainders ; then multipl: in the two remainders together ; if the excess of 9's in their pro due iis qual to the excess of 9's in the total product, the work is wuļi. philo lp right.

then add the several products together in the same order as they stand, and their sum will be the total product.

EXAMPLES.

What number is equal to 47 times 365 ?

Multiplicand 365
Multiplier

[blocks in formation]

14. Multipl: 760483 by 9152. Ans. 6959940416 15. What is the total product of 7608 times 365432

Ans. 2780206656 16. What number is equal to 40003 times 4897085

Ans: 195922003055

CASE III, When there are cyphers on the right hand of either or both of the factors, neglect those cyphers ; then place the significant figures under one another, and multiply by them only, and to the right hand of the product, place as many cyphers as were omitted in both the factors.

EXAMPLES. 21200 31800

84600 70

34000

36

[blocks in formation]

7065000 X870061465500000 749643000 x 695000=521001885000000 360000X1200000=432000000000

CASE IV. When the multiplier is a composite number, that is, when it is produced by multiplying any two numbers in the table together ; multiply first by one of those figures and that product by the other; and the last product will be the total required.

[blocks in formation]

CASE V. To multinly by 10, 100, 1000, &c. anney to the multiplicand all the cyphers in the multiplier, and it will make the product required.

EXAMPLES. 1. Multiply 365 hy 10.

Ans. 3650. 2. Multiply 4657 by 100.

Ans. 465700. 3. Multiply 5224 by 1000 Ans. 5224300. 4. Multiply 26460 by 10001) Ans. 264600000.

EXAMPLES FOR EXERCISE. 1. Multiply 1203450 by 9004. Ans. 10835863800. 2. Multiply 9087061 by 56708. Ars. 515309055188. 3. Multiply 8706544 by 67089. Ans. 584113330416. 4. Multiply 4321209 by 123409. Ans. 533276081481. 5. Multiply 3456789 by 567090. Ans. 1960310474010. 6. Multiply 8496427 by 874359. Ans. 7428927415293.

98763542X98763542=8754237228385764.

Application and Use of Multiplication. In making out bills of parcels, and in finding the value of goods; when the price of one yard, pound, &c. is given (in Federal Money) to find the value of the whole quantity.

RULE. Multiply the given price and quantity together, as in whole numbers, and the separatrix will be as many figures from the right hand in the product as in the given price.

EXAMPLES.

1. What will 35 yards of broad-$. d. c. m. cloth come to, at

3 5

}$;49 6 per yard

17 4 8 0 104 8 8

Ans. $122, 3 6 0 122 dob

[lars, 36 cents 2. What cost 33 lb. cheese at 8 cents per lb. ?

na

Ans. $2, 80=2 dollars 80 cents.

per ream?

per Ib. ?

3. What is the value of 29 pairs of men's shoes, at 1 dole lar 51 cents per pair ?

Ans. $43,79 cents. 4. What cost 131 yards of irish linen, at 38 cents per yard ?

Ans. $49, 78 cents. 5. What cost 140 reams of paper, at 2 dollars 35 cents

Ans. $329. 6. What cost 144'b. of hyson tea, at 3 dollurs 51 cents

Ans. $505, 44 cents. 7. What cost 94 bushels of oats, at 33 cents per bushel ?

Ans. $31,2 cents. 8. What do 50 firkins of butter come to, at 7 dollars 14 cents per firkin ?

Ans. $357. 9. What cost 12 cwt. of Malaga raisins, at 7 dollars 31 cents per cwt. ?

Ans. $87,72 cents. 10. Bought 3 horses for shipping, at 52 dollars per head: what do they come to ?

Ans. $1924. 11. What is the amount of 500 lbs. of hog's-Jard, at 15 cents per lb. ?

Ans. $75. 12. What is the value of 75 yards of satin, at 3 dollars 75 cents per yard ?

Ans. $281,25 cents. 13. What cost 367 acres of land, at 14 dols. 67 cents

Ans. $5383, 89 cents. 14. What does 857 bls. pork come to, at 18 dols. 93 cents per bl. ?

Ans. $16223, 1 cent. 15. What does 15 tons of Hay come to, at 20 dols. 78 cts. per ton ?

Ans. $311, 70 cents. 16. Find the amount of the following

BILL OF PARCELS.

New-London, March 3, 1814. Mr. James Paywell, Bought of William Merchant.

$. cts. 28 Ib. of Green Tea,

at 2, 15 per lb. 41 lb. of Coffee,

at 0, 21
34 lb. of Loaf Sugar,

at 0, 19
13 cwt. of Malaga Raisins, at 7, 31 per crot.
35 firkins of Butter,

at 7, 14 per fir.
27 pairs of worsted Hose, at 1, 04 per pair.
94 bushels of Oats,

at 0, 33

per

bush. 29 pairs of men's Shoes, at 1, 12 per porr.

Amount $19,78 Received payment in full,

WILLIAM MERCHANT

per acre ?

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »