Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

Exercise 39. Review Problems

1. Mary wished to buy enough gingham to make a dress and an apron. The dress pattern requires 48 yards and the apron 27 yards. How many yards will she need for both?

2. John mounted a drawing 62 inches long on a piece of construction paper that was 10 inches long. He left a margin of inch at the top and 1 inch at the bottom of the picture. How much did he have to cut off the piece of paper?

3. At a school candy sale the following amounts of candy were sold: 32 lbs. of fudge; 41 lbs. of taffy; 3 pounds of sea foam and 24 pounds of stuffed dates. How much did they receive for all the candy at 80 cents a pound?

4. After buying 31 yards of goods for a dress, Helen decided to make it by another pattern. The new pattern required 43 yards. How much more goods did she have to buy?

5. Two boys sold ice cream in a stand at a Fourth of July celebration. They bought 25 gallons with the understanding that they could return all that they did not sell. They returned 8 gallons. How many gallons did they sell? How much did their cream cost them at $1.25 a gallon?

6. A farmer divided a field containing 30 acres so that there were 12 acres in one part. How many acres were there in the other part?

7. Blanche's mother made her two dresses. One required 58 yards of material at 88 cents per yard and the other 4s yards at 72 cents per yard. Find the cost of both dresses.

8. Mr. Evans paid $81 for 6 cords of wood. How much did he pay per cord?

Have pupils bring in original problems involving fractions.

9. A farmer sold a jar of lard. The lard and jar weighed 264 pounds and the jar weighed 9 pounds. Find the weight of the lard.

10. What was the cost of a dress requiring 52 yards of goods at $1.75 per yard; 21 yards of trimming at $2.25 per yard; thread and buttons 90 cents and $6.00 for making?

11. In a wheat raising contest, the winner reported a yield of 251bushels on 64 acres. What was the average yield per acre?

12. Martha had 24 sheets of theme paper. Her sister said, “I have 13 times as many sheets as you have." How many sheets did her sister have?

13. Mrs. Allen gets 11 quarts of milk every day and pint of cream every other day. Milk was 14 cents a quart and cream 20 cents a half-pint. What was her bill for April?

14. If it takes 53 yards of cloth to make one dress, how many dresses can be made out of a piece of cloth containing 167 yards?

15. Paul bought s dozen of doughnuts and gave Miriam į of them. How many did he give Miriam?

16. A water cooler on an aeroplane pumps 102 gallons per minute? What fraction of a gallon does it pump per second?

17. If there are 48 threads on a turnbucklel 3 inches long, how many threads are there

per

inch? 18. A tank full of gasoline weighed 94 pounds. The empty tank weighed 8 pounds. Find the weight of the gasoline.

19. Alice, in talking to a neighbor, did not know what her mother paid per pound for butter, but said that she paid $3.15 for a pail containing 53 pounds net. What was the price paid per pound? (53 pounds net means the weight of the butter, not counting the weight of the pail.)

1A turnbuckle is a double nut that screws on the ends of two rods and draws them together as it is turned in a certain direction.

20. The thrust of a propeller of an aeroplane is 163 feet. How far will it travel in 30 revolutions? (The thrust of a propeller is the distance it will travel in 1 revolution.)

21. How many revolutions will it take to drive an aeroplane, Jescribed in problem 20, a mile?

[merged small][merged small][merged small][graphic][merged small]

Butter the size of an egg (melted) or bacon drippings.

Mix dry ingredients together and stir in eggs and milk just before cooking. Pour batter into well greased hot skillet and cook over the coals. Enough for 4 hungry people.

1. There are 6 boys in this camping party. How much of each of the ingredients should they use to provide enough for six?

2. How much of each ingredient would be needed to make corn bread for 2 people?

Bacon, eggs and milk with corn bread form an appetizing out-of-doors meal. 13 pounds of bacon, of a dozen eggs and 2 quarts of milk are enough for 4 people.

a

3. Plan the amount of bacon, eggs and milk that would be needed by the 6 boys to go with their corn bread.

4. How much bacon, eggs and milk would be needed with the corn bread for 2 people?

5. How much of each article should be provided for a camping party of 8 for one meal?

6. Find the approximate cost of this meal, using local prices, for each of the 6 boys in the camping party.

7. Plan another meal, using different provisions for such a camping party. Compare the cost with that in Problem 6.

Problems in Business

The following list of Marshall Field & Company

problems represents real business transactions. The

items listed in each prob125-191012 194 es lem were copied from actual Nema ma yo

sales slips, supplied through zexel Terrace

the courtesy of a large and

well-known mercantile th

house. You are here re61

Slate. Washington. Randolph and Wabash.

9 10 11 : 2 : 3 x 5 | 6 La poclori No. Data

Salesperson's No.

Send 10

dames

Addres

[ocr errors]

2034dd hephan 30 75

quired to solve problems

which had to be calculated 94 72793}

by the salespeople in this great business house when

making out the original 22 37

T 65 212 sales slips and invoices. 94 es 523,1912 Since these problems are ģ4 08 12 10lool 972

to provide drill in fractions, the items on the regular sales slips not relating to fractions were omitted in copying.

Apartment

Instructions

Pkgs. to
Enclou

Quacuity

Airles

Pnne

Estendop

Date

sbica person. No.

Inspector's No.

Am't Reed

Amt of Sale

Color

Ioa Style Color Price

32 34 36 SIZE

38 40 42 44 46 48

61 12

Inspector's Receipt
94 1293

Exercise 41

Find the total amount for the purchases in each of the following problems:

1. Mrs. Warren bought 102 yards of gingham at 60 cents; 27 yards of linen at 25 cents; 22 yards of gingham at 30 cents, and 34 yards of cheviot cloth at 65 cents.

2. Miss Goodwill ordered 1 yard chambray at 60 cents; 14 yards linen at 90 cents, and yards linen at 85 cents.

3. Mrs. Van Dorn purchased 14 yards lace at $1.10; 1; yards lace at 65 cents; 4 yards spangled net at $10.00, and z yard spangled net at $11.50.

4. Mrs. Campbell bought the following goods: 24 yards silk at $1.50; 2} yards silk at $1.00; 31 yards silk at $2.75, and 77 yards edging at 10 cents.

5. Mrs. Gregory purchased 147 yards silk at 95 cents; 13 yards fringe at $1.75; 51 yards sundour at $2.50; 24 yards fringe at 40 cents, and 13 yards denim at 35 cents.

6. Mrs. Dickson ordered yard lace at $2.75; yard tulle at $2.25, and yard net at $1.45.

7. Mrs. Johnson bought 11 yards of edging at 7 cents; 27 yards lace at 4 cents; 15 yards lace at 60 cents, and i} yards lace at 25 cents.

8. Mrs. Herbert bought 58 yards cretonne at 30 cents; 23 yards burlap at 30 cents, and 13 yards denim at 35 cents.

9. Miss Young purchased yard of dress goods at 65 cents; 73 yards dress goods at 65 cents; 18 yards dress goods at $1.00, and ž yard veiling at 50 cents.

An expression such as 10% yards of gingham at 60 cents means 103 yards of gingham at 60 cents a yard. This form of statement will be used in all the problems. Any fraction less than 1 cent should be discarded in entering the cost of any item on a sales slip and cent or more should be counted as another cent.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »