Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

8. Harold learned from a poultry book that 5 square feet of floor space should be provided in the poultry house for each hen. His mother's poultry house measured 15 feet by 10 feet. How many hens should be kept in a house of that size?

9. Mr. Morgan is building a garage. He wishes to order tar paper to cover it. Each side of the roof measures 16' by 9'. How many “squares” of roofing will he need to order?

A square of roofing equals 100 square feet.

10. Henry's father asked him to find the number of cords in a pile of cord wood 18 feet long, 4 feet high and 4 feet wide. How many cords were there in the pile? (See page 150.)

11. In some parts of our country a cord is considered to be a rick of wood 8 feet long, 4 feet high and 16 inches wide (stove length). This cord is what part of a regular cord?

12. Arthur's father bought 5 cords of wood of stove wood length (see Problem 11). Arthur ricked it in the wood shed into 3 ricks 8 feet long and 62 feet high. Did his father get full measure?

13. Mr. Hanson sold a car load of 95 hog at an average weight of 235 pounds at $14.50 per cwt. How much did the carload of hogs weigh in cwt.? How much did he receive for them?

14. When cheese is selling at 40 cents a pound, what is the price per ounce? What is the cost of 1 pound 13 ounces?

15. A coal company delivered 3 loads to a customer, the weights being 3850, 4050 and 3950 pounds. How many tons were there in the three loads? How much did it cost at $12.50

per ton?

16. If candy is quoted at 5 ounces for 10 cents, what is the cost per pound at that rate?

17. How many loads (cubic yards) are there in an excavation 31 feet long, 27 feet wide and 4.5 feet deep?

18. A coal bin is 7 feet long, 6 feet wide and 5 feet high. How many cubic feet in this bin?

How many tons of hard coal will it hold, allowing 36 cubic feet per ton?

19. George and Margaret's study is 12 feet long, 11 feet wide and 8 feet high. How many cubic feet of space does it contain? Is that enough space for both of them, allowing 500 cubic feet for each person?

20. A mow full of hay in a barn is 30 feet long, 15 feet wide and 12 feet deep. How many cubic feet of hay are there in the mow? How many tons are there, allowing 512 cubic feet per ton?

21. A wagon full of coal weighed 5050 pounds. After the coal was unloaded, the empty wagon weighed 1150 pounds. How many tons of coal were on the wagon? How much was this coal worth at $7.25 per ton?

22. A bin is 16 feet long, 8 feet wide and 4 feet deep. How many bushels of wheat will it hold, allowing 14 cubic feet per bushel?

23. A pile of wood in a lumber yard is 40 feet long, 6 feet high and 4 feet wide. How many cords of wood does it contain?

24. A grocer shipped 25 cases of eggs to a commission firm. How many

dozen eggs were there in the 25 cases? 153.) How much did he receive for the eggs at 41 cents a dozen?

(See page

26. How many pounds of seed corn will be required to plant a field 80 rods by 42 rods at the rate of 8 pounds per acre? How many bushels? (A bushel of shelled corn weighs 56 pounds).

[merged small][merged small][ocr errors]
[graphic]
[ocr errors]

Courtesy International Harvester Co. The above illustration shows a rural canning club at work under the direction of experts. The members of this club are training themselves to be efficient in the home by learning to reduce the high cost of foodstuffs.

Efficiency in any line of work requires both knowledge of how to do the work and skill in the necessary operations. These pupils are not only acquiring skill in the process of canning fruits and vegetables, but they are also computing the cost of each can and, by comparison with the retail prices in stores, they are able to estimate the amount saved in this way.

To solve all the problems that arise in such work, these pupils must know how to use weights and measures, how to compute the amount and rate of profit and be able to do the fundamental processes of integers and fractions rapidly and accurately.

Speed and accuracy in the use of these fundamental processes can be attained by every pupil with sufficient practice. Many practice exercises are included in the beginning of this year's work in order to help you acquire the necessary rapidity and accuracy in your computations.

Exercise 1. Reading Numbers Most persons have little need to read numbers larger than thousands in the arithmetic work relating to their own business and to matters of the home. For some purposes, however, large numbers must be used.

Bring to the class selections from books, magazines and papers containing large numbers. Read these numbers to the class and explain how they were used.

You have doubtless heard of the Panama-Pacific International Exposition, held at San Francisco in 1915. Perhaps some of you or your parents were there.

Read the attendance at each of the great expositions held in the United States since 1876.

Designation

Place

Year Attendance International Centennial. . . Philadelphia .... 1876 9,910,966 World's Columbian .. Chicago.... 1893 27,539,014 California Mid-Winter San Francisco.. 1894 2,250,000 Cotton States ..... .. Atlanta.... 1895 1,179,889 Tennessee Centennial . .Nashville.

1897 1,886,706 Trans-Mississippi... .Omaha..

1898 2,613,508 The Pan-American. .Buffalo.

1901 8,120,048 The Louisiana Purchase .... St. Louis.

1904 19,694,855 The Lewis and Clark.. ..Portland ..

1905 2,545,509 The Alaska-Yukon-Pacific..Seattle..

1909 3,740,499 The Panama-Pacific Inter

national Exposition ... . . . San Francisco.. 1915 13,127,103 The Panama-California

International Exposition. .San Diego..... 1915 2,050,030

You will notice that the numbers in the above table are separated into groups of three figures for convenience in reading. These groups are generally called periods. To separate a whole number into periods, begin with the right-hand figure and point off the first three figures by a comma and continue in the same way until three or less figures are left in the left-hand period.

Exercise 2

All of the numbers on the preceding page are limited to three periods. Some numbers require more than three periods. For example: read the following number, which gives the number of bushels of corn produced in the United States in 1919.

2,910,250,000 This number is read two billion, nine hundred ten million, two hundred fifty thousand. Read the following numbers:

1. 2,103. 2. 1,001. 3. 30,226. 4. 279,000. 6. 280,010. 6. 1,763,000. 7. 2,807,296. 8. 2,000,017. 9. 22,000,962. 10. 845,623,000. 11. 33,870,000. 12. 210,000,606. 13. 340,721,000. 14. 1,900,823,000. 16. 21,980,000,000.

EXERCISES FOR SPEED AND ACCURACY Addition, Subtraction, Multiplication, and Division TO THE TEACHER: These exercises are continued from page 40 and should follow a review of those exercises. Use the time limits suggested for the sixth grade on page 33. See other suggestions for the use of these exercises on the same page.

Instead of concentrating all of the time on these exercises until they are finished, a short drill period should be given at the beginning of each recitation. Experiments in drill work

hown that short drill periods, distributed over a long period of time, produce greater gains than long drill periods concentrated in a short period of time. One or two of these exercises can be made the basis of a rapid, snappy drill preceding the regular work assigned for the day's lesson.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »