Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

Exercise 72

Express the sums in their lowest terms: 1. {+

3. Ř + = 2. & +21=

3

4. 13+=

Exercise 73

Express the sums in their lowest terms: 1. I+D

3. + s = 2. +Pg=

4. I+H

Exercise 74

Express the remainders in their lowest terms: 1. - 1 4. f - 7. 5-1 10. -= 2. 11-6= 6. 18-= 8. 4-1= 11. {-= 3. 4-1= 6. %6-3= 9. 5-1 12. '-1=

Exercise 75

Express the remainders in their lowest terms: 1. [-

3. 1 - = 2. -=

4. &-*

Exercise 76

Express the remainders in their lowest terms: 1. [-1

3. 11-3= 2. 11

4. - =

Additional exercises may be made by using 2 examples from exercise 31 or 32 and 2 examples from exercise 34 or 35.

Exercise 77

Express the products in lowest terms: 1. i xif

4. x 2. 19x =

5. x] 3. 1x =

6. į x

[ocr errors]

Exercise 78

Express the quotients in their lowest terms:

1. 1 = = 4. 16+1=
2. $ : 6

5. } = =
3. 12 =

6. \ == 7. 1:3=

[ocr errors]
[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][subsumed][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][ocr errors][ocr errors]

When these exercises are hectographed or copied, sufficient space should be allowed between them for all the work to be performed.

The teacher should devise other drill exercises of the same length and the same difficulty to provide additional practice material.

[blocks in formation]

1. A carpenter worked 16 hours at 65 cents an hour. How much did he receive for this work?

2. Find the cost of 97 pounds of nails at 72 cents a pound.

3. Paul planted his onions in rows 14 feet apart. How many rows did he have if his plot was 30 feet wide?

4. How many cabbage plants 11 feet apart can be set in a row 96 feet long?

5. A Camp-Fire girl bought 61 pounds of sugar; 4 pounds of bacon; 5 pounds of corn meal and 3} pounds of frankfurts. How many pounds of supplies did she purchase?

6. A chum who was with her asked to carry half of the supplies. How could they divide the 4 packages so that they would have about equal weights to carry?

7. Joe caught a catfish that weighed 14 pounds and Tom caught a carp that weighed 25 pounds. How much heavier was Tom's fish than Joe's?

8. On one fishing trip I caught 24 fish which weighed 14 pounds. What was the average weight of these fish?

9. I sold 8 fish which averaged of a pound each in weight. How many pounds did I have left?

10. Three girls made 111 pounds of candy to sell at a social. They sold 1 of a pound for 10 cents. How much did they receive for the candy if they disposed of all of it at that rate?

11. In a track meet the best running jump made by the sixth grade was 134 feet. The best fifth-grade jump was 12 feet. How much farther did the sixth-grade boy jump?

12. Mae bought 28 inches of 44-inch oilcloth to cover the kitchen cabinet. How much did it cost at 45 cents a yard?

13. Find the cost of 14 pounds of round steak at 28 cents a pound.

14. In 1915 tin cans cost 22 cents each. In 1916 they had advanced to 3 cents each. How much did this rise in price increase the expenses of canning 90 cans of tomatoes?

15. A firm paid their office girls cent per letter extra for each letter beyond 100 per hour. How much extra did a girl make per hour who read 140 letters per hour?

16. If a hog gains 11į pounds for every bushel of corn that he eats, how many bushels, at that rate, will be required to increase his weight 80, pounds?

17. Find the cost of 54 yards of linen at $3 per yard.

18. From 111 pounds of butter, 3 pounds were sold to one customer and 37 pounds to another. How much was left?

19. A farmer bought 15 bushels of oats. If he feeds each of his two horses of a bushel per day, how many days will the oats last?

20. A squad of Boy Scouts walked 8 miles in the morning and 75 miles in the afternoon. How far did they valk during the day?

21. The items on my laundry bill one week were 6 shirts at 122 cents each and 8 collars at 3 cents each. Find the total charge for those items.

22. A class divided 12 yards of ribbon into badges. How long did they cut each badge to provide one for each of the 32 pupils in the class?

23. George made a bread board by gluing three boards 31 inches, 23 inches and 21 inches wide together. . How wide was the bread board?

24. Mrs. Anderson ordered a pail of butter from a farmer in the country. The butter and pail weighed 111 pounds. The pail weighed i of a pound. What was the weight of the butter?

26. How much did this butter cost her at 50 cents a pound? The farmer charged 15 cents for the pail, and the express charges were 26 cents. What was the total cost of the pail of butter?

26. Find the cost per pound of the butter delivered.

27. Mrs. Anderson divided the pail of butter with a neighbor. She sold her 516 pounds. How much did she receive for this amount, charging for it at the price delivered?

28. It is estimated by dry-goods stores that at least 1 yard of cloth is wasted by crooked cutting in every bolt. How much is the value of this waste in cloth worth $1.50 a yard?

29. How many guest towels of a yard long can be made from a piece of toweling 3 yards long?

30. A sewing teacher bought 24 yards of percale for a class to make aprons. It took 1] yards to make an apron. How many aprons could be made from that amount?

31. Find the cost of the following meat bill: 13 pounds of steak at 28 cents a pound; a 53-pound roast at 22 cents a pound; 13 pounds of whitefish at 18 cents a pound and 15 pounds of calve's liver at 25 cents a pound.

32. A bushel of wheat occupies 11 cubic feet of space. How many cubic feet of space are required for 120 bushels of wheat?

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »