Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

6. If two stalks in every hill each produced a 12-ounce ear, how many bushels would be produced per acre?

7. It is estimated that 12 per cent of the hills are missing in an average stand of corn. How many hills are missing per acre in an average stand? If these missing hills are due to poor seed corn, how much is the loss per acre due to poor seed, counting two 12-ounce ears to the hill?

8. Forty-five thousand ears of seed corn that were tested in Iowa gave an increased yield of 192 bushels per acre. If the same methods had been employed and equal results secured on the 10,000,000 acres planted in that state, what would have been the increase in the corn crop in the state of Iowa alone?

Exercise 4. Profit from Poultry 1. In an experiment conducted in Ohio, out of 18 flocks of hens, the highest annual profit per 100 hens was $247. What was the average annual profit per hen in this flock?

2. The lowest profit per 100 hens was $15. What was the average annual profit per hen in this flock?

3. The average profit per 100 hens for the 18 flocks was $87. What was the average annual profit per hen in all of the flocks?

4. One hundred hens are worth about $100, the value of a good cow. The average profit from a cow is about $33 per year. How much more is realized from the 100 hens per year on an average than from a cow?

6. In an experiment in Ontario from September 1 to May 1, 25 hens which were fed buttermilk with their food yielded a profit of $11 in 8 months. 25 hens, fed beef scraps with their other food, yielded a profit of $10 in 8 months. 25 hens with no buttermilk or beef scrap gave a loss of $3. What were the profits due to the buttermilk? To the beef scrap?

Exercise 5. Home Canning Pays 1. One-tenth of an acre of tomatoes produces ton of tomatoes as an average yield. What is the income from to acre of tomatoes at $9 per ton? What is the income from an acre at the same rate?

2. Three-fifths of a ton of tomatoes will average 40 dozen quarts when they are canned. The jobbers usually sell the canned tomatoes at 90 cents per dozen quarts. What do the jobbers receive for 40 dozen quarts?

3. If these cans are retailed at 15 cents a can, what are the total receipts from the 40 dozen quarts?

4. The average cost of home-canned tomatoes is 4 cents a quart. What is the average price of tomatoes at your grocery store? What is the saving per can if the tomatoes are canned at home?

5. The profits of home canning may be considered as the wages for the labor required to can the vegetables. Suppose a girl cans 100 quarts per day. What wages can she make at the profit per can which you found in Problem 4?

6. Suppose a family of five uses a can of fruit and 2 cans of vegetables on an average for every day in the year, what will be the yearly saving from home canning at 10 cents a can?

7. When tomatoes sold at 60 cents a bushel, Ellen canned 47 bushels of tomatoes, paying 22 cents each for quart cans. From each bushel she got 18 quarts which she sold at 15 cents each. What profit did she make by canning?

8. Margaret cleared $6.25 on one square rod of beans. 28 per cent of this amount she received from her canned goods and the remainder for beans sold at 5 cents a pound. How many pounds of beans did she sell?

Local data on canning should be secured by the pupils.

Exercise 6. Silage Silage is made by chopping up corn or some other green feed and storing it in an air-tight bin called a silo. A green succulent food is thus preserved for the stock in winter. A silo furnishes food for stock in the winter in a similar way that a cold storage plant or a canning factory provides vegetables and fruits for us.

1. A dairyman put 111 tons of silage in his silo at an average cost of $2.45 per ton. What was the total cost of filling the silo?

2. How long will this silage last a herd of 25 cows, allowing 40 pounds of silage per day for each cow?

3. In a Minnesota experiment the net profit from 216 dairy cows fed on silage was $7137.59. Find the average net profit for each cow fed on silage.

4. In the same experiment the net profit from 239 cows which were not fed on silage was $5491.95. Find the average net profit for each cow not fed on silage.

5. How much more profit was made per cow on the silagefed herd? At that rate, how much more profit would be secured from a herd of 10 cows by feeding them silage?

6. Corn yielding 75 bushels of corn to the acre will yield about 20 tons of silage per acre. If corn is worth 75 cents a bushel and silage is worth $5.00 per ton, which will be of greater value, the corn, counting the fodder worth $5 an acre, or the silage from an acre of this corn?

7. An acre of corn fed in the shape of silage will produce about 1500 pounds more milk than if fed in the shape of dry fodder and corn. How much is the extra profit in the milk secured by feeding silage if the milk sells at $2.00 per hundred pounds?

Exercise 7. Raising Calves

In order to encourage the raising of live stock, banks are organizing calf clubs. A state bank bought 52 calves and distributed them at cost

to the children in Courtesy International Harvester Co.

that community.

The calves were numbered and the children drew lots for them.

1. As a special inducement, the first 6 calves were sold for $25 each and the rest of the carload of 52 were sold at $32.60 each. What was the total sum paid for these calves?

2. The children were given the privilege of paying for their calves or the bank loaned them the money on 7 months' time at 5 per cent interest. Find the interest on a calf which was drawn in the $25 lot.

3. Find the interest on a calf costing $32.60 for the 7 months. What amount did a boy have to pay the bank at the end of that time if they loaned him the entire amount to pay for his $32.60 calf?

4. The average expenses for corn, oats and hay before time to put the calves on pasture were about $2 per month. The club members secured pasture at 75 cents a month. Find the total expenses for keeping a calf for 7 months if it was fed dry feed for 2 months and pastured 5 months?

5. At the end of the 7 months the calves were sold at a special sale at an average of $62.50 apiece. What was the average profit on each calf, counting out expenses and interest?

[graphic]

6. The boy who received the first prize of $10 for having the best cared-for calf sold his calf for $72.75.

His expenses were: Cost of calf, $32.60; feed and pasture, $17.70, and interest on his note for $32.60 for 7 months at 5 per cent. What was his net profit, counting the prize?

School Achievements

In many schools pupils are now being given school credit for work done at home. Among the many different projects for which they are being given credit are: field and garden; business; cooking; sewing; poultry; music, and cow testing. The pupils are required to keep an account of their receipts and expenses and make a report on their project. From these reports they prepare and solve practical problems. If you have school projects in your school you will be able to make other good problems to supplement the lists in this book, which have been prepared from reports from pupils who have been engaged in these projects.

Exercise 8. Garden Projects

1. Mildred rented three plots of ground from her father. They measured 36 feet by 27 feet; 34 feet by 52 feet, and 12 feet by 12 feet. How many square rods did her three plots contain?

2. Mildred sold her vegetables to private families and cleared $74.75 off the three plots. How much did she make per square rod? How much would she have made at the same rate off of an acre?

3. Edna made the following sales from her garden: tomatoes, $20.84; beans, $5.10; cabbage, $4.00, and peas, $21.89. Her expenses were $4.20. What were her net profits?

4. Edward rented a plot of ground 99 feet wide by 230 feet long. What part of an acre was his plot?

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »