Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση
[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

Exercise 62. Review Problems

1. A farmer bought a farm of 95 acres at $175 an acre. He paid $7500 in cash. How much did he still owe on the farm?

2. Mrs. Adams bought a phonograph for $149. She made a cash payment of $45 and agreed to pay the balance in monthly payments of $8 each. How many monthly payments did she have to make?

3. A family used 3 quarts of milk per day during the month of January. Compute their milk bill for that month at 14 cents a quart.

4. Walter sold the milk from his cow to a dairyman at $3.50 a hundred pounds. During February he sold him 900 pounds. How much did he receive that month?

5. Mary went to the city to visit her aunt. Her car fare was $2.52. She spent $5.35 shopping and $1.45 for other expenses. How much change did she bring back from the $10.00 bill which her father gave her for the trip?

6. A teacher received $110 per month for 9 months. She also earned $294 during the summer vacation. How much did she make during the whole year?

7. Martha's father gave her a weekly allowance of $1.25. How much did she receive in a year (52 weeks)? She saved $17.85 out of this amount. How much did she spend during the year?

8. In a public school employing 8 teachers, two receive $100 a month, two $105 a month, three $110 a month and one $150

a a month. What is the total amount paid the 8 teachers for a school term of 9 months?

9. Florence took 2 terms of music lessons of 24 lessons each at $1.25 per lesson. Her music for the 2 terms cost $4.80. Find the total cost of the music and lessons.

Review Problems

10. Three grade classes earned $75.75 at an entertainment. After paying expenses amounting to $15.63, they divided the balance equally among the three classes. How much did each class receive?

11. The month Mr. Peck had his telephone installed, he had to pay, in addition to the rental fee of $1.00, $2.00 for installing the phone and 3 long distance calls to a neighboring city at $.35 each. What was his bill for that month?

12. A farmer raised 67 acres of wheat, averaging 24 bushels to the acre. He kept 66 bushels for seed and sold the remainder. How many bushels did he sell?

13. A gardener sold a grocer 24 bushels of potatoes at $1.35 a bushel. He bought groceries amounting to $8.75 and received the balance in cash. How much cash did he receive?

14. Julia went shopping for her mother. She bought 2 loaves of bread at 15 cents each, 35 cents worth of rice and 3 bars of soap at 7 cents each. She gave the merchant a dollar bill. Find the amount of change she received.

15. Arthur bought 7 bushels of apples for his father at $1.80 a bushel. He exchanged potatoes for them at $1.40 a bushel. How many bushels of potatoes did it take?

16. A fifth grade class gave an entertainment. They sold 168 tickets at 25 cents each and 113 at 15 cents each. penses were $15.85. How much did they clear on their show?

17. A class of 38 pupils went on a picnic. They bought 4 gallons of ice cream at $2.00 a gallon and 6 pounds of cookies at $.39 a pound. They also hired a launch at $2.00 an hour for 3 hours. Find the total expenses of the picnic and the expense per pupil.

18. Albert took 7 dozen eggs to the grocery store and received $.38 a dozen for them. He bought $3.34 worth of groceries. How much did he owe the grocer in the exchange?

Their ex

a

[merged small][graphic][ocr errors][ocr errors]

Many city schools and public parks have provided free public playgrounds similar to the one shown in the illustration. How much do you think it costs to buy all the apparatus for one of these playgrounds? The equipment for one of the playgrounds in a city park cost as follows:

2 giant strides.
2 parallel bars.
2 horizontal bars..
2 lawn swings.
2 frames of swings.
4 teeter totters.

.at $45.00 each ..at 25.00 each .at 20.00 each .at 50.00 each .at 65.00 each .at 20.00 each .at 30.00 each .at 85.00 each .at 82.50 each .at 85.00 each .at 25.00 each

2 slides.....

2 circle bars..
2 combination frames.
2 rocking boats.
2 teeter ladders.

1. Find the cost of all of the apparatus for this city playground.

2. The playground shown in the picture is 256 feet long and 104 feet wide. How much did the fence on the two ends and one side of this playground cost at $1.00 a foot?

3. A sand pit is provided for the smaller children. How much did 5 loads of sand cost for this pit at $2.50 a load?

4. The average daily attendance at this playground during one year was 183. What was the total attendance for the 185 days that the playground was open?

The children in a small city school decided to equip their playground with apparatus. They found that they could not afford to buy the regular playground apparatus, so they asked the boys in the manual training department to help them make some of their apparatus. They appointed a committee to plan the equipment.

5. The pupils raised their own funds as follows: entertainment, $26.80; bakery sale, $14.25; candy sale, $8.36, and a play, $36.75. Find the total amount which they had with which to equip their playground.

6. The committee decided to buy a slide costing $30.00 and make the rest of the apparatus. How much money

did they have left for materials after buying the slide?

7. The manual training class made the teeter totters. They bought the following supplies: 6 heavy planks at 70 cents each; 4 posts at 25 cents each; a 2-inch gas pipe for $1.60, and irons and bolts to fasten the boards to the pipe for $1.25. Find the cost of the teeter totters.

8. A telephone pole was fastened between two trees for a support for the swings. The pole cost $1.25 and the rope for the swings cost $1.85. What was the total cost of the swings?

9. Two sets of basket ball goals were erected at a cost of $10.00 for each pair of goals. How much money was then left for other supplies?

10. Two basket balls were purchased at $6.00 each and the remainder of the money was kept for incidentals and repairs. What sum was left for incidentals and repairs?

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »