Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

3. A man bought a hat for $5.375, a cloak for $35.68, and a pair of boots for $4.75: how much did he

pay

for all ? 4. What is the sum of $37.565, $85.20, $90.03, and $150.638 ?

5. What is the sum of $10.385, $46.238, $190.62, and $23.036 ?

6. What is the sum of $23.005, $16.03, $110.738, and $131.26 ?

7. What is the sum of 63 dolls. and 4 cts., 86 dolls. and 10 cts., and 47 dolls. and 37 cts.?

8. What is the sum of $608.05, $365.205, $2.268, and $47.006 ?

9. What is the amount of 11 dolls. 3 cts. and 5 mills, 16 dolls, and 8 mills, 49 dolls. 7 cts. and 8 mills ?

10. What is the amount of 100 dolls. and 61 cts., 51 dolls. and 3 cts., 65 dolls. 8 cts. and 3 mills ?

11. What is the amount of 95 dolls. 67 cts. and 8 mills, 120 dolls. 45 cts., 101 dolls. 7 cts. and 9 mills ?

12. A lady bought a bonnet for $6.67, a pair of gloves for $0.625, a pair of shell combs for $0.75, and a cap for $2.50 : what was the amount of her bill ?

SUBTRACTION OF FEDERAL MONEY.

Ex. 1. A man bought a horse for $56.50, and a cow for $23.38: how much more did he pay for his horse than his cow ? Operation. We write the less number under the $56.50 greater, placing dollars under dollars,

23.38 &c., then subtract, and point off the an$33.12 Ans.

swer as in subtraction of decimals.

212. Hence, we derive the following

GENERAL RULE.

Write the less number under the greater, with dollars under dollars, cents under cents, fc., then subtract, and point off the remainder as in subtraction of decimal fractions. (Art. 189.)

Obs. If either of the given numbers have no cents expressed, it is customary to supply their places by ciphers.

2. A man owing $57.35, paid $17.93: how much does he still owe?

Ans. $39.42, 3. A grocer bought two hogsheads of molasses for $68.90, and sold it for $79.26 : how much did he gain by the bargain?

4. A man owed a debt of $105, and paid all but $23. 67: how

many
dollars did he

pay

? 5. A merchant bought a quantity of silks for $237.63, and sold it for $196.03: how much did he lose?

6. A drover bought a flock of sheep for $357, and sold them for $17,33 less than he paid for them: how much did he sell them for ?

7. What is the difference between 365 dolls. 7 cts. and 208 dolls. 20 cts. ?

8. From 1 cent subtract 6 mills.

9. From 1 dollar, 6 cts. and 7 mills, take 89 cts. and 3 mills.

10. From 96 dollars, 6 cents, take 41 dolls., 63 cents, and 8 mills.

11. From 100 dollars, 10 cents, and 3 mills, take 1 cent and 5 mills.

12. From 1000 dollars, 6 cents, take 100 dolls. and 5 mills.

MULTIPLICATION OF FEDERAL MONEY.

213. In Multiplication of Federal Money, as well as in simple numbers, one of the given factors must always be considered as an abstract number. (Art. 45. Obs. 2.)

Ex. 1. How much will 5 yards of cloth cost, at $1.75 per yard ?

QUEST.-212. How is Federal Money subtracted? How point off the remainder? Obs. When either of the given numbers have no cents expressed, how is their place supplied ? 213. In Multiplication of Federal Money, what must one of the given factors be considered ?

Operation. If 1 yard costs $1.75, 5 yards will obvi$1.75 ously cost 5 times as much.

Hence, we 5 multiply the price of 1 yard by the number

of yards, and point off two figures for deci$8.75 Ans.

mals in the product. (Art. 191.) 2. How much will 15.8 yards of fringe cost, at 12 cents per yard ? Operation. Reasoning as before, 15.8 yards will cost 15.8

15.8 times 12 cents. But in performing the .12 multiplication, it is more convenient to make $1.89 6

the 12 cents the multiplier, and the result

will be the same as if it was placed for the multiplicand. (Art. 47.) Point off the product as before.

214. Hence, when the price of one article, one pound, one yard, &c., is given, to find the cost of

any num. ber of articles, pounds, yards, &c.

Multiply the price of one article and the number of articles together, and point of the product as in multiplication of decimals. (Art. 191.)

3. Multiply $45.035 by 6.2. Ans. $279.217.

215. From the preceding illustrations we derive the following

GENERAL RULE.

Multiply as in simple numbers, and point of the product as in multiplication of decimal fractions. (Art. 191.)

Obs. 1. When the price or the quantity contains a common fraction, the fraction should be changed to a common decimal. (Art. 197.)

2. In business operations, when the mills in the answer are 5, or over, it is customary to call them a cent; when under 5, they are disregarded.

Quest.–214. When the price of 1 article, 1 pound, &c., is given, how is the cost of any number of articles found? 215. What is the rule for Multiplication of Federal Money? Obs. When the price or quantity contains a common fraction, what should be done with it?

4. What will 10 lbs. of beef cost, at 6) cents a pound ?

Solution. 61 cts.=.065, and .065 x10=.65.

Ans. 65 cents.

5. What cost 14 lbs. of starch, at 10 cts. per pound ? 6. What cost 155 pounds of sugar, at 9 cents a pound? 7. What cost 25 gals. of molasses, at 183 cts. a gallon ? 8. What cost 234 lbs. of raisins, at 8} cts. per pound? 9. What cost 33.} lbs. of candles, at 12} cts. per pound? 10. What cost 164 lbs. of hyson tea, at 564 cts. a pound ? 11. What will 83 lbs. of beef cost, at $4.62) per hund. ?

Analysis. 83 pounds are 80% of 100 pounds; therefore 83 pounds will cost of $4.625; and 13 of $4.625

4.6 2 5x83

100

Operation. We multiply the price of 100 ($4.625) $4.625

by 83, the given number of pounds, and 83

the product $383.875, is the cost of 83 lbs. 13 875

at $1.625 per pound. But the price is 3 70 00

$4.625 per hundred; consequently the pro

duct $383.875 is 100 times too large, and $3.83 875 Ans.

must therefore be divided by 100, to give the true answer. But to divide by 100, we simply remove the decimal point two places towards the left.(Art. 195.)

12. What will 825 feet of boards cost, at $6.75 per 1000 ?

Operation.

6.75 8 25 33 75 135 0 5400 $5.568 75

Reasoning as before, 825 feet will cost 825. of $6.75. We multiply the price of 1000 feet by the given number of feet, and divide the product by 1000. To divide by 1000, we remove the decimal point three places towards the left. (Art. 195.) Hence,

100;

per 1000 ?

216. To find the cost of articles bought and sold by the 100, or 1000.

Multiply the given price by the given number of articles ; then if the price is for 100, divide the product by 1 but if the price is for 1000, divide it by 1000. (Art. 195.)

13. At $4.50 per 1000, what will 1250 bricks cost?

14. A farmer sold a quarter of beef, weighing 256.5 pounds, at $5.37} per 100: how much did he receive for it?

15. At $4.62per hundred, what will 1675 pounds of pork cost ?

16. What cost 2129 feet of spruce boards, at $18.25

17. How much will 4564 yards of shirting cost, at 12 cts. per yard?

18. What cost 156 lbs. of chocolate, at 15} cents a pound ?

19. What cost 235 pounds of cheese, at 61 cents a pound?

20. What cost 175 dozens of eggs, at 10} cents per dozen ?

21. At 47} cents per bushel, what will be the cost of 300 bushels of corn ?

22. What will 153 lbs. of sugar cost, at 8} cents per pound?

23. What will 1500 pounds of butter cost, at $8.50 per hundred ?

24. What cost 28500 feet of timber, at $3.76 per 100 ?

25. What cost 8230 feet of mahogany at $70.20 per 1000 ?

26. What cost 7630 bunches of hemlock shingles, at $3.50 per 1000 ?

27. What cost 15024 bunches of pine shingles, at $8.37

per 1000 ?

28. At 16} cts. a pound, what will 219 pounds of honey cost ?

QUEST.—216. How do you find the cost of articles bought and sold by the 100, or 1000 ?

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »