Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

9. A gentleman bought 85 yards of carpeting for $106.25 : how much would 38 yards cost ?

10. A drover bought 350.sheep for $525: how much would 65 cost at the same rate ?

11. If 121 pounds of coffee cost $1.25, how much will 45 pounds cost ?

12. If 161 bushels of corn are worth $8, how much are 25 bushels worth?

13. Paid $20 for 60 pounds of tea: how much would 124 pounds cost, at the same rate ?

14. Bought 41 yards of flannel for $16.40 : how much would 88 yards cost ?

15. Bought 18 pounds of ginger for $4.50 : how much will 103 pounds cost ?

16. If a stage goes 84 miles in 12 hours, how far will it go in 15} hours ?

17. If 8 horses eat 36 bushels of oats in a week, how many bushels will 25 horses eat in the same time?

18. If a Railroad car runs 120 miles in 5 hours, how far will it run in 12 hours ?

19. If a steamboat goes 180 miles in 12 hours, how far will it go in 5} hours ?

20. If 4 men can do a job of work in 12 days, how long will it take 6 men to do it ?

Solution. Since the job requires 4 men 12 days, it will require 1 man 4 times as long; and 4 times 12 days are 48 days. Again, if it requires 1 man 48 days, it will require 6 menas long; and 48 days=-6=8 days, which is the answer required.

21. If 6 men eat a barrel of flour in 24 days, how long will it last 10 men ?

22. If a given quantity of corn lasts 9 horses 96 days, how long will the same quantity last 15 horses?

23. If 12 men can build a house in 90 days, how long will it take 20 men to build it?

24. If 100 barrels of pork last a crew of 20 men 45 months, how long will it last a crew of 28 men ?

25. If 4 stacks of hay will keep 60 cattle 120 days, how long will they keep 25 cattle?

26. If of a bushel of wheat cost 30 cents, what will of a bushel cost ?

27. If of a ton of hay cost $7, what will of a ton cost ?

28. If of a pound of imperial tea cost 27 cents, how much will of a pound cost ?

29. If of a ton of coal cost $2.61, how much will of a ton cost?

30. If of a yard of silk cost 6 shillings, how much will of a yard cost ?

Solution. Since of a yard cost 6s., { will cost 3s., and or 1 yard will cost 9s. Again, if 1 yard costs 9s., yd. will cost 1}s.; and syd. will cost 7 shillings, which is the answer required.

31. If of a cord of wood costs $1.80, how much will of a cord cost ?

32. If z of a yard of broadcloth cost 14 shillings, how much will of a yard cost ?

33. A man bought % of an acre of land for $56, and afterwards sold of an acre at cost: how much did he receive for it?

34. A grocer bought 7 barrels of vinegar for $28, and sold # of a barrel at cost; how much did it come to ?

35. A grocer bought a firkin of butter containing 56 lbs., for $11.20, and sold & of it at cost : how much did it come to ?

36. If 64 bushels of peas are worth $5.50, how much are 204 bushels worth?

37. If a man pays $47 for building 23} rods of ornamental fence, how much would it cost him to build 42 rods?

38. A farmer paid $45.42 for making 36 rods of stone wall : how much will it cost him to make 60% rods?

39. A man paid 206 of a dollar for 4 pounds of veal : how much would a quarter of veal cost, which weighs 20 pounds ?

40. If 5 pounds of butter cost 4, shillings, how much will 42 pounds cost?

5

Note. It will be seen that 4;s.=30s. (Art. 122.) Therefore 1 pound will cost s.; and 42 lbs. will cost X 42=252 or 36s. Ans.

41. If 20 pounds of cheese cost $3g, how much will 168 pounds cost ?

42. If a piece of cotton measuring 30 yards costs $41, how much will a piece containing 19 yards cost ?

43. If j2 of a cord of wood costs of a dollar, how much will & of a cord cost ?

Solution. Since of a cord cost $a, la will cost $3: consequently for 1 cord will cost $12. Again, if i cord costs $12, 4 of a cord will cost $}; and $ will therefore cost g or $15, which is the answer required.

44. If 4 of a yard of cloth cost £9, how much will s of a yard cost ?

45. If i of a ship cost $16000, how much is of her worth?

46. A man bought a quantity of land and sold 9 of an acre for $63, which was only 4 of the cost : how much

acre ? 47. If 75 yards of satinet cost $93, how much will 181 yards cost ?

48. A ship’s company of 30 men have 4500 pounds of flour; how long will it last them, allowing each man 21 lbs. per day?

49. How long will 56700 pounds of meat last a garrison of 756, allowing each man å lb. per day?

50. How long will the same quantity of meat last the same garrison, allowing 1} lb. apiece per day?

51. A merchant sold 12 yards of silk at 7 shillings per yard, and took his pay in wheat at 6 shillings per bushel; how many bushels did he receive?

Solution. First find the cost of the silk. If 1 yd. costs 7s., 12 yds. will cost 7 times 12s., which is 84s, Now the question is, how many bushels of wheat it will take to pay this 84s. But as the wheat is 6s. a bushel, it will manifestly take as many bushels as 6s. is contained times in 84s.; and 84-6=14. Ans. 14 bushels.

did he give per

297. The last and similar examples are frequently solved by a rule called Barter.

Barter signifies an exchange of articles of commerce at prices agreed upon by the parties.

Obs. A specific rule for such operations seems to be worse than useless ; for it burdens the memory of the learner with particular directions for the solution of questions which his common sense, if permitted to be exercised, will solve more expeditiously by the principles of analysis.

52. A shoemaker sold 6 pair of thick boots at 32 shillings a pair, and took his pay in corn at 3 shillings per bushel ;

how
many

bushels did he receive ? 53. A man bought 50 pounds of sugar at 12 cents a pound, and was to pay for it in wood at $3.12; per cord; how

many

cords did it take? 54. How many pair of hose at 3 shillings a pair, will it take to pay for 135 pounds of tea at 6 shillings a pound ?

55. How many pounds of butter at 17} cents a pound, must be given in exchange for 186 yards of calico at 18% cents per yard ?

56. How many pounds of tobacco at 164 cents a pound, must be given in exchange for 256 pounds of sugar at 61 cents a pound?

57. A farmer bought 325 sheep at $27 apiece, and paid for them in hay at $103 per ton: how many tons did it take?

58. A man bought a hogshead of molasses at 37} cents per gallon, and gave 331 pounds of cheese in exchange : how much was the cheese a pound ?

59. Bought 74 bushels of salt at 42} cents per bushel, and paid in oats at of a dollar per bushel : how many oats did it require ?

60. A bookseller exchanges 400 dictionaries at 87} cents apiece, for 700 grammars : how much did the grammars cost apiece ?

61. What cost 680 tons of chalk at 10 shillings sterling per ton?

QUEST.--297. What is meant by Barter ? cessary for such operations ?

Obs. Is a specific rule ne

Solution. 10s.= £. (Art. 147.) Now, as 1 ton costs £1, 680 tons will cost 680 times as much; and 680 x 1=680---2= £340: for multiplying by d, is taking 1 half of the multiplicand once. (Art. 31.) Ans. £340.

298. Examples like the preceding one are often classed under the Rule of Practice.

Practice is defined by a late English author to be," an abridged method of performing operations in the rule of proportion by means of aliquot parts; and it is chiefly employed in computing the prices of commodities.”

Obs. After giving several tables of aliquot parts in money, weight, and measure, the same author proceeds to divide his rule into twelve subdivisions or cases, and gives a specific rule for each case, to be committed to memory by the pupil. The utility of this rule and its twelve subdivisions needs no comment.

62. What cost 720 bushels of corn at 2 shillings and 6 pence per bushel ? Solution. 2s. 6d.=£. And 720 xģ= £90 Ans. 63. What will 560 chairs cost, at of a dollar apiece ? 64. What will 144 chairs cost, at z of a dollar apiece ?

65. What will 320 penknives cost, at j of a dollar apiece?

66. What will 760 brooms cost, at į of a dollar apiece ?

67. At 10s. 6d. per barrel, what will 350 barrels of mackerel come to ?

68. At 17s. 6d. apiece, what will 540 hats amount to? 69. If a ship cost £15000, what will of a ship cost?

Solution. If a whole ship costs £15000, of one will cost 3 times as much ; and 15000 x =£11250 Ans.

70. At $20.60 per ton, what cost 12 tons and 5 hundred weight of hay?

71. What is the cost of 480 yards of ribbon, at 61 cents per yard ?

72. What cost 750 bushels of potatoes, at 33} cents

per bushel ?

73. What cost 360 barrels of cider, at 663 cents per barrel ?

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »