Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση
[ocr errors]

is 6s,

4 If five dollars will pay for the carriage of 2 cwt. 160 mile, how far may 15 cwt. be carried for the same money ?

Ans. 20 miles. 5. "If when wheat is 79. 6d. the bushel, the penny loaf will weigh 9oz. what ought it to weigh when wheat

per
bushel ?

Ans. 1102. 5pwt. 6. If 30 bushels of grain, at 50 cts. per bushel, will pay a debt, how many bushels at 75 cents per bushel, will pay the same ?

Ans, 20 bushels 7. If 1001. in 12 months, gain 61. interest, what principal will gain the same in 3 months ? Ans. £150

8. If 11 men can build a house in 5 months, by working 12 hours per day-in what time will the same numper of men do it, when they work only 8 hours per day?

Ans. 7 months. 9. What number of men must be employed to finish in 5 days, what 15 men would be 20 days about ?

Ans. 60 men. 10 Suppose 650 men are in a garrison, and their provisions calculated to last but 2 months, how many men must leave the garrison that the same provisions may be sufficient for those who remain five months ?

Ans. 390 mnen. 11. A regiment of soldiers consisting of 850 men are to be clothed, each suit to contain 35yds. of cloth, which is 14 yards wide, and lined with shalloon 4 yard wide ; how many yards of shalloon will complete the lining 1

Ans. 6941yds. 2qrs, 2fna.

PRACTICE. PRACTICE is a contraction of the Rule of Three Direct, when the first term happens to be a unit or one, and is a eoncise method of resolving most questions that occur in trade or business where money is reckoned in pounds, shillings and pence; but reckoning in Federal Money will render this rule almost useless ; for which reason I shall not enlarge so much on the subject as many other writers have done.

سادسه .

12

[ocr errors]

Tables of Alliquot, or Even Parts. Parts of a shilling. Parts of a Pound. Parts of a cut d.

8. d. £, 16. cit.
6 is
10 C is

56 is
4
68

23
3
50

16
2
40

14
it
34

7 Parts of 2 shillings

26
1s. is $

18
8d.
6d.

The alliquot part of any number is 4d.

such a part of it, as being taken a 3d.

certain number of times, exactly 2d. ib makes the number.

CASE I. When the price of one yard, pound &c. is an even part of a shilling.--Find the value of the given quantity at 1s. a yard, pound, &c. and divide it by that even part, and the quotient will be the answer in shillings, &c.

Or find the value of the given quantity at 2s. per yard, &c. and divide said value by the even part which the given price is of 2s. and the quotient will be the answer in shillings, &c. which reduce to pounds.

N. B. To find the value of any quantity at 25. you need only double the unit figure for shillings ; the other figures will be pounds.

EXAMPLES.

1. What will 461+ yards of tape come to, at 11d. per yd.

d. 1fd. | 461 6 value of 4610 yds. at 1s. per yd.

5,7 87

£2 175. 8 d. value at 1 d. 2. What cost 256lb. of cheesè at 8d. per pound?

8il. I + | £25 12s. value of 2561b. at 2s. per lb.

£8 10s. 8d. value of 8d. per pound.

[blocks in formation]

When the price is an even part of a pound -Find the value of the given quantity at one pound per yard, &c. and divide it by that even part, and the quotient will be the answer in pounds.

EXAMPLES.

[ocr errors]

8.

What will 129+ yards cost at 23. 6d. per yard ?
s. d. £

£
2 613 | 129 10 value at 1 per yard.

Ans. £16 3 9d. value at 2s. 6d. per yard.
Yds. s. d.

£. d. 123 at 10 O per yard. Answers. 61 10 0 6875 at 50

171 17 z 2114 at 40

42 5 0 543 at 6 8

181 0 0 127 at 3 4

21 3 4 461 at 18

38 8 4

[ocr errors]

Note. When the price is pounds only, the given quantity multiplied thereby, will be the answer. EXAMPLES.--11 toos of hay at 4l. per ton. Thus 11

4

Ans. £44 CASE III. When the given price is any number of shillings un. der 20.

1. When the shillings are an even number, multiply

he quantity by half the number of shillings, and double the first figure of the product for shilling; and the rest of the product will be pounds.

2. If the shillings be odd, multiply the quantity by the whole number of shillings, and the product will be the answer in shillings, which reduce to pounds.

EXAMPLES.

1st. 124 yds. at 8s.

4

2d. 132 yds. at 75. per yard.

7

£49 128. Ans.

2,0)92,4

S.

S.

£46,4 Ans. Yds. £. Yds.

£. 562 at 45. Ans. 112 81 372 at 11s. Ans. 204 12 378 at 2s. 37 16 264 at 9s.

118 16 913 at 14s. 639 2 | 250 at 16s.

200 00 CASE IV. When the given price is pence, or pence and farthings, and not an even part of a shilling-Find the value of the given quantity at 1s. per yard, &c, which divide by the greatest even part of a shilling contained in the give en price, and take parts of the quotient for the remain, der of the price, and the sum of these several quotients will be the answer in shillings, &c. which reduce ta pounds.

EXAMPLES. What will 245 lb, of raisins come to, at 9 d. per Ib.

d. 6d. 1 | 245 0 value of 245 lb, at 1s. per pound.

[ocr errors]
[ocr errors]

3d. \ ( 122 6 value of do. at 6d.

per d. + 61 3 value of do. at 3d.

per

16. 15 34 value of do. at dd. per lb,

2,0)19,9 08

Ans. £9 19 04 value of the whole at 97d. per lb.

372 at 14 Ans. 2 14 3 576 at 7 Ans. 18 00 325 at 21 3 0 111 | 541 at 9 20. 17 01 827 at 41 15 10 14 672 at 117 32 18 0

CASE V.

When the price is shillings, pence and farthings, and not the alliquot part of a pound--Multiply the given quantity by the shillings, and take parts for the pence and farthings, as in the foregoing cases, and add them together; the sum will be the answer in shillings.

EXAMPLES.

per yard ?

1. What will 246 yds, of velvet come to, at 7s. 3d.

d. 3d. | 246 O value of 246 yards at ls, per yd.

7

s.

1722 0 value of do. at hoys. per yd.

61 6 value of do. at 3d. per yard,

2,0) 178, 36

Ans. £89 3 6 value of do. at 7s. per yard.

ANSWERS.

S. d.

[ocr errors]

s, d.

2. What cost 139 yds. at 9 10 per yd.? 68 6 10 3. What cost 146 yds. at 14

9 per yd. ? 107 13 6 4. What cost 120 cwt. at 11

3 per cwt.? 67 10 5. What cost 127 yds. at 9 8.} per yd.? 61 12 111 6. What cost 491 lbs. at 3 114 per lb.?

9 15 111

CASE VI.

When the price and quantity given are of severai denominations-Multiply the price by the integers in the given quantity, and take parts for the rest from the price of an integer; which added together will be the answer. This is applicable to Federal Money

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »