26. The first tragedy was acted at Athens, on a cart, by Thespis, five hundred and thirty-six years before Christ. How many years is it since? 27. What was the number of inhabitants in the New England States, in 1820, there being in Maine New Hampshire Massachusetts Connecticut 83,059 275,248? 28. What was the number of inhabitants in the Middle States, there being in New York New Jersey 72,749 Maryland 29. What was the number of inhabitants in the following States, there being in Virginia North Carolina South Carolina 298,335 244,161 235,764 523,287 Georgia Kentucky Alabama Mississippi 1,372,812 277,575 1,049,398 490,309 340,989 564,317 422,813 127,901 75,448 153,407 ? 30. What was the number of inhabitants in the fol lowing States, there being in 1,065,366 638,829 Ohio Indiana Illinois Missouri Arkansas Territory Michigan Territory 8,896 District of Columbia 33,039 ? 31. What was the whole number of inhabitants in the United States in 1820 ? 581,434 147,178 55,211 66,586 14,273 32. Add together the following numbers; 32,753, 2,047; 840,397; 47,640. 33. What is the sum of the following numbers; 30; 843; 30,804; 387,643; 13; 8,406, 127; 4; 900,600 ? 34. What is the sum of the following numbers, three millions, and seven thousand; thirty-five; four hundred and eighty-seven; two thousand and forty-three; ninety-six millions, thirty-four thousand, and forty-two; and seventeen? Multiplication. III. 1.* What will two barrels of rum cost, at 27 dollars a barrel ? 2. What will 3 hogsheads of molasses amount to, at 26 dollars a hogshead? 3. What will 14 pounds of veal come to, at 4 cents a pound? 4. What will seventeen pounds of beef cost, at five cents a pound? 5. What will five cows cost at 19 dollars apiece? 6. What will 3 oxen cost at 47 dollars apiece? 7. What cost 15 yards of cloth at 8 dollars a yard? 8. What cost 26 barrels of cider at 4 dollars a barrel? 9. What cost 98 barrels of flour at 7 dollars a barrel? 10. What cost 794 barrels of flour at 9 dollars a bar rel? 11. There is an orchard consisting of 9 rows of trees, and there are 57 trees in each row. How many trees are there in the orchard? 12. A man bought 8 pieces of cloth, each piece containing 38 yards, at 7 dollars a yard. How many yards were there, and what did he give for the whole ? 13. A man bought 9 pieces of broadcloth, each piece containing 47 yards, at 6 dollars a yard; and 25 barrels of flour at 7 dollars a barrel. What did he give for the whole ? * See First Lessons, sect. II. 14. A merchant bought a hogshead of wine, at the rate of 2 dollars a gallon; what did it come to? WINE MEASURE. pt. 1 pint qt. gal. 1 barrel or half hhd. bbl. hhd. 4 gills (gl.) make marked 1 hogshead 1 pipe or butt 1 tun P. or b. T. By this measure brandy, spirits, perry, cider, mead, vinegar, and oil are measured. 15. At 3 dollars a gallon, what will 2 pipes of wine cost? 16. At 4 cents a gill, what will 1 pint of brandy cost? 17. At 5 cents a gill, what will 1 quart of wine cost? What will 1 gallon cost? Note. Since 100 cents make 1 dollar, it will be easy to tell how many dollars there are in any number of cents. 18. At 8 cents a quart, what will 1 hhd. of molasses come to ? 19. How many pints are there in 87 quarts? 20. How many gills are there in 174 pints ?, 21. How many quarts are there in 1 hhd. of wine ? 22. How many quarts are there in 4 hhds. of brandy? 23. How many pints are there in 1 hhd. of molasses? 24. How many pints are there in 1 pipe? 25. How many gills are there in hhd.? 26. How many gills are there in 1 T.? 27. How many quarts in 8 gal. 2 qts. ? 28. How many pints in 4 gals. 3 qts. 1 pt. ? 29. How many gallons in 3 hhds. 42 gal, ? 30. How many quarts in 1 p. 1 hhd.? ? ? 31. How many pints in 1 hhds. 35 gal. 3 qts. 1 pt. 32. How many gills in 3 hhd. 27 gal. 1 qt. 1 pt. 3 gls. 33. A man having 1 T. of wine, retailed it at 5 cents a gill, how much did it come to? 34. A man bought a quarter of beef, weighing 237 pounds, at 7 cents a pound. How much did it cost? 35. How many are 3 times 784 ? 36. How many are 5 times 1,328 ? 37. How many are nine times 87,436 ? 39. Multiply 820,438 by 7. 40. Multiply 13,052,068 by 5. ¿ IV. 1. What will 18 oxen cost at 57 dollars apiece? Note. Find first what 6 oxen will cost, and 18 oxen will cost 3 times as much. Perform the following examples in a similar manner. 2. What would 14 chests of tea cost, at 87 dollars a chest? 3. A merchant bought 84 pieces of linen, at 16 dollars a piece; how much did it come to? 4. A merchant bought 15 hogsheads of wine, at 97 dollars a hogshead. How much did the whole amount to ? 5. A merchant sold 20 hhds. of brandy at 2 dollars a gallon. How much did each hogshead amount to? How much did the whole amount to? 6. What would 28 bales of cotton come to, at 75 dollars a bale? TIME. 60 seconds (sec.) make 60 minutes 1 minute, marked min. 1 hour h. d. 24 hours 7 days 13 months 1 day &6 hours, 1 year or 365 days and 6 hours 12 Calendar months 1 year 1 day 1 week 1 month W. mo. y. 7. If a man can earn eight dollars in a week, how much can he earn in a year ? 8. If the expenses of a man's family are 32 dollars a week, what will they amount to in a year? What in 2 years? 9. How many hours are there in a week? 10. How many minutes are there in a day? 11. How many minutes are there in a week? 12. How many hours are there in 2 mo. 3 d. ? 13. If a man can travel 7 miles in an hour, how far can he travel in 8 days, when the days are 9 hours long? 14. If a ship sail 11 miles in an hour, how far would it sail at that rate in one day, or 24 hours? 15. If a ship sail 8 miles in an hour, how far would it sail at that rate in 18 days? 16. Suppose a cistern has a cock which conveys 37 gallons into it in an half hour, how much would run into it in 1 d. 8 h. ? 17. If a man can earn 18 dollars in a calendar month, how much would he earn in 7 y. 8 mo. ? 18. In 1 year how many minutes? 19. In two y. 3. mo. 18 d. how many days? 20. A cannon ball at its first discharge, flies at the rate of about 9 miles in a minute; how far would it fly at that rate in 24 hours? How far in 15 days? + 21. Multiply 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 1,234 3,002 4,381 11,962 42. What would 17 loads of hay come to at 26 dollars a load? Note. First find the price of 16 loads, and then add the price of 1 load. Perform the following examples in a similar manner. |