Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

When the Divisor exceeds 12, and has two component parts.

Example. What is Soap per lb. when 56 lb. cost £2. 4s. 4d. ? £ $. d.

Take the component parts, and first divide by 8) 2 4 4

one part, and then the quotient by the other. 7) 5 63

Here 8 and 7 are the component parts of 56. 92 8 times 7=56.

EXERCISES. 12. If 28 pieces of cloth cost £57. 18s. 9d. ; what is that per piece ?

Answer, £2. ls. 44d.+12. 13. Suppose the wages of 42 labourers for a week come to £75. 15s. 6d. ; what is each man paid ?

Answer, £1. 16s. ld. 14. Let £125. 10s. be equally divided between 64 persons; what is the share of each ?

Answer, £1. 19s. 2 d. +32. 15. What is the value of a hogshead of Beer, when 120 are sold for £148. 5s. ?

Answer, £1. 4s. 8 d.

If the Divisor exceed 12, and has not two component parts. Example. Divide £68. 5s. 7 d. by 19.

£ d. £. d. 19) 68 5 73 (3 11 103

57

S.

[ocr errors]
[blocks in formation]

1 Remainder.

The Quotient is £3. 11s. 101d. +1. Another Example. If a person's income be £452. 18s. 6d. what can he spend per day?

[blocks in formation]

16. Divide £32. 15s. 7{d. by 23. Answer, £1. 8s. 6d. +5. 17. Divide €198. 3s. 6d.

by 57.

Answer, £3. 9s. 6{d. +39. 18. Divide £576. 18s. 9 d. by 123. Answer, £4. 13s. 9}d.+116. 19. Divide £1408. 17s. 8d. by 247. Answer, £5. 14s. 0fd.+203. 20. If 61 oxen cost £492. 13s. 84d., what is the price of each ?

Answer, £8. 1s. 64d. +45. 21. If 112 lb. of cheese cost £3. 13s. 6d., what is that per lb. ?

Answer, 730.+56. 22. A quantity of coffee, weighing 253 lbs., cost £33. 4s. 14d., what was the cost per lb. ?

Answer, 2s. 77d. 23. Suppose 279 lb. of tobacco cost £23. 18s. 4d., what is that

Answer, 1s. 8 d.+82. 24. Paid £1308. 19s. 7d. for 45% cwt. of cheese, required the charge WEIGHTS AND MEASURES.

per lb. ?

per cwt. ?

Example. Divide 124 yards 3 qrs. 2 nls. by 37. yds. qrs. nls. yds. gr. nls. 37) 124 3 2 ( 3 1 2

111

[blocks in formation]

24. Divide 18 Ib. 5 oz. 13 dwts. 14 grs. by 5.

Answer, 3 lb. 8 oz. 6 dwts. 17 grs.+1. 25. Divide 24 Cwt. 2 qrs. 17 lb. 12 oz. by 9.

Answer, 2 Cwt. 2 qrs. 26 lb. 13 oz.+7. 26. Divide 384 miles, 1 fur. 25 poles, by 17.

Answer, 22 mls. 4 fur. 32 pls.+1. · 27. Divide 175 yds. 3 qrs. 1 nl. by 36.

Answer, 4 yds. 3 qrs. 2 nls. +5. 28. Divide 47 acres, 2 roods, 14 poles, by 51.

Answer, 3 roods, 29 poles +15. 29. Divide 118 lasts, 1 gr. 5 bus. 2 pks. by 83.

Answer, 1 last, 4 qrs. 1 bus. 3 pks. +49. 30. Divide 42 yrs. 5 mos. 3 wks. 5 dys. by 12.

Answer, 3 yrs. 6 mos. 1 wk. 6 dys.+10. 31. Divide 136 Cwt. 3 qrs. 10 lb. 11 oz. 9 drs. by 23.

Answer, 5 Cwt. 3 qrs. 22 lb. 6 oz. 1 dr.+2. 32. Divide 37 hhds. 23 galls. 3 qts. by 15. 33. Divide 407 yds. 2 qr. 1 nl. by 39. 34. Divide 37 lb. 1 oz. 5 dwts. 22 grs. by 47.

EXERCISES IN THE PRECEDING RULES.

1. Required the difference between one hundred millions, three hundred and seven thousand, and ninety-five--and two millions, and forty-six thousand, three hundred and eight.

2. Divide eight thousand and seventy-three millions, one hundred and sixty-five thousand, two hundred and four, by twenty-seven thousand and ninety-five.

3. A ship was freighted with 14 tons, 17 cwt. 2 qrs. 15 lb. of sugar22 tons, 13 cwt. O qrs. 27 lb. of tobacco—3 tons, 8 cwt. 3 qrs. 22 Ib. of indigo—3 tons, 16 cwt. 1 qr. 9 lb. of hemp-16 tons, 2 cwt. 3 qrs. 25 lb. of flax-and 7 tons, 17 cwt. 3 qrs. 11 lb. of iron. What was the ship's burden ?

4. Express in figures, seventy-five millions, four hundred and three thousand, and fifty-two-three thousand and ninety-one millions, two hundred and sixty-five thousand, and forty—and eight billions, two hundred and three thousand and seven millions, one hundred and eighty-three thousand, two hundred.

5. Required the total value of 18 lb. of sugar, at 844.—47 lb. of tea, at 6s, 3d.-9} lb. of coffee, at 3s. 5d.—164 lb. of loaf sugar, at 104d.221 lb. of currants, at 74d.—and 73 lb. of raisins, at 8 d.

6. A gentleman's income is 800 guineas; at the end of the year he finds he has expended for rent £125—for taxes, £30. 17s. 9d.butcher's bills, £153. 19s. 3 d.—baker's bills, £139. 15s. 11 d.grocer's bills, £37. 4s. 5d.-cheesemonger's bills, £23. Os. 94d.wine-merchant's bills, £47. 8s. 3d.-tailor's bills, £25. 7s.-wages to his servants, £61. 185.-subscriptions to charitable institutions, 30 guineas—and various petty expences, £15. 2s. 9fd.—What has he remaining ?

7. £757. 8s. 4£d. are to be divided between 23 men, required the share of each?

8. Lent 100 guineas, and received in return £48. 13s. 3}d. What remains due ?

9. Add together two hundred and eighty-seven thousand, and fifty-seven-five thousand, four hundred, and eighty-six-thirty-three thousand, five hundred, and ninety-two-one hundred and fortyseven thousand, four hundred, and three-fifty thousand, one hundred, and eighty-six-eight thonsand, and five-and four hundred and seventy-three thousand, one hundred, and ninety-six.

10. £5. 13s. 4d. were distributed between 17 men. What was the

11. A man's wages are 45 shillings per week, and his expences average 41s. 91d. How much can he save yearly ?

12. According to astronomical calculation, the Earth is ninetyfive millions; and Sirius, the brightest_of the stars, thirty-two billions of miles distant from the Sun. Express their distances in figures ?

13. Borrowed £600.- and have returned £149. 17. 21d.£78. 16s. 9 d. — 50 guineas - £48. 9s. 10 d. — £86. 3s. 70. – £104. 14s. 81d.-£35. 2s. 1{d. What remains due?

14. Multiply fifty-seven millions, three hundred and ninety-two thousand, and seventy-eight, by forty-seven thousand, nine hundred, and six.

15. A silversmith bought 47 lb. 8 oz. of silver: he made 5 lb. 10 oz. 3 dwts. into tea-pots—3 lb. 4. oz. 15 dwts. 17 grs. into table-spoons4 lb. 11 oz. 7 dwts. 19 grs. into tea-spoons-6 lb. 3 oz. 5 dwts. 9 grs. into dish-covers--and 5 lb. 8 oz. 13 dwts. 22 grs. into mugs. What quantity had he remaining ?

16. Add together 547218, 13097, 28216, 917380, 28163, 47182, and 573; and from the total subtract nine hundred and seventy thousand, two hundred, and eighty-five.

17. Bought tea at £26. 16s. 8d. per Cwt. What is the price per lb. ?

18. Required the whole value of 12 yards of silk at 15s. 2d.254 yds. of cloth, at ls. 8}d.—15 yds. of satin, at 3s. 7d. —41} yds. of linen, at 2s. 7{d.—and 48} yds. of ribbon, at 9fd.

19. Multiply two millions, eight hundred and seven thousand, six hundred, and thirty-nine, by fifty thousand, four hundred, and seventy-two ; and divide the product by twelve thousand, six hundred, and eighteen.

20. What is the weight of 43 hogsheads of sugar, each 3 cwt.

2 qr. 17 lb.?

21. Divide five billions, seven hundred and eight thousand, and four millions, two hundred and eighty-six thousand, and seventy-one, by seven hundred and forty-nine thousand, and sixty-three.

22. Multiply eighty-seven millions, two hundred and ninety-six thousand, four hundred and five, by five hundred and eighty-four thousand, and ninety-seven.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »