Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

on, 126000

92. 2000 soldiers, having lost 105 barrels of bread, weighing 200 lb. each, were obliged to subsist on 12oz. a day for 12 weeks. Had none been lost, they might have have had 14 ounces a day, the same time.

What was the whole weight including what was lost, and how much had they left to subsist on?

Ans.

The whole weight, 147000 lb.

Left to subsist 93. 2000 soldiers (after losing one severth part of their bread) had each 12 ounces a day for 12 weeks. What was the whole weight of their bread including that lost, and also the weight lost ; and how much might they have had per day each man, if none had been lost?

The weight was 147000 lb.

The loss, 21000.
Ans.

Had none been lost they might

have had 14 oz. per day. 94. If one degree of a great circle of the earth be 69{ English statute miles, how many statute miles is the circumference of the earth, it being 360 degrees?

Ans. 25020 miles, 95. If the circumference of the earth be 25020 English statute miles, and 691 such miles make one degree, how many degrees is it ?

Ans. 360. 96. If 25020 English statute miles make 360 degrees, how many such miles make one degree ?

Ans. 694 97. If 25020 English statute miles make 360 degrees, how many degrees will 694 such miles make ?

Ans. 1. 98. Shipped for the West Indies, 2000 barrels of beef, which cost me $10,50, per barrel, paid cooperage $20,37, truckage $100, wharfage $80: I demand how much the beef cost per barrel when on board.

Ans.

S$10,60,0 ,185. Or 10 dollars 60 cents,

no mills, 185 thousandths of a mill. Here follow a few examples to exercise the pupil in decimals.

1. If ,9 of a pound of coffee cost , 15 of a pound, how much will 253,7 lb. cost?

[blocks in formation]

2534

Ans. £0,1499, or 60,15 nearly. 3. If ,25 of a gallon of wine cost ,8 of a dollar, what will ,85 of a gallon cost ?

Ans. 82.72 4. If,85 of a gallon of wine cost $2,72, how much will ,25 of a gallon cost? Ans. $0,80, i. e. ,8 of a dollar.

Note. The third and fourth examples exactly prove each other, though sometimes the answer in one, not being perfect, will not prove by varying their order.

5. If tea be sold for 73,4 cents per pound, how much will 61,3 pounds cost ? Ans. $44,99 ,42.

6. If 61,3 pounds of tea cost $44,9942, what is the price per pound?

Ans. 73,4 cents. 7. If 2,5 pounds of tobacco cost ,75 of dollar, how much will 18,5 cost ?

Ans. $5,55. 8. If 18,5 pounds of chocolate cost $5,55, how much will 2,5 pounds cost ?

Ans. ,75 cents. 9. What is the value of ,15 of a, hogshead of lime, at $2,39 per hogshead ?

Ans. 35,85 cents. 10. If ,15 of a hogshead of lime cost 35,85 cents, what is it per hogshead ?

Ans. $2,39. 11. If ,75 of a ton of hay cost $15, what is it per 92. 2000 soldiers, having lost 105 barrels of bread, weighing 200 lb. each, were obliged to subsist on 12oz. a day for 12 weeks. Had none been lost, they might have have had 14 ounces a day, the same time. What was the whole weight including what was lost, and how much had they left to subsist on?

Ans: 20 dolls.

ton?

The whole weight, 147000 lb. Ans.

Left to subsist on, 196000 93. 2000 soldiers (after losing one severth part of their bread) had each 12 ounces a day for 12 weeks. What was the whole weight of their bread including that lost, and also the weight lost ; and how much might they have had per day each man, if none had been lost?

The weight was 147000 lb.

The loss, 21000.
Ans.

Had none been lost they might

have had 14 oz. per day. 94. If one degree of a great circle of the earth be 694 English statute miles, how many statute miles is the circumference of the earth, it being 360 degrees?

Ans. 25020 miles, 95. If the circumference of the earth be 25020 English statute miles, and 69] such miles make one degree, how many degrees is it ?

Ans. 360. 96. If 25020 English statute miles make 360 degrees, how many such miles make one degree ?

Ans. 694 97. If 25020 English statute miles make 360 degrees, how many degrees will 694 such miles make ?

Ans. 1. 98. Shipped for the West Indies, 2000 barrels of beef, which cost me $10,50, per barrel, paid cooperage 820,37, truckage $100, wharfage $80: I demand how much the beef cost per barrel when on board.

Ans,

S810,60,0 ,185. Or 10 dollars 60 cents,

no mills, 185 thousandths of a mill. Here follow a few examples to exercise the pupil in decimals...

1. If ,9 of a pound of coffee cost ,15 of a pound, how much will 253,7 lb. cost ?

[merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

2534

Ans. £0,1499, or £0,15 nearly. 3. If ,25 of a gallon of wine cost ,8 of a dollar, what will ,85 of a gallon cost ?

Ans. 82,72, 4. If ,85 of a gallon of wine cost $2,72, how much will ,25 of a gallon cost ? Ans. $0,80, i. e. ,8 of a dollar.

Nore. The third and fourth examples exactly prove each other, though sometimes the answer in one, not being perfect, will not prove by varying their order.

5. If tea be sold for 73,4 cents per pound, how much will 61,3 pounds cost?, Ans. $44,99 ,42.

6. If 61,3 pounds of tea cost $44 ,9942, what is the price per pound ?

Ans. 73,4 cents. 7. If 2,5 pounds of tobacco cost ,75 of a dollar, how much will 18,5 cost?

Ans. $5,55. 8. If 18,5 pounds of chocolate cost $5,55, how much will 2,5 pounds cost ?

Ans. ,75 cents. 9. What is the value of ,15 of a, hogshead of lime, at $2,39 per hogshead ?

Ans. 35,85 cents. 10. If ,15 of a hogshead of lime cost 35,85 cents, what is it per hogshead ?

Ans. $2,39. 11. If ,75 of a ton of hay cost $15, what is it per

Ans: 20 dolls.

ton ?

12. If a barrel of rum cost 20 dolls. what is ,75 of a barrel worth?

Ans. 15 dolls. 13. Three men at a tavern, had run up a score, which they (being ignorant in numbers) proposed to pay as follows ; A to pay-,25, B ,5 and C ,75, to which the host agreed. Did he gain or lose by this mode of payment, and how much ? Ans. he gained 15 of the bill.

SINGLE RULE OF THREE INVERSE.

Inverse Proportion is known by more requiring less, or less requiring more ; after stating the terms as directed in Direct Proportion.

Multiply the first and second terms together, and divide the product by the third, the quotient will be the fourth term or answer.

The proof of examples in this, is the same as in Direct Proportion.

Note. If there are several denominations in any, or all the terms, they must be reduced to the lowest, as directed in Direct Proportion.

EXAMPLES. 1. If 100 dolls. in 12 months gain 6 dolls. interest, what principal will gain the same in 8 months ?

mo. $
12 : 100 ::8

12

mo.

8) 1200

$150 Ans. 2. If 150 dolls. in 8 months, gain 6 dolls. interest, what principal will gain the same in 12 months ?

8: 150 : : 12

8

12)1200

dolls. 100 Ans.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »