Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση
[blocks in formation]

1. Harry is saving his money to buy a bicycle that will cost $45. He has saved $38. How much more must he save before he can pay for the bicycle ?

2. Four boys went fishing. They paid 25% for the use of a boat, 15$ for bait, 35$ for some lines, and 45$ for lunch. Find the whole cost of the trip. Find each boy's share of the expenses.

3. A man bought a horse for $95. For what must he sell the horse to gain $ 25 ?

4. A boy had 60 marbles and sold one third of them. How many marbles did he sell? How had he left ?

5. A farmer sold three cows for the following sums: $ 28, $ 36, and $40. How much did he get for them ?

6. A farmer sold 4 cows at $32 each. How much did he get for them ?

How many

[merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small]

147. 1. The surface of Fig. A is of the surface of Fig. B.

2. The surface of Fig. A is — of the surface of

Fig. C.

3. The surface of Fig. B is of the surface of Fig. C.

4. The surface of Fig. A is - of the surface of Fig. D.

5. The surface of Fig. B is of the surface of Fig. D.

6. The surface of Fig. B is — times the surface of Fig. A.

7. The surface of Fig. D is four times the surface of Fig.

8. The surface of Fig. D is two times the surface of Fig.

9. The ratio of Fig. A to Fig. B is 10. The ratio of Fig. C to Fig. A is

11. What part of the surface of Fig. C is equal to the surface of Fig. A ?

12. Three times Fig. A is equal to Fig.

13. If Fig. A represents 2 square inches, Fig. B will represent

square inches.

148. 1. How long is this book ?

2. The unit of length used to measure short distances is the inch.

3. How long is this room?

The foot is the unit of measure next in length to the inch. We use the unit 1 foot in measuring the length of a room.

4. What is the unit of length in measuring cloth ?

5. The rod and the mile are each units of length. These are used in measuring long distances.

6. Study the inch, the foot, and the yard. See Lesson VII, p. 21.

7. Draw a line 12 inches long. Divide the line into inches. The unit of measure of the line is

8. Draw a line 3 feet long. 9. Three feet are 1 yard. 10. One foot is

third of a yard.
11. In 5 feet there is -yard and — feet.
12. What part of one foot is one inch ?
13. Six inches are twelfths of 12 inches.
14. Divide 12 inches into 3 inches.
15. In 12 inches there are — 3 inches.
16. Divide 12 inches into 4 inches.
17. In 12 inches there are 4 inches.
18. Memorize :

Twelve inches are one foot,
Three feet are one yard.

1st BK ARITII-8

a

149. 1. Your desk top has length. Has it width ? 2. Anything that has length and width has area. 3. Have the sides of this room area? 4. Has a book cover area ?

5. A square inch is a square whose sides are each one inch. Draw a square inch.

6. A square inch is the smallest unit of area. 7. Name a unit of area larger than the square

inch. 8. Draw an oblong 3 in. long and 1 in. wide. Divide the oblong into square inches. How many square inches are there in the oblong ?

9. Draw an oblong 3 in. long and 2 in. wide. Divide it into square inches. How many square inches are there in the oblong? What is the area of the oblong? How many 3 sq. in. are there in the oblong?

10. In Problem 9, two square inches are what part of the oblong ? Three square inches are what part of the oblong?

11. Draw an oblong 4 in. long and 3 in. wide. How many 4 sq. in. can be made of the oblong? What is the area of the oblong ?

12. Draw an oblong 4 in. long and 2 in. wide. How many

4
sq.
in. can be made of this oblong ?

oblong? What is the area of the oblong ?

13. Draw an oblong 4 in. long and wide enough to contain 4 sq. in. What is its area ?

CHAPTER IV

MULTIPLICATION AND DIVISION

SIMPLE FRACTIONS, COMPOUND NUMBERS, REVIEWS

MULTIPLICATION – LESSON C

150. Oral Problems. *
1. How much will 2 chairs cost at $ 4 each?

MODEL for oral recitation : Since 1 chair costs $ 4, 2 chairs will cost 2 times $ 4, or $ 8. MODEL for written recitation :

$ 4, cost of 1 chair.

x 2

$ 8, cost of 2 chairs. 2. How much will 2 clocks cost at $ 6 each?

3. At $3 a pair, how much will 2 pairs of shoes cost?

4. How much will 2 tables cost at $ 5 each?
5. At 5¢ each, how much will 2 oranges cost ?
6. How much will 3 hats cost at $ 4 each ?

7. There are 4 quarts in a gallon. How many quarts are there in 2 gallons ?

* Drill should be given upon these and similar problems until the pupils are familiar with the language forms used in the analysis. The written form should be taken up after the oral form has been mastered. Apply these forms to similar problems on the succeeding pages of the text.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »