Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

10. How many rods in 97 miles ? 11. How many inches in 7 furlongs ? 12. In 95,000,000 miles how many inches ? 13. In 48deg. 18m. 7fur. 18r. how many feet? 14. How many square feet in 76 acres ? 15. How many square yards in 144 acres ? 16. How many square inches in 25 square miles ? 17. How many square feet in 7A. 3R. 16p. 218ft ? 18. In 15 tons of timber how many cubic inches ? 19. How many cubic inches in 19 cords, 116 feet? 20. In 7 hogsheads of wine how many pints ? 21. In 5hhd. 17gal. 3qt. how many quarts ? 22. In 17hhd. of beer how many pints ? 23. How many pints in 57 bushels ? 24. How many quarts in 15Ch. 16bu. 3pk. ? 25. In 57 days how many minutes ? 26. In 365da. 6h. how many seconds ? 27. In 1842 years (365da. Gh. each) how many hours ? 28. In 88. 14°. 18'. 17", how many seconds ?

Section 14.

REDUCTION ASCENDING.

OPERATION.

1. In 18941b. how

many
hundred weight ?

Ans. 16cwt. 3qr. 181b.

We first divide by 28, 28)1894 lbs.

because it takes 281b. to 4 ) 6 7. 18lbs.

make a quarter of a 1 6cwt. 3qr. 181b. Ans. hundred weight. We

then divide by 4, because it takes 4 quarters to make one hundred weight. Hence the following

RULE.

Divide the lowest denomination given by that number, which it takes of that denomination to make one of the next higher; so proceed until it is brought to the denomination required.

Note 1. To divide by 54, or 161, reduce both divisors and divi. dends to halves by multiplying by 2, To divide by 2724, reduce the number to fourths by inultiplying by 4. If there be a remainder, it will be halves or fourths, like the dividend.

Note 2. The answers to Reduction Ascending are the questions in Reduction Descending. 2. In 363840 farthings how many pounds ? 3. In 11261 pence how many pounds ? 4. In 213120 grains Troy how many pounds ? 5. In 97920 grains how many pounds, Apothecaries'

weight? 6. In 537600 ounces how many tons ? 7. How many hundred weight in 2007 pounds ? 8. How many yards in 576 quarters ? 9. How many ells English in 1140 nails ? 10. How many miles in 31040 rods ? 11. How many furlongs in 55440 inches ? 12. How many miles in 6,019,200,000,000 inches ? 13. How many degrees in 17714037 feet ? 14. In 3310560 feet how many acres ? 15. How many acres in 696960 square yards ? 16. How many square miles in 100362240000 sq. in. ? 17. How many acres in 342164 square feet ? 18. How many tons of timber in 1036800 cubic inches ? 19. How many cords of wood in 4102944 cubic inches ? 20. In 3528 pints of wine how many hogsheads ? 21. In 1331 quarts of wine how many hogsheads ? 22. In 7344 pints of beer how many hogsheads ? 23. How many bushels in 3648 pints ? 24. How many chaldrons in 17816 quarts ? 25. How many days in 82080 minutes ? 26. How many days in 31557600 seconds ? 27. How many years in 16146972 hours ? 28. In 915497" how many signs ?

[merged small][ocr errors]

Section 15.

MISCELLANEOUS.

QUESTIONS TO EXERCISE THE FOREGOING RULES.

cents per

1. At $5 per ream, how many reams can be bought for $ 175 ?

Ans. 35 reams. 2. At $ 7.50 per barrel, how many barrels of flour can be obtained for $ 217.50 ?

Ans. 29 barrels. 3. At $ 75 per ton, how many tons of iron can be purchased for $ 4875 ?

Ans. 65 tons. 4. At $4 per yard, how many yards of cloth can be bought for $ 1728 ?

Ans. 432 yards. 5. If a ton of coals cost $ 8.40, what cost one cwt. ?

Ans. 42 cents. 6. At $2.40 per bu., what cost 1 pk. ? What cost 17bu. 3pk.

Ans. $ 42.60. 17. At $ 3.50 per quintal, what cost 37 quintals ?

Ans. $ 129.50. 8. John Webster bought 5cwt. 3qr. 18]b. of sugar at 9

Ib., for which he paid 25 barrels of apples at $ 1.75 per barrel ; how much remains due ?

Ans. $ 15.83. 9. If 971b: of beef cost $8.73, what cost llb. ? What · cost 1471b. ?

Ans, $ 13.23. 10. If a man travel 45 miles in 9 hours, how far will he travel in 1 hour ? How far in 59 hours ?

Ans. 295 miles. 11. If a ton of hay can be purchased for $ 18.40, what will be the price of lcwt. ? What of 47cwt. ?

Ans. $ 43.24. 12. Bought 65 barrels of flour for $ 422.50, what cost

one barrel ? What cost 15 barrels ? Ans. $97.50. 13. For 45 acres of land, a farmer paid $ 2025; what

cost one acre ? What 180 acres ? Ans. $ 8100.00. 14. For 5 pairs of gloves, a lady paid $3.45; what cost 1 pair? What cost 11 pairs ?

Ans. $ 7.59. 15. When $ 1480 are paid for 25 acres of land, what cost 1 acre ? What cost 1 rod ? What cost 37A. 2R. lpp.

Ans. $ 2226.66.

16. Paid $ 10.08 for 1441b. of pepper ; what was the price of one pound? What cost 3591b.?

Ans. $ 25.13. 17. Paid $77.13 for 857lb. of rice ; what cost llb. ? What cost 3591b. ?

Ans. $ 32.31. 18. J. Johnson paid $187.53 for 987gal. of molasses ?

what cost lgal. What cost 329gal. ? Ans. $ 62.51. 19. For 47 bushels of salt, J. Ingersoll paid $26.32; what cost 1 bushel ? What cost 39 bushels ?

Ans. $21.84. 20. If 15 men can perform a piece of work in 10 days, how long would it take one man to perform the same labor? How long 75 men ?

Ans. 2 days. 21. A certain field will pasture 10 horses 9 weeks ; how long will it pasture 1 horse ? How long 18 horses?

Ans. 5 weeks. 22. If a mechanic, by laboring 9 hours per day, can perform a certain piece of work in 10 days, how long would it take him by laboring one hour per day? How long by 15 hours per day?

Ans. 6 days. 23. Bought a silver tankard, weighing 21b. 7oz. for $46.50 ; what did it cost per oz.? How much per lb. ?

Ans. $ 18.00. 24. Bought 3T. Icwt. 18lb. of leather at 12 cents per Ib., and sold it at 9 cents per lb. ; what did I lose ?

Ans. $ 205.50. 25. Phineas Bailey has agreed to grade a certain railroad at $5.75 per rod ; what will he receive for grading a road between two cities, whose distance from each other is 37m. 7fur. 29r. ?

Ans. $ 69856.75. 26. Bought a hogshead of molasses, containing 100 gallons, for $25; but 15gal. 3qt. having leaked out, I sold the remainder at 12 cents a quart ; what did I gain ?

Ans. $ 15.44. 27. From a large farm, containing 765A. 3R. 14p., there were sold 144A. at $ 75 per acre, and the remainder was sold at $ 1.67 per square rod ; what was the whole amount ?

Ans. $ 176954.98. 28. Bought 15T. 3cwt. 15lb. of iron at 6 cents per pound; sold 6T. lcwt. Iqr. 18lb. at 5 cents per lb., and the remainder at 10 cents per lb. ; what did I gain?

Ans. $ 678.14.

29. John Smith has 3 farms, the first contains 89A. 3R. 39p. ; the second 97A. IR. 15p. ; and the third 117A. IR. 19p. He gave his son 175A. 3R. 29p. and he sold the remainder at $ 1.25 per square rod. What did he receive?

Ans. $25755.00. 30. A lady gave her daughter 810 to go a “shopping”; having purchased 2yd. of silk, at $ 1.27 per yd., a bonnet for $ 3.75, 3 pairs of gloves at 0.19 a pair, and two fans at 0.37 each, she returned the remainder of the money to her mother; what was the sum ?

Ans. $ 2.40.

Section 16.

COMPOUND MULTIPLICATION.

MENTAL OPERATIONS.

1. If a penknife cost 9d., what will 2 penknives cost ?

What will 3 ? What will 4 ? 2. If a yard of cloth cost ls. 6d., what will 2yd. cost ?

4yd. ? 6 yd. ? 7yd. ? 3. A boy bought a top, for ls. 2d. ; what will 3 tops cost ?

What will 5 tops cost ? 4. If a man walk_7m. 4fur. in 1 day, how far will he

walk in 2 days? In 3 days? In 5 days? 5. If a man consume 5lb. 6oz. of meat in 1 week, how

much will he require in 3 weeks ? 6. If a small book cost 9d., what will 2 books cost? What will 4 books ? What will 6 books ?

FOR THE SLATE.

OPERATION.

1. If an acre of land cost £14. 59. 8d. 2qr., what will 9 acres cost ?

Ans. £ 128. 11s. 4d. 2qr.
In performing this question, we

say 9 times 2 farthings are 18 far14 5 8 2

things; these farthings, we 9

duce to pence by dividing them by 128 11 4

4; and we find the result to be 4d.

d.

qr.

re

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »