Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

weight, can be bought for 4 cords and 2 seventh of a cord of wood, at 7 dollars a cord? 25. 4 times 7, and 2 sevenths of 7 are how

many times 6? 8? 5?3? 9? 10!

26. 5 times 5, and 3 fifths of 5 aro how many times 4? 3? 9? 7? 10 ? 3? 6?

27. 6 times 7, and 3 sevenths of 7 are how many times 9? 4? 5? 8? 10!

28. 5 times 8, and 3 eighths of 8 are how many times 6? 9? 4?T? 10 ?

29. 7 times 8, and 5 eighths of 8 are how many times 9? 6? 10!4? 5?

30. 5 times 9, and 4 ninths of 9 are how many times 7? 8? 6? 10 ? 4?

31. 7 times 9, and 7 ninths of 9 are how many times 6? 8? 10 ? 5? 4?

32. 6 times 10, and 3 tenths of 10 are how many times 7? 5? 4? 9? 8?

33. 8 times 10, and 4 tenths of 10. are how many times 6? 7? 9?

34. 8 times 9, and 3 ninths of 9 are how many times 6? 10? 7!

C. 1. Bought 4 bushels of apples, at 3 shillings a bushel, how many dollars did they come to?

2. How many apples, at 2 cents apiece, must you give for 2 lemons at 4 cents apiece ?

3. How many pears, at 3 cents apiece, must you give for 3 oranges at 5 cents apiece?

4. How many barrels of cider, at 3 dollars a bar. rel, must be given for 5 boxes of butter at 4 dollars

a box?

6. A man bought 4 yards of broadcloth, at 7 dol. lars a yard, and paid for it with flour, at 5 dollars a barrel ; how many barrels did he give ?

6. If 2 apples cost 4 cents, what would 4 apples

7. If 3 apples are worth 6 cents, how many app poles must you give for 8 pears, that are worth 33 cents apiece ?/ 2.

8. James had 8 oranges that were worth 5 cents apiece, and George had 5 quarts of cherries that were worth 6 cents a quart, which he gave to James for a part

of his
oranges;

how

many oranges did he buy, and how many had James left?

9. Bought 8 yards of cloth at 9 shillings a yard; how many

dollars did it come to ? 10. Bought 5 bushels and 3 sevenths of a bushel of salt, at 7 shillings a bushel, how many dollars did it come to ?

11. Bought 9 boxes and 2 thirds of a box of rai sins for 3 dollars a box; and paid for it with cider at 4 dollars a barrel; how many barrels did it take!

12. Bought 8 pounds and 4 sevenths of a poune of opium at 7 dollars a pound, and paid for it with cloth at 5 dollars a yard; how many yards did ) take ?

13. Bought 6 chaldrons and 4 ninths of a chaldrop of coal at 9 dollars a chaldron, and paid for it with oranges at 5 dollars a box; how many boxes did it take ?

14. Bought 7 cases and 5 sixths of a case of Flo rence oil at 6 dollars a Case; and paid for it with sheet lead at 7 dollars a hundred weight; how many hundred weight did it take?

15. How many dozen of eggs, at 8 cents a dozen, must you give for 7 pounds of sugar, at 10 cents a ground?

16. How much barley, at 3 shillings a bushel, must be given for 8 bushels of wheat, at 7 shillings a bushel ?

17. How much cloth, at 4 shillings a yard, must be given for a firkin of butter, worth 3 dollars ?

18. How much cloth, at 5 shillings a yard, can be

bought for 2 reams of paper,' at 5 dollars a ream?

19. IIow much wheat, at 7 shillings a bushel, can be bought for 2 barrels of cider, at 4 dollars and a balf a barrel?

20. Ilow long would it take a man to lay up 10 dollars, if he saves 4 shillings a day!!

21. If a man earn 8 shillings a day, how many dollars would he earn in 10 days ?

22. A man bought twenty pears at the rate of 2 for 3 cents; how much did they come to?

23. How many ergs, at the rate of 3 for 5 cents, can you buy for thirty cents ? !

24. A man hired a labourer and agreed to give him 5 dollars for every 3 days' work; how much did he give him a week, there being 5 working days in a week? How much was it a month, allowing 4 weeks to the month ?

25. If a man receives 5 dollars for 3 days' work, how many

shillings is that a day ? :0 26. 5 men bougiit a horse for sixty-three dollars, and paid two dollars a week for keeping him; at the end of 8 weeks they sold him for fifty-four dollars; how much did each man lose by the bar

gain?

SECTION V.

A. 1. James had 4 apples, and John siad half as many, how many had he?

2. If an orange cost 6 cents, and an apple half as much, how much does the appie cost?

3. If you divide & apples equally between two boys what part of them must each have'

Ana One half of them,

What is 1 half of 8! 3. If you divide 8 apples equally among 4 boga, what part of them must each have?

Ans. One fourth of thein. 6. What is 1 fourth of 8 ?

7. If you divide 6 oranges equally among 3 boys, what

part of them must 1 boy have ? 8. What is I third of 6 ?

9. If 4 yards of cloth cost 8 dollars, what part of 8 dollars would I yard cost ? What part of 8 dollars. would 2 yards cost? What part of 8 dollars would 3 yards cost?

10. What is I fourth of 8 ? What is 2 fourths of 8? What is 3 fourths of 8 ?

11. If 6 yards of cloth will make 3 coats, what foart of 6 yards will make 1 coat ? What part of ( 'ards will make 2 coats ?

12. What is I third of 6? What is two thirds of 6?

13. If 3 barrels of cider cost 9 dollars, what part of 9 dollars will I barrel cost ? What part of 9 dollars will 2 barrels cost ?

14. What is I third of 9? What is 2 thirds of 9?

15. If 2 yards of cloth cost 10 dollars, whnt part of 10 dollars will I yard cost ? What part of 10 dol. lars will 3 yards cost ?

16. What is 1 half of 10 ? What is 3 halves of 10?

17. If 2 barreis of flour cost twelve dollars, what part of twelve dollars will one barrel cost? What part of twelve dollars will 3 barrels cost ? What part of twelve dollars will 5 barrels cost ?

18. What is 1 half of twelve ? What is 3 halves of 12 ? What is 5 halves of twelve ?

19. If 4 barrels of cider cost twelve dollarg, what part of twelve dollars will I barrel cost? What Jurant of twelve dallars will 3 burrals costWhol

part of 'twelve dollars will 5 barrels cost ?' What part of twelve dollars will 7 barrels cost?

20. What is I fourth of twelve ? What is 2 fourths of twelve ? 3 fot.:hs ! 5 fourths ? 7 fourths ?

21. If 3 oran-es cost twelve cents, what part of twelve cents will l orange cost ? What part of twelve cents will 2 oranges cost ? What part of twelve cents will 4 oranges cost? What part of twelve cents will 5 oranges cost? 7 oranges ? 10 oranges ?

22. What is I third of twelve ? 2 thirds ? 4 thirds ? 5 thirds ? 7 thirds ? 10 tbirds. ?

23. If 5 bushels of wheat cost 10 dollars, what part of 10 dollars will 1 bushel cost ? What part of 10 dollars will 2 bushels cost ? 3 bushels ? 4 bushels ? 6 bushels ? n bushels ?

24. What is I fifth of 10? 2 fifths ? 3 fifths ? 4 Sifths ? 6 finus ? 7 fifths ?

25. What is 1 half of fourteen? 1 seventh ? 2 xevenths? 3 sevenths ? 5 sevenths ?

26. What is I third of fifteen ? 2 thirds ? 1 fifth ? fifths ? 3 fifths? 4 fifths ?

27. What is 1 half of sixteen ? 3 fourths ? 1 eighth ? 3 eighths ? 5 eighths ? 7 eighths ? 1 sixteenth?

28. What is 1 half of eighteen ? 2 thirds ? I sixth ? 5 sixths? I ninth ? 2 ninths ? 4 ninths ? 5 ninths ? 7 ninths ? 8 ninths ? I eighteenth ? 5 eighteenths ?

29. What is 1 half of twenty? I fourth ? 3 fourths ? I fifth ? 3 fifths ? 2 fifths ? 4 fifths ? 1 twentieth ? 3 twentieths ? 7 twentieths ?

30. What is I third of twenty-one ? 2 thirds? 1 seventh? 5 sevenths ? 3 sevenths ? 6 seventh s? 4 sevenths ?

31. What is 1 half of twenty-two ? 1 eleventh ! 3 elevenths ? 5 elevenths ? 7 elevenths ? 10 elevenths ?

32. What is 1 half of twenty-four ! I third ? % thirds ? I fourth! 3 forske? 1 sixth ? 5 sixthus! 1

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »