132 INTELLECTUAL [SEC. VII. 9. A man having of a cord of wood, gave away of that, and sold the rest; what part of a cord did he give away? What part did he sell? 10. What is 11. Which is 12. What is of ? 3 of 4 ? 13. A merchant owning of his share; what part of the ship did he sell? What part did he keep? of 4? the most, of, or of ? of a ship, sold of 14 ? 14. What is of 1? ? of of ? 17. What is of ? Solution. If of a melon is cut into 2 equal parts, each of is, then of his share; melon. 19. A man owning of a ship, sold what part of the whole ship did he sell? 20. A girl having picked of a pailful of blueberries, spilled of them; what part of a pailful did she spill? of what he 21. A boy having of a dollar, lost had; what part of a dollar did he lose? 22. What is of 2? of? 4 of 1? 23. What is of ? of? To of Z? 24. What is of IT ? of? of 1⁄2? 25. A boy having of a pear, gave away of what he had; what part of a whole pear did he give away? Solution. ofis; therefore, of is; and if ofis, then of is 2 times, which are 1%; therefore, he gave away of the whole pear. 26. Charles had of a dollar, and gave of that for a knife; what part of a dollar did the knife cost? 133 27. If a yard of lace is worth of a dollar, what are of a yard worth? 28. What cost of a bushel of corn, at of a dollar per bushel? 29. A man owning of a ship, sold what part of the whole ship did he sell? did he keep? of his share; What part 30. If a boy can pick of a bushel of chestnuts in a day, what part of a bushel can he pick in of a day? 31. If a man can reap & of an acre of wheat in a day, what part of an acre can he reap in § of a day? Solution. In of a day he can reap of §, which is of an acre; and in § of a day he can reap 5 times }, which are, of an acre. 32. What cost 3 of a bushel of butternuts, at of a dollar per bushel? 33. What cost of a bushel of corn, at 2 of a dollar per bushel? 34. If a man can mow of an acre of grass in an hour, what part of an acre can he mow in of an hour? 35. If a dozen of oranges are worth 14 of a dollar, what are of a dozen worth? 36. At 1 of a dollar per day, what will a man earn in of a day? 37. If a boy learns of his lesson in an hour, what part of it does he learn in & of an hour? 38. At of a dollar per rod, what will it cost to build of a rod of fence? 42. What is of ? 2 of # ? 39. A man owning of a ship, sold of his share; how many thirds of the ship did he sell? 40. What is of } ? 41. A man owning of a farm, sold 4 of his share ; what part of the farm did he sell? What part did he keep? of &? of 43. What is of of 45. What is 46. What is 47. What is of Solution. of is 1. of 48. What is of 3 of 3 of ‡ of § of § of } of § ? 49. A girl wishing to divide of a pineapple equally among her 3 brothers, was at a loss to know how to divide it. At length she decided to cut each of the fifths into 3 equal parts; how many pieces did she give each of the boys? What part of the pineapple was each piece? 50. The girl mentioned in the above example could have made a better division of the ‡ of a pineapple; can you tell how? By your plan, how many pieces would you give to each boy? What would be the size of the pieces? of ? 2.2. ? of? is 1; 1 of 2 is ; therefore, of LESSON V. 1. If a barrel of apples cost 24 dollars, what will of a barrel cost? 2. What is of 21? Solution.of 2 is 1; ofis ; therefore, of 24 is 1. 3. If 3 barrels of flour cost $213, what is the price per barrel? 4. What is of 213? 5. A lady divided 83 pounds of maple sugar equally among her 4 children; how much did she give to each? 6. What is 4 of 83? 7. A boy divided 24 oranges equally among his brother, his sister, and himself; what part of an orange did each have? 8. What is of 21? Solution. 2 are the same as §, and of is t ; therefore, of 2 is . 9. If 4 gallons of molasses cost $33, what does 1 gallon cost? 10. What is of 33? 11. If 6 bushels of oats cost $33, what is the price per bushel? 12. What is 13. Paid $72 pay for 1 yard? 14. What is of 3% ? for 10 yards of cloth; what did I of 73? 15. Bought 12 bushels of corn for $11; what did it cost per bushel? 16. What is 2 of 11? 17. If 5 bushels of wheat cost $83, what is the price per bushel? 18. What is of 83? Solution. 8 equals 35, and of 35 is 7, or 13. Or, 5 in 82, once and 33 over; 33 equals 15, and of is 2, which, added to the 1, gives 13. 19. A man bought 6 pounds of cheese for 62 cents, what did he pay per pound? 20. What is of 62 of 74% ? 21. If 7 barrels of flour cost 603 dollars, what is the price per barrel ? What is the cost of 2 barrels ? 22. What is 4 of 603? % of 603 ?/ 23. A man bought a cow for $333, and afterward sold her for of her cost; how many dollars did he gain? What did he receive for her? 24. What is of 331? 1⁄2 of 33} ? 25. A man bought a horse for $653; but, not proving so good as he anticipated, he sold it for of its cost; how much did he lose? For how many dollars did he sell it? 26. What is of 65%? 7 of 65% ? 27. If 1 man can do a piece of work in 273 days, how long would it take 4 men to do the same? 28. What is of 27?of of 273? 29. If a horse can travel 273 miles in 4 hours, how far, at the same rate, can he travel in 9 hours? 30. What is of 273? 2 of 27%? 31. If 7 yards of cloth cost $313, what will 5 yards cost? 32. What is of 31? of 311⁄2? 33. If 4 pipes will empty a cistern containing 383 gallons in a given time, how many gallons will be drawn from the cistern by 3 pipes of the same size in the same time? of 38%? 34. What is of 38? 35. If 3 horses eat 22 bushels of oats in 8 weeks, what will 7 horses eat in the same time? 36. What is of 22? 3 of 18? 37. In a freshet, a tree stood so that 35 feet, which were of its entire length, were under water; how many feet were above water? What was the whole length of the tree? 38. What is of 353? 3 of 35? 39. A man distributed 23 bushels of wheat equally among 7 poor families; how many bushels, at the same rite, would have been required for 9 families? 40. What is of 234? 7 of 134 ? 41. If 8 soldiers are allowed 133 pounds of meat in 1 day, what will soldiers be allowed in 5 days? 42. What is 5 times of 13}? 43. What is 4 times of 191? LESSON VI. 1. A BOY having 2 melons, ate of a melon each day as long as they lasted; how many days did they last? How many days would they have lasted had he enten of a melon each day? 2. How many times is contained in 2; that is how many times is contained in §? |