Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

169. Exercises in multiplying and dividing decimal fractions. Multiply or divide as indicated, working the exercises in columns.

[blocks in formation]

170. Practice exercises in finding percentages. Find the following percentages:

Time: 14 minutes.

75=

6 % of 1240= 5 % of 217= 3 % of 120= 4 % of 41% of 360= 61% of 312= 7 % of 1.75= 52% of 6.7= 31% of 85= 8 % of 2400= 21% of 800 = 7 % of 81.4= 64% of 6118=

50 % of 378= 26 % of 280= 121% of 926= 59 % of 81.4 371% of 225 43 % of 169 163% of 1600= 333% of 3200= 871% of 524 = 25 % of 388= 663% of 17.57= 833% of 2279= .1 % of 4365 =

ARITHMETICAL PROBLEMS

The problems in $$171 to 178 are to give you practice in solving problems.

171. Problems of the home.

1. The purpose of keeping an account is to have a complete record of all money received and paid out, together with the items for which money has been paid and the sources from which it has been received. Keeping an account helps us to spend money wisely and carefully. The following is a personal account kept by a pupil of the seventh grade for one week.

Find the totals and the balance on hand.

Date

Receipts

Expenditures

$1.25

$0.30

.15 .10 .20

.15

.25

.25

Sept. 3 Allowance received..

Paid for lunch....
Paid for writing material.

Paid for candy...
4 Paid for amusement....
Earned by going on errands..

Paid for lunch....
5 Earned by carrying out ashes...

Paid for lunch..
6 Paid for soda...

Paid for car fare.
7 Paid for ticket..
Paid for lunch..
Earned by helping neighbor.
8 Earned by working in store.
9 Paid to Sunday School

Totals...
Sept. 10 Balance on hand..

.24 .15 .14 .25 .30

.50
.50

.15

2. Make an account sheet; enter the following items and balance the account:

Oct. 1 Received allow-
ance...

$2.00
2 Paid for soda...
3 Paid for church.

.10
4 Paid for lunch .. .23

.10

Oct. 5 Received for

working...... $0.40 6 Paid for car fare .28 7 Paid for magazine...

.25

3. On a sheet of paper ruled as shown in Exercise 1, keep a personal account of your income and expenses for one week.

4. Some families keep accounts of expenditures. A family of six took a 200-mile automobile trip, and a careful account of all expenses was kept, as follows:

[blocks in formation]

5. A man bought a new automobile for $1650. He traveled 6832 miles during the first year. The cost of keeping it includes the following items:

$250.00

3.25

Depreciation.
Interest at 6%...
Oil for each 500 miles...
Gasoline, at 21 cents a gallon, 14 miles per gallon.
Four tires $32.50 each
Insurance.
Repairs
Garage rent.

43.75 28.50 180.00

What was the total cost of keeping the automobile during the first year?

6. A family having an income of $3600 a year agreed upon the following family budget: 25% for rent, 2% for light and telephone, 22% for fuel, 30% for food, 20% for clothing, 2% for amusement, 1% for gifts, 15% for the savings account, and the remainder for other expenses. How much is spent for each item?

7. Henry says that he can save 85 cents a week out of his allowance. How long will it take him to have enough money to buy a bicycle costing $32.75?

8. If your gas bill for the last month is $2.48, with 10% off for cash within 10 days, how much does your father save by paying the bill within 10 days?

9. One of two boys employed in the same office earns $25 a week and saves $7.50; the other, earning $22 a week, saves $7.25. What per cent of his salary does each save?

10. A successful housekeeper saves by buying at the right time. By watching the advertisements, a mother bought the following articles at the discounts indicated. Find the total saving.

[blocks in formation]

11. If it takes flat tablespoon of butter, of a cup of milk, 1 cup of flour, 2 teaspoons of baking powder, 1 teaspoon of salt, and flat tablespoon of lard to make 6 biscuits, how much of each is to be used for making 10 biscuits?

12. If 350 watts run a washing machine, and if electric current costs 9 cents per kilowatt hour, how much does it cost per hour to wash with the machine?

13. The cost of gas is an item to be considered in cooking. If a gas burner uses 7 cubic feet of gas per hour, with gas costing $.95 per thousand cubic feet, what is the cost for gas in baking a roast 11 hours?

14. During this season my mother paid $42.80 for ice. She was charged 30 cents per fifty pounds. How much ice did we use?

15. How large a freezer should be used to make 2 quarts of ice cream, if the freezer should be only 75% full before freezing?

16. A certain brand of coffee sells at 39 cents a pound. The same coffee can be bought in 3-pound cans for $1.10.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »