gallons; then 14.667 × 2.7 = 39.6009, the content in ale gallons, EXAM. 4. Here 108.4 x 70.6 = 7653.04, the area in square inches; and 7653.04 282 = 27.138, the area in ale gallons; then 27.138 × .8 = 21.7104, the content in ale gallons. PROBLEM IV. To find the area of a triangle, when the base and perpendicular are given. 2 2 square inches; and 5871.4282 = 20.82, the area in ale gallons; then 20.82 × 4.1 = 85.362, the content in ale gallons. EXAM. 4. Here 136.7 x 86.8 2 area in square inches; and 5932.78 2150.42 = 2.758, the area in malt bushels; then 2.758 × 42.3 = 116.6634, the content in malt bushels. PROBLEM V. To find the area of a triangle, when the three sides are given. EXAM. 3. 114112+ 98 Here sides; then 162 = 162, half the sum of the 114 48, the first remainder; 162 112=50, the second remainder; and 162 9864, the third remainder; whence 162 × 48 x 50 x 64 =√√24883200 = 4988.306, the area in square inches; then 4988.306 ÷ 282 = 17.689, the are in ale gallons; 4988.306 ÷ 231 = 21.594, the area in wine gallons; and 4988.3062150.42 = 2.319, the area in malt bushels. Here EXAM. 4. 74+ 74+ 74 of the sides; then 111 74 = 37, the first re74 37, the second remainder; and 111 – 74 = 37, the third remainder; whence √111 × 37 × 37 × 37 = √ 5622483 = 2371.177, the area in square inches; then 2371.177 ÷ 282 = 8.408, the area in ale gallons; and 8.408 x 28.6 = 240.4688, the content in ale gallons. PROBLEM VI. To find the area of a trapezium.. EXAM. 3. Ale gallons. 104769 44901 55.3779 Ans. EXAM. 4. Here 28.2+47 × 94.475.2 x 94.4 = 7098.88; and 7098.88 ÷ 2 = 3549.44, the area in square inches; then 3549.44 231 = 15.365, the area in wine gallons. EXAM. 5. Here 58.4 + 46.8 × 126.6 = 105.2 × 126.6 = 13318.32; and 13318.32 ÷ 2 = 6659.16, the area in then 6659.162150.42 = 3.096, the square inches; area in malt bushels; whence 3.096 × 39.3 121.6728 bushels, the whole content; and 121.6728 121.6728 5 = 121.6728 24.3345 97.3383 bushels, the answer required. PROBLEM VII. To find the area of a trapezoid. EXAM. 3. Here 214178 x 146 = 392 × 146 = 57232; and 57232 2 28616, the area in square inches; then 28616282 = 101.475, the area in ale gallons. EXAM. 4. Here 101.475 x 1.7 172.5075 ale gallons, the content required. PROBLEM VIII. To find the area of an irregular polygon of any number of sides. EXAM. 2. Ale gallons. 170898 163.5738 Ans. = 178 x 18 x 76 x 84 = √20434336 4522.647 inches, the area of the first triangle. Again, 160 +130+ 64 354 2 = = 177, half the 2 sum of the sides; then 177 160 = 17, the first remainder; 177-13047, the second remainder; and 177 — 64 = 113, the third remainder; whence VITT x 17 x 47 x 11315980799 = 3997.599 inches, the area of the second triangle. 2 = 2 185, half the sum of the sides; then 185 - 140=45, the first remainder; 185 — 130 = 55, the second remainder; and 185 — 100 = 85, the third remainder; whence √185 × 45 × 55 × 85 = √38919375 = 6238.539 inches, the area of the third triangle; hence we have 4522.647 + 3997.599 + 6238.539 = 14758.785 square inches, the area of the whole polygon. |