Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

LESSON LXIX. 1. A man bought eighteen oranges for 54 cents, six

lemons for 12 cents, and a melon for 10 cents;

how many cents did he pay for all of them ? 2. There is a mast, 5 feet of which is in the mud, 10

feet in the water, and 15 feet above the water; how

long is the mast? 2. In a school 15 girls learn to write, 12 learn arith

metic, 10 learn grammar, 8 learn geography, and 6 learn history; how many girls are there in the

school? 4. There is an orchard in which there are 50 apple-trees,

25 peach-trees, 15 pear-trees, and 10 plum-trees;

how many trees are there in the orchard? 5. There is a school in which there are four classes. In

the first class there are 15 boys, in the second 10, in the third 9, and in the fourth 8; how many

boys are there in the school? 6. If you have 20 cents, and spend 8 of them for rai

sins and 6 for oranges, how many cents will you

have left? 7. A man borrowed 30 dollars; at one time he paid 15

dollars, at another 10 dollars. How many dollars

remain unpaid ? 8. A man bought a horse for 60 dollars, and paid 5 dol

lars for keeping him, and sold him for 75 dollars,

what number of dollars did he gain ? 9. A man sold a horse for 120 dollars, which was 30

dollars more than he gave for him ; what did he

give for the horse ? 10. A drover purchased 25 sheep of one man, 15 of an

other, 12 of another, and 10 of another; he has

since sold 12 of them. How many has he left ? 11. A boy bought a book for 50 cents, a slate for 25

cents, and a dozen pencils for 5 cents; he paid for them with a one dollar bank bill, which is equal to 100 cents. How many cents ought he to receive back in change?

LESSON LXX.
2 times 1 are 2 2 in 21 time.
2 times 2 are 4 2 in 4 2 times.
2 times 3 are 6 2 in 6 3 times.
2 times 4 are 8 2 in 8 4 times.
2 times 5 are 10 2 in 10 5 times.
2 times 6 are 12 2 in 12 6 times.
2 times 7 are 14 2 in 14 7 times.
2 times 8 are 16 2 in 16 8 times.
2 times 9 are 18 2 in 18 9 times.
2 times 10 are 20 2 in 20 10 times.
2 times 11 are 22 2 in 22 11 times.
2 times 12 are 24 2 in 24 12 times.

LESSON LXXI. 1 time 2 are how many ? What is 1 half of 2?. 2 times 2 are how many ?

What is 1 half of 4? 3 times 2 are how many?

What is 1 half of 6? 4 tiines 2 are how many?

What is 1 half of 8? 5 times 2 are how many? What is 1 half of 10? 6 times 2 are how many? What is 1 half of 12? 7 times 2 are how many? What is 1 half of 14? 8 times 2 are how many ? What is 1 half of 16 ? 9 times 2 are how many?

What is 1 half of 18 ? 10 times 2 are how many? What is 1 half of 20 ? 11 times 2 are how many? What is 1 half of 22? 12 times 2 are how many ? What is 1 half of 24?

LESSON LXXII.

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

* When any number is divided into two equal parts, each part

LESSON LXXIII. 1. If you pay one cent for an apple, how many cents must

you pay for 2 apples ? 2. If 2 peaches cost 2 cents, what will one peach cost ? 3. A little girl has 2 hands; how many hands have 2

little girls ? 4. 2 little girls have 4 eyes; how many eyes has one

little girl ? 5. Mary has 3 picture-books, and Jane has 2 times as

many; how many picture books has Jane? 6. Jane has 6 pears, and Mary has only one half as

many; how many pears has Mary? 7. If one yard of ribbon cost 4 cents, how many cents

will 2 yards cost ? 8. If 2 oranges cost 8 cents, how many cents will one

orange cost ?

9. If a quart of milk is worth 5 cents, how

many cents are 2 quarts worth ? 10. If 2 quarts of milk are worth 10 cents, how many

cents is one quart worth ? 11. If a loaf of bread is worth 6 cents, how many cents

are 2 loaves worth? 12. If you have 12 cents, how many loaves of bread can

you buy with them at 6 cents each ? 13. What will 2 yards of cloth cost, at 7 dollars a yard ? 14. If 2 yards of cloth cost 14 dollars, what is one yard

of it worth ? 15. Henry has 8 marbles, and James has 2 times as

many; how many marbles has James ? 16. William has 16 nuts, and Albert has only one half

as many ; how many nuts has Albert ? 17. If a stage run 9 miles in an hour, how many miles

will it run in 2 hours ? 18. How many hours will it take a man to travel 18

miles, if he travel 9 miles an hour ? 19. There are 10 dollars in a gold eagle ; how

dok lars are there in 2 eagles ? 20. In 20 dollars, how many eagles are there of 10 dol

many

lars each?

LESSON LXXIV.
3 times 1 are 3 3 in 3 1 time.
3 times 2 are 6 3 in 6 2 times.
3 times 3 are 9 3 in 9 3 times.
3 times 4 are 12 3 in 12 4 times.
3 times 5 are 15 3 in 15 5 times.
3 times 6 are 18 3 in 18

times.
3 times 7 are 21 3 in 21 7 times.
3 times 8 are 24 3 in 24 8 times.
3 times 9 are 27 3 in 27 9 times.
3 times 10 are 30 3 in 30 10 times.
3 times 11 are 33 3 in 33 11 times.
3 times 12 are 36 3 in 36 12 times.

LESSON LXXV. 1 time 3 are how many?

What is 1 third of 3 ?* 2 times 3 are how many? What is 1 third of 6? 3 times 3 are how many? What is 1 third of 9? 4 times 3 are how many? What is 1 third of 12? 5 times 3 are how many? What is 1 third of 15 ? 6 times 3 are how many? What is 1 third of 18? 7 times 3 are how many? What is 1 third of 21 ? 8 times 3 are how many? What is 1 third of 24? 9 times 3 are how many ? What is 1 third of 27 ? 10 times 3 are how many? What is 1 third of 30 ? 11 times 3 are how many? What is 1 third of 33 ? 12 times 3 are how many? What is 1 third of 36?

LESSON LXXVI.

EXERCISES TO BE PERFORMED ON THE SLATE.

8

[ocr errors]
[ocr errors]

12

3

3

3

3

Multiply 7 9

by 3 Divide 21 by 3 27 by 3 36 by 3

3

* When any number is divided into three equal parts, each

LESSON LXXVII. 1. Sophia has one rose, and Maria has 3 times as many;

how many roses has Maria ? 2. Maria has 3 pinks, Sophia has only one third as

many; how many pinks has Sophia ? 3. In one quart there are 2 pints; how many pints are

there in 3 quarts ? 4. There are 2 pints in one quart; how many quarts are

there in 6 pints? 5. There are 3 feet in one yard ; how many feet are

there in 3 yards ? 6. In one yard there are 3 feet; how many yards are

there in 9 feet?
7. There are 4 farthings in one penny;

how
many

farthings are there in 3 pence ? 8. In one penny there are 4 farthings; how many pence

are there in 12 farthings? 9. If you recite 5 lessons each day, how many

lessons will you recite in 3 days? 10. Charles recited 15 lessons in 3 days; how many

lessons did he recite each day ? 11. There are 6 shillings in one dollar; how

many

shillings are there in 3 dollars ? 12. In one dollar there are 6 shillings; how

many

dollars are there in 18 shillings ? 13. If one yard of broadcloth cost 7 dollars, what will

3 yards cost? 14. If 3 yards of broadcloth are worth 21 dollars, what is

the value of one yard ? 15. If a quart of cherries be worth 8 cents, what are 3

quarts worth? 16. If 3 quarts of cherries are worth 24 cents, how many

cents is one quart worth ? 17. If a pound of raisins cost 9 cents, how many cents

will 3 pounds cost? 18. If 3 pounds of raisins are worth 27 cents, what is the

value of one pound ? 19. If a writing-book cost 10 cents, how many cents will

3 writing books cost?

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »