Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

RULE.

I. Set down the numbers to be added so that units of the same value shall fall under each other.

II. Then add up the sereral columns as in simple numbers, and place the separating point in the sum directly under those in the columns.

EXAMPLES.

1. Add $67, 21 4, 810, 04 9, 86, 041, $0,27 1,
together.
(1.)
(2.)

(3.)
$ cts, m.
$ cts, m.

$ cts. m.
67, 21 4
59, 31 6

81, 05 3
10, 04 9
87, 42 5

67, 41 2
6, 04 1
48, 87 2

95, 37 6
0, 27 1
56, 70 8

87, 064

$330, 90 5
(4.)
(5.).

(6.) $375, 02 1 $27, 09 8

$7, OU 9
2, 09 6
325, 59 2

0, 01 1
0, 47 9
25, 60 3

0, 00 1
3, 01 2
9, 99 9

46, 67 9 $380, 60 8

APPLICATIONS.

14

1. A grocer purchased a box of candles for 6 dollars 89 cents; a box of cheese for 25 dollars 4 cents and 3 mills; a keg of raisins for 1 dollar 121 cents, (or 12 cents and 5 mills ;) and a cask of wine for 40 dollars 37 cents 8 mills: what did the whole cost him ?

Ans. $73, 43 6. 2. A farmer purchased a cow for which he paid 30 dollars and 4 mills; a horse for which he paid 104 dollars 60 cents and 1 mill; a wagon for which he paid 85 dollars and 9 mills : how much did the whole cost ?

Ans.

3. A man is indebted to A, $630,49; to B, $25, to C, 87] cents; to D, 4 mills : how much does he owe?

Ans. $656,36 9. 4. Bought 1 gallon of molasses at 28 cents per gallon; a half pound of tea for 78 cents; a piece of flannel for 12 dollars 6-cents and 3 mills; a plough for 8 dollars 1 cent and 1 mill; and a pair of shoes for 1 dollar and 20 cents: what did the whole cost ?

Ans. 5. Bought 6 pounds of coffee for 1 dollar 12 cents; a wash-tub for 75 cents 6 mills; a tray for 26 cents 9 mills; a broom for 27 cents; a box of soap for 2 dollars 65 cents 7 mills; a cheese for 2 dollars 872 cents; what is the whole amount ?

Ans. $7,95 2. 6. What is the entire cost of the following articles: viz. 2 gallons of molasses 57 cents; half a pound of tea 371 cents; 2 yards of broadcloth $3,37} cents; 8 yards of flannel $9,87 5; two skeins of silk 12} cents, and 4 sticks of twist 81 cents ?

top ?

4, 50

SUBTRACTION OF FEDERAL MONEY. 1. John gives 94 cents for a pencil, and 8 cents for a top: how much more does he give for the pencil than

Ans. $0,01 5. 2. A man buys a cow for $26,37, and a calf for $4,50: how much more does he pay for the cow than calf ?

OPERATION. We set down the numbers as in

$26, 37 addition, and then subtract them as in simple numbers.

$21, 87 73. Hence, for subtraction of Federal money, we have the following

RULE. Write the lesser number under the greater so that units of the same order shall fall directly under each other ; then subtract as in simple numbers, and place the sepurating point in the remainder directly under that above.

73. How do you set down the numbers for subtraction? How do you subtract them? Where do you place the separating point in the remainder?

(2.)

EXAMPLES.

(1.) From $204, 67 9 From $8976, 40 0 take 98, 71 4 take

610, 09 8 Remainder $105, 96 5

Remainder $8366, 30 2 (3.)

(5.) $620, 00 0 $327, 00 1 $2349, 19, 02 1 2, 09 0

29, 33 $600, 97 9 $324, 91 1 $2319, 67

6. What is the difference between $6 and 1 mill? * Between $9,75 and 8 mills ? Between 75 cents and 6 mills ? Between $87,35 4 and 9 mills ? '.

7. From $107,00 3 take $0,47 9. Ans. $106,52 4.

APPLICATIONS. 1. A man's income is $300 a year; he spends $187,50 : how much does he lay up? Ans. $2812,50.

2. A man purchased a yoke of oxen for $78, and a cow for $26,00 3: how much more did he pay for the oxen than for the cow ?

Ans. 3. A man buys a horse for $97,50, and gives a hundred dollar bill: how much money ought he to receive back ?

Ans. $2,50. 4. How much must be added to $60,03 9 to make the sum $1005,40 ?

Ans. 5. A man sold his house for $3005, this sum being $98,03 9 more than he gave for it: what did it cost him?

Ans. $2906,96 1. 6. A man bought a pair of oxen for $100, and sold them again for $75,37] : did he make or lose by the bargain, and how much? Ans. He lost $24,62 5.

7. A man starts on a journey with $100; he spends $87,57: how much has he left?

Ans. $12,43. 8. How much must you add to $40,17 3 to make $100 ?

Ans. 9. A man purchased a pair of horses for $450, but finding one of them injured, the seller agreed to deduct $106,32 5: what had he to pay ? Ans. $343,67 5.

MULTIPLICATION OF FEDERAL MONEY.

1. John gives 3 cents apiece for 6 oranges : how much do they cost him ?

Ans. 18 cents. 2. John buys 6 pairs of stockings, for which he pays 25 cents a pair: how much do they cost him ?

3. A farmer sells 8 sheep for $1,25 each : how much does he receive for them ?

OPERATION. We multiply the cost of one sheep by $1,25 the number of sheep, and the product is

8 the entire cost.

$10,00 74. Hence, for the multiplication of Federal money by a simple number, we have the following

RULE. Multiply as in simple numbers, and the product will be the answer in the lowest denomination mentioned in the multiplicand; then reduce the product to dollars and cents.

EXAMPLES. 1. Multiply 375 dollars 28 cents and 2 mills, by 8. OPERATION.

(2.) $385, 28 2

$475, 87 8

9 Product $3082, 25 6

Product $4282, 83 (3.)

(5.)
$3,00 4
$89, 07 9

$81, 99 2
12
7

6 $623, 55 3 (6.) (7.)

(8.) $87, 57 3 $497, 04 3 $157, 92 3 11 10

12

74. How do you multiply Federal money? What will be the denomination of the product? How will you then reduce it to dollars and cents ?

APPLICATIONS.

per yard ?

per bushel ?

OPERATION.

85

1. What will 55 yards of cloth come to at 37 cents

Ans. $20,35. 2. What will 300 bushels of wheat come to at $1,25

Ans. $375. 3. What will 85 pounds of tea come to at 1 dollar 37} cents per pound ?

In this example we first consider that į of a cent is equal to 5 mills.

1375 Then as $1,37 5 contains more figures than 85, we multiply by the 85,

6875 knowing that the product will be the

11000 same whichever number be made the

116875 multiplier. The product 116875 is in mills, which is reduced to dollars and

Ans. $116,87 5 cents as before.

4. What will a firkin of butter containing 90 pounds come to at 251 cents per pound ? Ans. $22,95.

5. What is the cost of a cask of wine containing 29 gallons, at 2 dollars and 75 cents per gallon ?

Ans. $79,75. 6. A bale of cloths contains 95 pieces, costing 40 dollars 37} cents each : what is the cost of the whole bale ?

Ans. 7. What is the value of 300 hats at 3 dollars and 25 cents apiece?

Ans. $975. 8. What is the value of 9704 oranges at 31 cents each ?

Ans. $339,64. 9. What will be the cost of 356 sheep at 31 dollars a head ?

Ans. $1157. 10. What will be the cost of 47 barrels of apples at 1 dollars per barrel ?

Ans. 11. What is the value of 6000 bricks at 4,371 per thousand ?

Ans. $26,25. 12. What is the cost of a box of oranges containing 450, at 21 cents apiece ?

Ans. 13. What is the cost of 307 yards of linen at 681 cents per yard?

Ans.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »