Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση
[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][ocr errors]

Containing Cases Decided from Dec. 11, 1908, to Feb. 9, 1909

[ocr errors][merged small][merged small]

JUN 20 1910

JUDICIAL OFFICERS OF THE STATE

COURT OF APPEALS OF KENTUCKY

As constituted during the period covered by this volume.

HON. ED. C. O'REAR, Chief Justice for the year 1908.

HON. W. E. SETTLE, Chief Justice for the January and April

Terms, 1909.

ASSOCIATE JUSTICES.

Hon. T. J. NUNN
Hon. HENRY S. BARKER
Hon. JOHN M. LASSING,
Hon. JOHN D. CARROLL

Hon. J. P, HOBSON
Hon. WM. ROGERS CLAY, Commissioner.

OFFICERS OF THE COURT.

JAMES BREATHITT, Attorney General.
JOHN F. LOCKETT, First Assistant Attorney General.
THEO. B. BLAKEY, Second Assistant Attorney General.
TOM B. MCGREGOR, Third Assistant Attorney General.

NAPIER ADAMS, Clerk.
C. S. WILSON, Deputy Clerk.
FRANK K. KAVANAUGH, Librarian.
T. R. McBEATH, Reporter.

(During the period covered by this volume.)

1st District-R. J. BUGG

Bardwel! 2nd District-W. M. REED

Paducah 3rd District-THOS. P. COOK

Murray 4th District-J. F. GORDON

Madisonville 5th District-J. W. HENSON

Dixon 6th District-T. F. BIRKHEAD

Owensboro 7th District-W. P. SANDIDGE

Russellville Sth District-JOHN M. GALLOWAY

Bowling Green 9th District-WEED S. CHELF

Elizabethtown 10th District-S. E. JONES

Glasgow 11th District-I. H. THURMAN

Springfield 12th District-C. C. MARSHALL

Shelbyville 13th District-W. C. BELL

Harrodsburg 14th District-R. L. STOUT

Versailles 15th District-J. W. CAMMACK

Owenton 16th District-W. McD. SHAW

Covington 16th District-M. L. HARBESON

Covington 17th District-J. W. YUNGBLUT

Newport 18th District-L. P. FRYER

Cynthiana 19th Distrist-JAS. P. HARBESON

Flemingsburg 20th District-S. G. KINNER

Catlettsburg 21st District-ALLIE W. YOUNG

Morehead 22nd District-WATTS PARKER

Lexington 23rd District-J. P. ADAMS

Beattyville 24th District-A. J. KIRK

Paintsville 25th District-J. M. BENTON

Winchester 26th District-A. J. MOSS....

Pineville 27th District-H. C. FAULKNER

Barboursville 28th District-M. L. JARVIS

Somerset 29th District-H. C. BAKER

Columbia 30th District-Jefferson Circuit Court-Louisville

JOSEPH PRYOR, Criminal Branch.
SHACKELFORD MILLER, Chancery Branch, First Division.
SAMUEL B. KIRBY, Chancery Branch, Second Division.
EMMET FIELD, Common Pleas Branch, First Division.
THOS. F. GORDON, Common Pleas Branch, Second Division.

MATT O'DOHERTY, Common Pleas Branch, Third Division. 21st District-D. W. GARDNER

Salyersville 32nd District-J. B. HANNAH

Sandy Hook 33rd District-L. D. LEWIS...

.Hyden

COMMONWEALTH ATTORNEYS

(During the period covered by this volume.).

1st District-W. H. HESTER 2nd District-JOHN G. LOVETT 3rd District-DENNY P. SMITH 4th District-JNO. L. GRAYOT 5th District-S. V. DIXON 6th District-BEN D. RINGO 7th District-R. Y. THOMAS, JR. 8th District-NAT T. HOWARD 9th District-J. R. LAYMAN 10th District-D. A. McCANDLESS 11th District-R. L. DURHAM 12th District-CHAS. H. SANFORD 13th District-CHAS. A. HARDIN 14th District-ROBT. B. FRANKLIN 15th District-FRANK C. GREEN 16th District-L. T. APPLEGATE 17th District-W. A. BURKAMP 18th District-JAS. C. DEDMAN 19th District-M. J. HENNESSEY 20th District-J. B. WILHOIT 21st District-ALEX CONNER 22nd District-JNO. R. ALLEN 2ird District-KELLY CASH 24th District-JOHN F. BUTLER 25th District-B. A. CRUTCHER 26th District-J. B. SNYDER 27th District-WM. LEWIS 28th District-B. J. BETHURUM 29th District-A. A. HUDDLESTON 30th District-JOS. M. HUFFAKER 31st District-W. H. May 32nd District-J. M. WAUGH 33rd District-IRA FIELDS

Mayfield
Benton

Cadiz
Smithland
Henderson
Owensboro
Central City

Morgantown Elizabethtown Munfordsville

Greensburg New Castle Harrodsburg

Frankfort

Owenton Covington

Newport Cynthiana

Augusta

. Ashland Owingsville Lexington

Jackson

Pikeville Nicholas ville Williamsburg

London Somerset Burksville

Louisville Prestonburg

Grayson Whitesburg

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »