Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

4 If five dollars will pay for the carriage of 2 cwts 130 mile, how far may 15 cwt. be carried for the same moncy ?

Ans. 20 miles. 5. If when wheat is 7s. 6d. the bushel, the penny loaf will weigh 9oz. what ought it to weigh when wheat is 6s. per bushel ?

Ans. 1102. 5 pict. 6. if 30 bushels of grain, at 50 cts. per bushel, will pay a debt, how many bushels at 75 cents per bushel, will pay the same ?'

Ans. 20 bushels 7. If 1001. in 12 months, gain 61. interest, what principal will gain the same in 8 months ? Ans. £150

8. If 11 men can build a house in 5 months, by work. ing 12 hours per day-in what time will the same numder of men do it, when they work only 8 hours per day?

Ans. 74 months. 9. What number of men must be employed to finish in 5 days, what 15 men would be 20 days about ?

Ans, 60 men. 10 Suppose 650 men are in a garrison, and their pro. visions calculated to last but 2 months, how many men must leave the garrison that the same provisions may be sufficient for those who remain five months ?

Ans. 390 men. 11. A regiment of soldiers consisting of 850 men are to be clothed, each suit to contain 3tyds. of cloth, which is 14 yards wide, and lined with shalloon # yard wide

; how many yards of shalloon will complete the lining i

Mas, 694 lyds. 2qrs. 2jna.

PRACTICE. Practice is a contraction of the Rule of Throe Direct, when the first term happens to be a unit or one, and is a eoncise method of resolving most questions that occur in trade or business where money is reckoned in pounds, shillings and pence; but reckoning in Federal Money will render this rule almost useless ; for which reason I shall not enlarge so much on the subject as many other writers have done.

8. d.

Tables of Alliquot, or Eren Parts. Parts of a shilling. Parts of a Pound. Parts of a corto d.

£.
15.

Ciöt. 10 C is

56 is 69

23
50

16
2
4 0

14
1+

34 Parts of 2 shillings

26
Is. is }

18
8d. = $
6d.

The alliquot part of any ruinber is 4d.

such a part of it, as veing tahen a 3d.

certain number oi times, exac:!y 2d.

makes the number.

CASE I. When the price of one yard, pound &c. is an even part of a shilling.--Find the value of the given quantity at 1s. a yard, pound, &c. and divide it by tial even party and the quotient will be the answer in shillings, &c.

Or find the value of the given quantity at 2s. per yard, &c. and divide said value by the even parthical the giren price is of 2s. and the quotient will be the answer in shillings, &c. which reduce to pounds.

N. B. To find the value of any quanti'y at 28. you need only double the unit figure for shillings; the other figures will be pounds.

EXAMPLES.

1. What will 4614 yards of tape come to, at 14d.per yd.

d. 1 d. 1461 6 value of 4614 yds. at 19. per yd.

6,7 81

£2 175, 8/d. value at 1d.
What cost 2561b. of cheese at 8d. per pound?
8d. I + | £25 12s. value of 2561b. at 2s. per

!b. £8 10s. 8d. value of 8d. per pound,

[merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small]

When the price is an even part of a pound-Find the value of the given quantity at one pound per yard, &c. and divide it by that even part, and the quotient will be the answer in pounds.

EXAMPLES.

What will 1291 yards cost at 2s. 6d. per. yard ?.
£

£
2 6 1 3 | 129 10 value at l per yard.

$. d.

[ocr errors]

Ans. £16 3 9d. value at 2s. 6d. per yard. Yds.

£. d. 123 at 10 o per yard.

Answers. 61 10 0 687, at 50

171 17 7 4 0

42 5 211; at

0 643 at 6 8

181 0 0 1:27 at 3 4

21 3 4 461 at 18

38 8 4

Note. Then the price is pounds only, the given quantity multiplied thereby, will be the answer. EXAMPLES.--11 tons of hay at 4l. per tor. Thus 11

4

Ans. £44 CASE III. When the given price is any number of shillings upder 20.

1. When the shillings are an even number, multiply

he quantity by half the number of shillings, and double the first figure of the product for shilliug ; and the rest of the product wil be pounds.

2. If the abillings be odd, multiply the quantity by the whole number of shillings, and the product will be the answer in shillings, which reduce to pounds.

EXAMPLES

Ist. 124 yds. at 8s.

4

2d. 132 yds. at 79. per yard.

7

£49 12s. Ans.

2,0)92,4

s.

£46,4 Ans. Yde. £. Yds,

£. 562 at 48. Ans. 112 8 | 372 at 11s. Ans. 204 12 878 at 2s. 37 15 264 at 9s.

118 16 913 at 149. 639 2 | 250 at 16s. 200 00

CASE IV. When the given price is pence, or pence and farthings, and not an even part of a shilling-Find the value of the given quantity at 1s. per yard, &c. which divide by the greatest even part of a shilling contained in the give en price, and take parts of the quotient for the remain. der of the price, and the sum of these several quotients will be the answer in shillings, &c. which reduce to pounds.

EXAMPLES.

What will 245 lb. of raisins come to, at 9fd. per lb.

d. 6d. | | 245 0 value of 245 lb. at 1s. per pound.

[ocr errors]

3d. 1 $ | 132 6 value of do. at 6d. per lb. 4d. 61 3 value of do. at 3d. per

Ib. 15 34 value of do. at 1d. per lb.

2,0)19,900

Ans. £9 19 08 value of the whole at 99d. per lb

872 at 14 Ans. 2 14 3 576 at 71 Ans. 18 00 325 at 27 3 0 111 541 at 9+ 20, 17 01 827 at 41 15 10 15 | 672 at 114 32. 180

CASE V.

When the price is shillings, pence and farthings, and not the alliquot part of a pound-Multiply the given quantity by the shillings, and take parts for the pence and farthings, as in the foregoing cases, and add them together; the sum will be the answer in shillings

EXAMPLER.

1. What will 246 yds, of velvet come to, at 78. 30. per yard ? 34.1 +246 O value of 246 yards at ls, per yd.

7

[ocr errors]

1722 0 value of do, at ns. per yd.

61 6 value of do. at 3d.

per yard.

2,0)178, 36

8. d.

Ans. £89 3 6 value of do. at 75. per yard.

ANSWERS.

£. s. d. 2. What cost 139 yds, at 9 10 per yd.? 68 6 10 3. What cost 146 yds. at 14 9 per yd. ? 107 13 6 4. What cost 120 cwt, at 11 3 per cwt. 67 10 5. What cost 127 yds. at 9 8} per yd.? 61 12 113 6. What cost 493 lbs, at 3 11} per lb.?

9 15 111

CASE VI.

When the price and quantity given are of severai denominations Multiply the price by the integers in the given quantity, and take parts for the rest from the price of an integer ; which added together will be the answer. This is applicable to Federal Money

10*

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »