Εικόνες σελίδας
PDF

them with pears at 2 cents apiece, how many pears did it take 1 ti, 4 times 3 are how many times 2?

7. Bought 2 hundred weight of sugar, at 9 dollars a hundred weight, and paid for it with wood at 6 dollars a cord; how many'cords did it take 1

8. 2 times 9 are how many times 61

9. Bought 3 barrels of flour at 8 dollars a barrel, and paid for it with cider at 4 dollars a barrel; how many barrels did it take 1

10. 3 times 8 are how many 'dmes 4 7

11. 12 times 3 are how many times 5 7

12. 6 times 4 are how many times 8 1

13. 3 times 10 are how many times 6 1

14. 4 times 9 are how many times 6 1

15. How much flannel worth 4 shillings a yard, must be given for 3 yards of silk worth 5 shillings a yard 1

16. 3 times 5 are how many times 4 1

17. 2 times 7 are how many times 3? 51 4 7

18. 4 times 5 are how many times 3 7 6 7 71

19. 3 times 7 are how many times 4 7 57 6 7 87

9?

20. Bougnt 2 kegs and 2 sevenths of a keg of tobacco at 7 dollars a keg, and paid for it with wood at 4 dollars a cord; how many cords did it take 7 How much butter at 3 dollars a box would it take to pay for it 7

21. 2 times 7, and 2 sevenths of 7 are how many times 4? 3 7 5 1 61 8?

32. Bought 3 bushels and 3 fifths of a bushel of corn at 5 shillings a bushel, and paid for it with wheat at 6 shillings a bushel, how many bushels of wheat did it take 1

23. 3 times 5, and 3 fifths of five are how manv times 6? 9? 4? 71 31 81

24. How much sugar that is 8 dollars a hundred you divide 8 apples equally among 4 boys, hat part of them must each have? Ans* One fourth of them.

[graphic]

6. What is 1 fourth of 8?

7. If you divide 6 oranges equally among 3 boys, what part of them must 1 boy have 1

£yg£hat is 1 third of 6?

pWJ^ yards of cloth cost 8 dollars, what part of 8 dollars would 1 yard cost? What part of 8 dollar®^ J would 2 yards cost? What part of 8 dollars would yards cost? ip

10. What is 1 fourth of 8? What is 2 fourths 81 What is 3 fourths of 8? . <|&

11. If 6 yards of cloth will make 3 coats, whaf^ part of 6 yards will make 1 coat? What part of 6 yards will make 2 coats?

12. What is 1 third of 6 1 What is two thirds o$m&

13. If 3 barrels of cider cost 9 dollars, what par$^| of 9 dollars will 1 barrel cost? What part of 9 doU ^ lars will 2 barrels cost?

14. What is 1 third of 9? What is 2 thirds of

15. If 2 yards of cloth cost 10 dollars, what part of 10 dollars will 1 yard cost? What part of 10 dollars will 3 yards cost?

16. What is 1 half of 10? What is 3 halves of

10?

17. If 2 barrels of flour cost twelve dollars, what part of twelve dollars will one barrel cost? What part of twelve dollars will 3 barrels cost? What

i part of twelve dollars will 5 barrels cost?
I 18. What is 1 half of twelve 1 What is 3 halves
miof 12? \j^^is 5 halves of twelve?
^^^19j^J|Hrels of cider cost twelve dollars, what
^^Hrfrf twelve dollars will 1 barrel cost? What
^^^Hof twelve dollars will 3 barrels cost? What

[graphic]
[graphic]
[graphic]
[graphic]

bought for 2 reams of paper, at 5 ^

19. How much whe^it, at 7 shillings a'L be bought for 2, barrels of cider, at 4 dollars and half a barrel 1

20. How long would it take a man to lay up 10 dollars, if he saves 4 shillings a day 1

21. If a man earn 8 shillings a day, how many dollars would he earn in 10 aays?

22. A man bought twenty pears at thej^Je^f A for 3 cents; how much did they come to <Zh

23. How many eggs, at the rate of 3 fo/o t,ents, can you buy for thirty cents ? |

24. A man hired a labourer and agreed to give him 5 dollars for every 3 days' work; how much didjie give him a week, there being 6 working days in a week 1 How much was it a month, allowing 4 weeks to the month 1

25. If a man receives 5 dollars for 3 days' work, how many shillings is that a day?

26. 5 men bought a horse for sixty-three dollars, and paid two dollars a week for keeping him; at the end of 8 weeks they sold him for fifty-four dollars; how much did each man lose by the bargain?

[graphic]

SECTION V.

A. 1. James had 4 apples, and John had half as many, how many had he?

2. If an orange cost 6 cents, and an apple half J much, how much does the apple cost?

3. If you divide 8 apples equally^p^ boys what part of them must each have?

Ans. One half of them.

[graphic]
[graphic]

es are worth 6 cents, how many apyou give for 8 pears,. that are worth 3 apiece 1

8. James had 8 oranges that were worth 5 cents apiece, and George had 5 quarts of cherries that were worth 6 cents a quart, which he gave to James for a part of his oranges ; how many oranges did he buy, and how many had James left]

9. Bought 8 yards of cloth at 9 shillings a yard; how many dollars did it come to?

10. Bought 5 bushels and 3 sevenths of a bushel of salt, at 7 shillings a bushel, how many dollars did it come to?

11. Bought 9 boxes and 2 thirds of a box of raisins for 3 dollars a box; and paid for it with cider at 4 dollars a barrel; how many barrels did it take 1

12. Bought 8 pounds and 4 sevenths of a pound of opium at 7 dollars a pound, and paid for it with cloth at 5 dollars a yard; how many yards did it take?

13. Bought 6 chaldrons and 4 ninths of a chaldron of coal af 9 dollars a chaldron, and paid for it with oranges at 5 dollars a box; how many boxes did it take?

14. Bought 7 cases and 5 sixths of a case of Florence oil at 6 dollars a case; and paid for it with sheet lead at 7 dollars a hundred weight; how many hundred weight did it take 1

15. How many dozen of eggs, at 8 cents a dozen, must you give for 7 pounds of sugar, at 10 cents a pound?

16. How much barley, at 3 shillings a bushel, fcpust be given for 8 bushels of wheat, at 7 shillings ■tijmshel? Y ^Afigdjjpprniuch cloth, at 4 shillings a ya'id, must ^^^^^■for a firkin of butter, worth S dollars? ^^^^Bow much cloth, at 5 shillings a yard, can bol weight, can be bought for 4 cords and 2 a cord of wood, at 7 dollars a cord?

[graphic]

25. 4 times 7, and 2 sevenths of 7 are how times 6? 8? 5? 3? 9? 10?

26. 5 times 5, and 3 fifths of 5 are how many times 4? 8? 9? 7U0? 3? 6?

27. 6 times 7, and 3 sevenths of 7 are how manytimes 9? 4? 5? 8? 10?

28. 5 times 8, and 3 eighths of 8 are how many times 6? 9? 4? 7? 10?

29. 7 times 8, and 5 eighths of 8 are how many times 9? 6? 10? 4? 5?

30. 5 times 9, and 4 ninths of 9 are how many times 7? 8? 6? 10? 4?

31. 7 times 9, and 7 ninths of 9 are how many times 6? 8? 10? 5? 4?

32. 6 times 10, and 3 tenths of 10 are how many times 7? 5? 4? 9? 8?

33. 8 times 10, and 4 tenths of 10 are how many times 6? 7? 9?

34. 8 times 9, and 3 ninths of 9 are how many times 6? 10? 7?

C. 1. Bought 4 bushels of apples, at 3 shillings a bushel, how many dollars did they conmto?

2. How many apples, at 2 cents apiece, must you give for 2 lemons at 4 cents apiece?

3. How many pears, at 3 cents apiece, must you give for 3 oranges at 5 cents apiece?

4. How many barrels of cider, at 3 dollars a barrel, must be given for 5 boxes of butter at 4 dollars a box?

5. A man bought 4 yards of broadcloth, at 7 lars a ye?rd, and paid for it with floui „ at 5 dollarsj barrel; how many barrels did he give*?~

Jo. If 3 apples cost 4 cents, what wouE

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »