Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

LESSON LXXXIX. 1. If a tailoress can make one vest in a day, how many

can she make in 6 days ? 2. If a tailoress can make 6 vests in 6 days, how many

can she make in one day? 3. If Mary writes 2 copies each day, how many will she

write in 6 days? 4. Julia has written 12 pages in 6 days; how many

pages has she written each day? 5. If you give 6 girls 3 apples each, how many apples

do you give away? 6. If 18 peaches be equally divided among 6 boys, how

many will each boy have ? 7. If you should buy 6 oranges, and pay 4 cents a-piece

for them, how many cents would the oranges cost ? 8. If you pay 24 cents for 6 yards of tape, how many

cents is one yard of it worth ? 9. William has 5 cents, and James has 6 times as many;

how many cents has James? 10. If 30 cents be put into 6 equal piles, how many cents

will there be in each pile ? 11. What will 6 lead-pencils cost, at 6 cents a-piece ? 12. If one yard of cloth is worth 6 dollars, how many

yards can you purchase with 36 dollars ? 13. If a girl can make 7 palm-leaf hats in a week, how

many can she make in 6 weeks ? 14. A cabinet-maker sold 7 tables for 42 dollars; how

many dollars did he get for each of them? 15. There are 8 pints in one gallon; how many pints are

there in 6 gallons ? 16. In one gallon there are 8 pints; how many gallons

are there in 48 pints ? 17. If a yard of cloth is worth 9 cents, what are 6 yards

of it worth? 18. A girl paid 54 cents for 6 yards of calico; how many

cents did she pay for each yard ? 19. If one pound of beef is worth 12 cents, what is the

value of 6 pounds?

LESSON XC.
7 times 1 are 7 7 in 7 1 time.
7 times 2 are 14 7 in 14 2 times.
7 times 3 are 21 7 in 21 3 times.
7 times 4 are 28 7 in 28 4 times.
7 times 5 are 35 7 in 35 5 times.
7 times 6 are 42 7 in 42 6 times.
7 times 7 are 49 7 in 49 7 times.
7 times 8 are 56 7 in 56 8 times.
7 times 9 are 63 7 in 63 9 times.
7 times 10 are 70 7 in 70 10 times.
7 times 11 are 77 7 in 77 11 times.
7 times 12 are 84 7 in 84 12 times.

LESSON XCI. 1 time 7 are how many? What is 1 seventh of 7?* 2 times 7 are how many? What is 1 seventh of 14? 3 times 7 are how many? What is 1 seventh of 21 ? 4 times 7 are how

many

? What is 1 seventh of 28? 5 times 7 are how many ? What is 1 seventh of 35 ? 6 times 7 are how

many

? What is 1 seventh of 42 ? 7 times 7 are how

many

? What is 1 seventh of 49? 8 times 7 are how

many

? What is 1 seventh of 56 ? 9 times 7 are how many ? What is 1 seventh of 63? 10 times 7 are how many? What is 1 seventh of 70 ? 11 times 7 are how many? What is 1 seventh of 77 ? 12 times 7 are how many ? What is 1 seventh of 84?

LESSON XCII.
EXERCISES TO BE PERFORMED ON THE SLATE.

10 11 12

[ocr errors][ocr errors]

Mbultiply7 8 9

by 7 7 7 y Divide 63 by 7

77 by 7

84 by 7

* When any number is divided into seven equal parts, each of LESSON XCIII.

1. If one gallon of wine cost 2 dollars, what will 7 gal

lons cost? 2. A man paid 14 dollars for 7 sheep; how many

dollars did each sheep cost him ? 3. If one biscuit cost 3 cents, what will 7 biscuits cost? 4. At 3 cents a-piece, how many biscuits can you pur

chase with 21 cents ? 5. There are 4 weeks in one month ; how

many

weeks are there in 7 months ? 6. In one month there are 4 weeks; how

many

months are there in 28 weeks? 7. If a man earn 5 dollars in one day, how many

dollars can he earn in 7 days? 8. If a man's expenses be 35 dollars a week, how much

is that a day? 9. There are 7 boys, and each boy has 6 cents; how

many cents have all of them? 10. If you divide 42 nuts equally among 7 boys, how

many nuts will each boy receive ? 11. If a boy earn 7 dollars in one month, how many

dollars can he earn in 7 months ? 12. A boy received 49 dollars for 7 months' labor ; how

many dollars did he receive for each month's labor ? 13. There are 8 quarts in one peck; how many quarts

are there in 7 pecks? 14. In one peck there are 8 quarts; how many pecks

are there in 56 quarts ? 15. William has 9 cents, and Henry has 7 times as many;

how many cents has Henry? 16. Henry has 63 cents, and William has only one seventh

as many; how many cents has William ? 17. If you can learn 10 questions in an hour, how many

questions can you learn in 7 hours ? 18. If

you are required to learn 70 questions in arithmetic, and wish to learn them all in 7 hours, how

many of them must you learn each hour ? 19. In one shilling there are 12 pence; how many pence are there in 7 shillings ?

LESSON XCIV.
8 times 1 are 8 8 in 8 1 time.
8 times 2 are 16 8 in 16 2 times.
8 times 3 are 24 8 in 24 3 times
8 times 4 are 32 8 in 32 4 times.
8 times 5 are 40 8 in 40 5 times.
8 times 6 are 48 8 in 48 6 times.
8 times 7 are 56 8 in 56 7 times.
8 times 8 are 64 8 in 64 8 times.
8 times 9 are 72 8 in 72 9 times.
8 times 10 are 80 8 in 80 10 times.
8 times 11 are 88 8 in 88 11 times.
8 times 12 are 96 8 in 96 12 times.

LESSON XCV. 1 time 8

What is 1 eighth of 8?* 2 times 8 are how many? What is 1 eighth of 16 ? 3 times 8 are how many? What is 1 eighth of 24 ? 4 times 8 are how

many ?

What is 1 eighth of 32? 5 times 8 are how many? What is 1 eighth of 40 ? 6 times 8 are how many? What is 1 eighth of 48 ? 7 times 8

What is 1 eighth of 56 ? 8 times 8 are how many ? What is 1 eighth of 64 ? 9 times 8 are how many? What is 1 eighth of 72 ? 10 times 8 are how many ? What is 1 eighth of 80 ? 11 times 8 are how many ? What is 1 eighth of 88 ? 12 times 8 are how many ? What is 1 eighth of 96 ?

LESSON XCVI.

are how

many ?

are how

many?

EXERCISES TO BE PERFORMED ON THE SLATE.

10

[blocks in formation]

Multiply 7 8 9 by 8 8 8

8 Divide 56 by 8 88 by 8

96 by 8

* When any number is divided into eight equal parts,

each

LESSON XCVII. 1. A man purchased 8 barrels of apples, at 2 dollars a

barrel; how many dollars did the 8 barrels cost him? 2. How many pears can you buy with 16 cents, at 2

cents a-piece? 3. What will 8 barrels of cider cost, at 3 dollars a barrel ? 4. How many oranges can you buy with 24 cents, at 3

cents a-piece ? 5. Francis has 4 marbles, and John has 8 times as many ;

how
many

marbles has John ? 6. If 32 marbles be equally divided among 8 boys, how

many marbles will each boy receive ? 7. What will 8 weeks' board come to, at 5 dollars a

week? 8. How many yards of cloth can you purchase with 40

dollars, at 5 dollars a yard? 9. A man has 8 children, and gives 6 dollars to each of

them ; how many dollars does he give away? 10. A mother distributed 48 peaches equally among

her 8 children ; how many did she give them

a-piece ? 11. In one week there are 7 days; how many days are

there in 8 weeks? 12. There are 7 days in one week ; how many weeks are

there in 56 days? 13. If a man can earn 8 dollars in one week, how

many dollars can he earn in 8 weeks? 14. If 64 boys be divided into classes, containing 8

boys each, how many classes would there be ? 15 If a vessel sail 9 miles in an hour,

miles will she sail in 8 hours ? 16. How many hours will it take a man to travel 72

miles, if he travels 9 miles in an hour? 17. There are 10 cents in one dime ; how many cents

are there in 8 dimes ? 18. In one dime there are 10 cents; how many

dimes are there in 80 cents ? 19. If one ton of hay is worth 11 dollars, what are 8 tons

worth?

how many

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »