Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

LESSON CIX. 1. Lucy bought 2 yards of ribbon, at 11 cents a yard, how many cents did she

pay

for it? 2. If 2 barrels of beef cost 22 dollars, what is one bar

rel of it worth? 3. There are 11 half-yards in one rod; how many

halfyards are there in 3 rods? 4. Emily paid 33 cents for 3 yards of silk braid ; how

many cents did it cost per yard ? 5. If one book cost 11 cents, how many cents would 4

books cost ? 6. If 4 loads of hay can be purchased for 44 dollars,

what would one load of it cost? 7. What will 5 pounds of cheese come to, at 11 cents a

pound? 8. If 55 nuts be equally divided among 3 boys and 2

girls, how many nuts will each of them receive ? 9. There are 6 shillings in one dollar ; how many shil

lings are there in 11 dollars ? 10. A lady paid 66 shillings for a piece of silk measuring

11 yards; what did each yard of it cost ? 11. In one week there are 7 days; how many days are

there in 11 weeks? 12. If 77 acres of land should be divided into 11 equal

parts, how many acres would each part contain? 13. If one ounce of nutmegs cost 11 cents, what will 8

ounces cost? 14. A farmer purchased 11 pounds of sugar, for which

he paid 88 cents; what did it cost him per pound? 15. If 11 men can perform a piece of work in 9 days,

how many men would be required to perform the

same in one day? 16. If 99 men can perform a piece of work in one day,

how many men would be required to perform the

same in 11 days? 17. There are 10 cents in one dime; how many cents are

there in 11 dimes ? 18. How many pounds of coffee can you purchase with 110 cents, at 11 cents a pound ?

LESSON CX.
12 times 1 are 12 12 in 12 1 time.
12 times 2 are 24 12 in 24 2 times.
12 times 3 are 36 12 in 36 3 times.
12 times 4 are 48 12 in 48 4 times.
12 times 5 are 60 12 in 60 5 times.
12 times 6 are 72 12 in 72 6 times.
12 times 7 are 84 12 in 84 7 times.
12 times 8 are 96 12 in 96 8 times.
12 times 9 are 108 12 in 108 9 times.
12 times 10 are 120 12 in 120 10 times.
12 times 11 are 132 12 in 132 11 times.
12 times 12 are 144 12 in 144 12 times.

LESSON CXI. 1 time 12 are how many ? What is 1 twelfth of 12? * 2 times 12 are how many ? What is 1 twelfth of 24? 3 times 12 are how many ? What is 1 twelfth of 36?. 4 times 12 are how many? What is 1 twelfth of 48? 5 times 12 are how many? What is 1 twelfth of 60 ? 6 times 12 are how many? What is 1 twelfth of 72? 7 times 12 are how many? What is 1 twelfth of 84? 8 times 12 are how many ? What is 1 twelfth of 96? 9 times 12 are how many? What is 1 twelfth of 108? 10 times 12 are how many ? What is 1 twelfth of 120? 11 times 12 are how many ? What is 1 twelfth of 132? 12 times 12 are how many ? What is 1 twelfth of 144?

LESSON CXII.

EXERCISES TO BE PERFORMED ON THE SLATE.

Multiply 7 8 9 10 11 12

by 12 12 12 12 12 12

Divide 8 4 by12 96 by12 144by 12

* When any number is divided into twelve equal parts, each

LESSON CXIII. 1. If one pair of shoes are worth 2 dollars, what are 12

pairs worth? 2. Bought 12 pairs of shoes, for which I paid 24 dollars ;

how much did the shoes cost per pair ? 3. One yard is equal to 3 feet; how many feet are there

in 12 yards? 4. A

grocer sold 3 pounds of raisins for 36 cents; what

was the price per pound? 5. A half-dime is equal to 5 cents; 12 half-dimes are

equal to how many cents ? 6. 5 dollars are equal to one half-eagle ; 60 dollars are

equal to how many half-eagles ? 7. There are 6 shillings in one dollar ; how

many

shillings are there in 12 dollars ? 8. A boy placed 72 cents in 6 equal piles; how many

cents did he place in each pile ? 9. Henry has 7 cents, and Samuel has 12 times as

many; how many has Samuel ? 10. A drover purchased 12 sheep, for which he paid 84

dollars; what did each sheep cost ? 11. What will 12 cords of wood come to, at 8 dollars a

cord ? 12. In one year there are 12 months ; how many years

are there in 96 months ? 13. When sugar is worth 9 cents a pound, what must be

paid for 12 pounds ? 14. There are 12 pence in one shilling; how many shil

lings are there in 108 pence? 15. When eggs are worth 12 cents per dozen, what must

be paid for 10 dozen? 16. 12 eggs are called a dozen ; 120 eggs are equal to

how
many

dozen ? 17. A lady purchased 12 yards of cambric, for which she

paid 11 cents a yard; what did she pay for the 12

yards? 18. A man purchased 12 tons of coal, for which he paid

132 dollars ; what did it cost him per ton ?

3.

LESSON CXIV. MULTIPLICATION AND DIVISION COMBINED. 1. 3 times 4 are how many times 2? Solution. 3 times 4 are 12; and 2 is contained in 12 6 times. Therefore, 3 times 4 are 6 times 2. 2. 3 times 8 are how

many

times 4? 6? 3 times 10 are how many times 5? 6? 4. 3 times 12 are how many times 6? 9? 5. 4 times 6 are how many times 8? 3? 6. 4 times 5 are how many times 10? 2? 7. 4 times 10 are how many times 3? 8? 8. 4 times 9 are how many times 12? 6? 9. 5 times 6 are how many times 10? 3? 10. 5 times 8 are how many times 4? 10? 11. 6 times 3 are how many times 9? 2? 12. 6 times 6 are how many times 4? 9? 13. 6 times 8 are how many times 12? 4? 14. 7 times 10 are how many times 5? 10? 15. 8 times 3 are how many times 6? 12? 16. 8 times 9 are how many times 12? 6? 17. 8 times 10 are how many times 5? 10? 18. 8 times 12 are how many times 6? 12? 19. 9 times 2 are how many times 6? 3? 20. 9 times 8 are how many times 12? 6? 21. 9 times 10 are how many times 5? 10? 22. 9 times 12 are how many times 6? 12? 23. 10 times 2 are how many times 4? 5? 24. 10 times 3 are how many times 5? 10 ? 25. 10 times 4 are how many times 8? 5? 26. 10 times 6 are how many times 12? 6? 27. 10 times 9 are how many times 6? 9? 28. 11 times 6 are how many times 3? 6? 29. 11 times 8 are how many times 4? 8? 30. 11 times 10 are how many times 5? 10? 31. 11 tiines 12 are how many times 6? 12? 32. 12 times 3 are how many times 4? 9? 33. 12 times 4 are how many times 8?

4?

LESSON CXV.

cost ?

If 1 orange

PRACTICAL QUESTIONS COMBINING MULTIPLICATION

AND DIVISION. 1. If 2 oranges cost 4 cents, what will 3

oranges Solution. — If 2 oranges cost 4 cents, 1 orange will cost

one half of 4 cents, which is 2 cents.
cost 2 cents, 3 oranges will cost three times 2 cents,
which are 6 cents; therefore, 3 oranges will cost 6

cents. 2. If 3 melons cost 24 cents, how many cents will 4

melons cost? 3. If 4 peaches cost 8 cents, what will 6 peaches

cost? 4. If 5 pine-apples cost 60 cents, how many cents will 8

pine-apples cost ? 5. If 6 pears cost 18 cents, what will 10 pears cost ? 6. If 7 slates cost 70 cents, how many cents will 12

slates cost? 7. If 8 quarts of milk cost 40 cents, what will 12 quarts

cost? 8. If 9 quarts of strawberries cost 108 cents, how many

cents will 12 quarts cost ? 9. If 10 dozen eggs cost 120 cents, what will 12 dozen

eggs cost ?

10. If 4 sheep cost 12 dollars, how many dollars will

9 sheep cost ? 11. If 5 calves cost 30 dollars, how many dollars will 8

calves cost? 12. If 6 men cut 18 cords of wood in one day, how many

cords will 10 men cut in the same time? 13. If 6 men can do a piece of work in 5 days, in how

many days can 5 men do the same work? 14. How many men will it take to do as much work in

6 days as 4 men can do in 12 days ? 15. How many days will it take 5 men to accomplish

what it takes 6 men 10 days to perform ? 16. In how many days can 12 men earn as much as 9 men can earn in 8 days ?

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »