Colburn's First Lessons: Intellectual Arithmetic, Upon the Inductive Method of Instruction |
Αναζήτηση στο βιβλίο
Αποτελέσματα 1 - 3 από τα 29.
Σελίδα 20
A boy went to the confectioner's and bought three cakes of gingerbread , for which he gave a cent apiece ; two buns , for which he gave three cents apiece ; one custard for four cents , and one orange for six cents ; how many cents did ...
A boy went to the confectioner's and bought three cakes of gingerbread , for which he gave a cent apiece ; two buns , for which he gave three cents apiece ; one custard for four cents , and one orange for six cents ; how many cents did ...
Σελίδα 41
How many apples , at one cent apiece , cap you buy for four cents ? 2. How many pears , at two cents apiece , can you buy for four cents ? 3. How many peaches , at three cents apiece , can you buy for six cents ? 4.
How many apples , at one cent apiece , cap you buy for four cents ? 2. How many pears , at two cents apiece , can you buy for four cents ? 3. How many peaches , at three cents apiece , can you buy for six cents ? 4.
Σελίδα 61
How many apples , at 2'cents apiece , must you give for 2 lemons at 4 cents apiece ? 3. How many pears , at 3 cents apiece , must you give for 3 oranges at 5 cents apiece ? 4. How many barrels of cider , at 3 dollars a barrel , must be ...
How many apples , at 2'cents apiece , must you give for 2 lemons at 4 cents apiece ? 3. How many pears , at 3 cents apiece , must you give for 3 oranges at 5 cents apiece ? 4. How many barrels of cider , at 3 dollars a barrel , must be ...
Τι λένε οι χρήστες - Σύνταξη κριτικής
Δεν εντοπίσαμε κριτικές στις συνήθεις τοποθεσίες.
Άλλες εκδόσεις - Προβολή όλων
Συχνά εμφανιζόμενοι όροι και φράσεις
added answer apples barrel cost barrel of flour bought build bushel bushels of wheat called cents apiece cloth cost common contained cost 2 dollars count denominator divided division dollars dollars a barrel dollars a yard eight eighteen eleven equal examples farthings feet fifteen fifths five four Fourteen fourths fractions gain gallons gave give given half halves horse hundred weight instructer interest lars less manner miles months nails nine Nineteen ninths operations oranges paid pence perform persons piece pints plate pole pound practical principles pupil quarters quarts questions Reduce rods School serve seven seventeen sevenths sheep shillings shows Sixteen sixths sold square tell tenths thing third Thirteen twelve twenty understand week whole worth yards cost yards of cloth