Colburn's First Lessons: Intellectual Arithmetic, Upon the Inductive Method of Instruction |
Αναζήτηση στο βιβλίο
Αποτελέσματα 1 - 3 από τα 29.
Σελίδα 32
What cost three yards of cloth , at four dollars a yard ? 9. What cost two pounds of raisins , at eight cents a pound ! 10. What cost three lemons , at six cents apiece ? 11. If a man travel three miles in an hour , how many miles will ...
What cost three yards of cloth , at four dollars a yard ? 9. What cost two pounds of raisins , at eight cents a pound ! 10. What cost three lemons , at six cents apiece ? 11. If a man travel three miles in an hour , how many miles will ...
Σελίδα 68
If 4 yards of cloth cost twelve dollars , what will 2 yards cost ? 6. If 9 apples cost eighteen ... A man had thirty dollars , and gave 5 sixths of them for 8 yards of cloth ; how much did he give a yard ? 10. A man had forty yards of ...
If 4 yards of cloth cost twelve dollars , what will 2 yards cost ? 6. If 9 apples cost eighteen ... A man had thirty dollars , and gave 5 sixths of them for 8 yards of cloth ; how much did he give a yard ? 10. A man had forty yards of ...
Σελίδα 69
A man bought a quantity of flour for fiftyfour dollars ; and another man gave him 9 yards of cloth for 5 sixths of it ; what was the cloth worth a yard ? 26. If 9 yards of cloth cost fifty - four dollars , how many boxes of butter ...
A man bought a quantity of flour for fiftyfour dollars ; and another man gave him 9 yards of cloth for 5 sixths of it ; what was the cloth worth a yard ? 26. If 9 yards of cloth cost fifty - four dollars , how many boxes of butter ...
Τι λένε οι χρήστες - Σύνταξη κριτικής
Δεν εντοπίσαμε κριτικές στις συνήθεις τοποθεσίες.
Άλλες εκδόσεις - Προβολή όλων
Συχνά εμφανιζόμενοι όροι και φράσεις
added answer apples barrel cost barrel of flour bought build bushel bushels of wheat called cents apiece cloth cost common contained cost 2 dollars count denominator divided division dollars dollars a barrel dollars a yard eight eighteen eleven equal examples farthings feet fifteen fifths five four Fourteen fourths fractions gain gallons gave give given half halves horse hundred weight instructer interest lars less manner miles months nails nine Nineteen ninths operations oranges paid pence perform persons piece pints plate pole pound practical principles pupil quarters quarts questions Reduce rods School serve seven seventeen sevenths sheep shillings shows Sixteen sixths sold square tell tenths thing third Thirteen twelve twenty understand week whole worth yards cost yards of cloth