Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

with pears at 2 cents apiece ; how many pears did it
take?

6. 4 times 3 are how many times 2 ?

7. Bought 2 hundred weight of sugar, at 9 dollan
a hundred weight, and paid for it with wood at 6 dol
lars a cord; how many cords did it take ?

8 2 times 9 are how many times 6 ? •
9. Bought 3 barrels of flour at 8 dollars a barrel

,
and paid for it with cider at 4 dollars a barrel ; how
many barrels did it take?

10. 3 times 8 are how many times 4 ?
11. 12 times 3 are how

many

times 5? 12. 6 times 4 are how many times 8 ? 13. 3 times 10 are how many times 6 ? 14. 4 times 9 are how many times 6 ?

15. How much flannel worth 4 shillings a yard must be given for 3 yards of silk worth 5 shillings a

16. 3 times 5 are how many times 4?
17. 2 times 7 are how many times 3? 5? 4?
18. 4 times 5 are how many times 3?.6? 7?

19. 3 times 7 are how many times 4? 5? 6? 8? 9?

20. Bought 2 kegs and 2 sevenths of a keg of tobacco at 7 dollars a keg, and paid for it with wood at 4 dollars a cord; how many cords did it take ? How much butter at 3 dollars a box would it take to pay

for it? 21. 2 times 7, and 2 sevenths of 7 are how many times 4? 3? 5? 6? 8?

22. Bought 3 bushels and 3 fifths of a bushel of corn at 5 shillings a bushel, and paid for it with wheat at 6 shillings a bushel ; how many bushels of wheat did it take?

23. 3 times 5, and 3 fifths of five are how many times 6? 9 ? 4? 7? 3? 8?

24. How much sugar that is 8 dollars a hundred

yard ?

[merged small][merged small][ocr errors][ocr errors][merged small][merged small][merged small]

cost

weight, can be bought for 4 cords and 2 sevenths of a cord of wood, at 7 dollars a cord ?

25. 4 times 7, and 2 sevenths of q are how many times 6? 8? 5? 3? 9? 10 ?

26. 5 times 5, and 3 fifths of 5 are how many times 4? 8? 9? 7? 10 ? 3? 6?

27. 6 times 7, and 3 sevenths of 7 are how many times 9 ? 4? 5? 8? 10 ?

28. 5 times 8, and 3 eighths of 8 are how many times 6? 9? 4? 7? 10 ?

29. 7 times 8, and 5 eighths of 8 are how many times 9 ? 6? 10 ? 4? 5?

30. 5 times 9, and 4 ninths of 9 are how many times 7? 8? 6? 10 ? 4?

31. any times 9, and q ninths of 9 are how many times 6 ? 8? 10 ? 5.? 4?

32. 6 times 10, and 3 tenths of 10 are how many times 7? 5? 4? 9? 8?

33. 8 times 10, and 4 tenths of 10 are how many times 6? 7 ? 9?

34. 8 times 9, and 3 ninths of 9 are how many times 6?, 107?

C. 1. Bought 4 bushels of apples, at 3 shillings a bushel ; how many dollars did they come to ?

2. How many apples, at 2 cents apiece, must you give for 2 lemons at 4 cents apiece ?

3. How many pears, at 3 cents apiece, must you give for 3 oranges at 5 cents apiece ?

4. How many barrels of cider, at 3 dollars a bar. rel, must be given for 5 boxes of butter, at 4 dollars a box?

5. A man bought 4 yards of broadcloth, at 9 dol. lars a yard, and paid for it with flour, at 5 dollars a barrel ; how many barrels did he give?

6. If 2 apples cost 4 cents, what would 4 &pples cost?

[ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small]

7. If 3 apples are worth 6 cents, how many ap. ples must you give for 8 pears, that are worth 3 cente apiece ?

8. James had 8 oranges that were worth 5 cents apiece, and George had 5 quarts of cherries that were worth 6 cents a quart, which he gave to James for a part of his oranges; how many oranges did he buy, and how many had James left ?

9. Bought 8 yards of cloth, at 9 shillings a yard; how many dollars did it come to ?

10. Bought 5 bushels and 3 sevenths of a bushel of salt, at 1 shillings a bushel; how many dollars did it come to ?

11. Bought 9 boxes and 2 thirds of a box of raisins for 3 dollars a box, and paid for it with cider at 4 dollars a barrel ; how many barrels did it take?

12. Bought 8 pounds and 4 sevenths of a pound of opium at 7 dollars a pound, and paid for it with cloth at 5 dollars a yard; how many yards did it take ?

13. Bought 6 chaldrons and 4 ninths of a chaldron of coal at 9 dollars a chaldron, and paid for it with oranges at 5 dollars a box; how many boxes did it take ?

14. Bought 7 cases and 5 sixths of a case of Florence oil at 6 dollars a case, and paid for it with sheet lead at dollars a hundred weight; how many

hun dred weight did it take ?

15. How many dozen of eggs, at 8 cents a dozen, must you give for a pounds of sugar, at 10 cents a pound?

16. How much barley at 3 shillings a bushel, must be given for 8 bushels of wheat, at 7 shillings a bushel ?

17. How much cloth, at 4 shillings a yard, must be given for a firkin of butter worth 8 dollars ?

18. How much cloth, at 5 shillings a yard, cap

[blocks in formation]

be bought for 2 reams of paper, at 5 dollars a ream?

19. How much wheat, at 9 shillings a busher, can be bought for 2 barrels of cider, at 4 dollars and a half a barrel ?

20. How long would it take a man to lay up 10 dollars, if he saves 4 shillings a day?

21. If a man earns 8 shillings a day, how many dollars would he earn in 10 days ?

22. A man bought twenty pears at the rate of 2 for 3 cents ; how much did they come to ?

23. How many eggs, at the rate of 3 for 5 cents, can you buy for thirty cents ?

24. A man hired a laborer and agreed to give him 5 dollars for every 3 days' work; how much did he give him a week, there being 6 working days in a week? How much was it a month, allowing 4 weeks to the month?

25. If a man receives 5 dollars for 3 days' work, how many shillings is that a day?

26. 5 men bought a horse for sixty-three dollars, and paid two dollars a week for keeping him ; at the end of 8 weeks they sold him for fifty-four dollars; how much did each man lose by the bargain?

SECTION V.

A. 1. JAMES had 4 apples, and John had half as many; how

many

had he? 2. If an orange cost 6 cents, and an apple half as much ; how much does the apple cost ?

3. If you divide 8 apples equally between two boys, what part of them must each have?

Ans. One half of them

4. What is 1 half of 8 ?

5. If you divide 8 apples equally among 4 boys, what part of them must each have ?

Ans. One fourth of them.
6. What is 1 fourth of 8 ?
7. If you divide 6 oranges equally among 3 boys

, what part of them must 1 boy have?

8. What is 1 third of 6 ?

9. If 4 yards of cloth cost 8 dollars, what part of 8 dollars would 1 yard cost ? What part of 8 dollar would 2 yards cost ? What part of 8 dollars would 3 yards cost ?

10. What is 1 fourth of 8? What is 2 fourths of B? What is 3 fourths of 8 ?

11. If 6 yards of cloth will make 3 coats, what part of 6 yards will make 1 coat? What part of 6 yards will make 2 coats ?

12. What is one third of 6? What is two thirds of 6 ?

13. If 3 barrels of cider cost 9 dollars, what part of 9 dollars will 1 barrel cost? What part of 9 dollars will 2 barrels cost?

14. What is 1 third of 9? What is 2 thirds of 9?

15. If 2 yards of cloth cost 10 dollars, what part of 10 dollars will 1 yard cost ? What part of 10 dollars will 3 yards cost ?

16. What is 1 half of 10? What is 3 halves of 10? 17. If 2 barrels of flour cost twelve dollars,

what part of twelve dollars will 1 barrel cost? What part of twelve dollars will 3 barrels cost? What part of twelve doilars will 5 barrels cost ?

18. What is 1 half of twelve? What is 3 halves of 12 ? What is 5 halves of twelve ?

19. If 4 barrels of cider cost twelve dollars, what part of twelve dollars will 1 barrel cost? What part of twelve dollars will 3 barrels cost? What

[merged small][ocr errors][ocr errors][merged small][merged small][ocr errors][ocr errors][merged small]
« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »