Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

SECTION I.

Oral Review Exercises 1. 42 +23; 67 +22; 31 + 65; 44 +35; 52 + 34. 2. 38 + 42; 46 +34; 21+ 49; 67 +23; 45 + 35. 13. 25 + 16; 38 + 18; 49 + 16; 37 + 19; 24 + 18. 14. 27 + 28; 46+ 29; 37 +34; 45 + 28; 37 + 48. 5. 39 + 46; 48 + 39; 52 + 29; 68 + 32; 48 + 39. 6. 73+ 45; 84 +22; 65+ 64; 77 + 42; 61 + 38. 7. 84 +26; 76 + 44; 65+ 45; 98 + 42; 73 +67. 8. 58 + 43; 69+42; 87 + 46; 96 + 53; 74 + 48.

9. 124 + 35; 132 + 45; 163 +37; 148 + 23; 183 + 54. -10. 136 + 54; 145 + 55; 187 +33; 196 + 54; 246 + 64. *11. 244 +39; 276 + 45; 375 + 67; 237 + 45; 193 + 49. 12. 142 + 135; 127 + 142; 134 + 45; 127 +42; 152 + 36. 13. 236 + 144; 242 + 128; 276 +124; 338 + 152; 274 + 136. 14. 347 + 138; 264 +171; 346 + 138; 574 +238; 286 +265. 15. 275 +238; 346 +265; 427 + 384; 527 + 365; 278 + 368. -16. From 100 take 20; 60; 35; 45; 75; 55; 15; 65; 25. -17. From 100 take 8; 18; 38; 48; 28; 58; 68; 88; 78. 18. From 100 take 3; 13; 43; 23; 63; 53; 73; 33; 83. 19. From 100 take 17; 16; 15; 13; 18; 19; 12; 11; 14. - 20. From 100 take 27; 21; 23; 25; 28; 24; 26; 22; 29. 21. From 100 take 34; 43; 56; 28; 35; 48; 57; 61; 72. 22. 21 – 14; 61 - 14; 21 - 13; 91 - 13; 51 - 13. 23. 23 — 16; 83 – 16; 43 — 16; 23 — 18; 63 — 18. 24. 22 – 18; 72 — 18; 22 — 15; 72 — 15; 92 – 15. 25. 22-19; 62-19; 82 – 19; 24 – 19; 84 - 19. 26. 25 — 17; 55 — 17; 75 - 17; 22-17; 92 - 17. 27. 35 - 28; 65 - 28; 95 — 38; 75 — 48; 85 - 58. 28. 37 -29; 67-29; 87 - 39; 97 — 59; 97 - 49. 29. 42 — 36; 52 - 26; 82 — 46; 92 — 56; 92 — 36.

'1. Multiply each number from 10 to 20 by 3; by 6; by 4; by 8. 12. Multiply each of the following numbers in order by 3:

20 40 30 60 80 70 50 90 60 40 80 50
10 14 20 26 40 48 30 37 50 57 90 96
30 38 50 59 20 29 80 86 70 75 40 48
47 65 36 74 66 89 95 69 59 78 69 98

3. Multiply each of the above by 8; by 6; by 9; by 7; by 5. 4. Multiply each of the above by 20; by 40; by 80; by 70.

5. Divide 39, 48, 42, 60, 45, 63, 72, 81, 75, 57, and 84 by 3. 6. Divide 52, 60, 72, 56, 64, 76, 68, 84, 92, 88, and 96 by 4. - 7. Divide 70, 65, 85, 95, 80, 75, 100, 125, 140, and 115 by 5. 8. Divide 72, 84, 96, 90, 78, 108, 120, 102, 126, and 144 by 6.

9. Divide 98, 112, 105, 133, 154, 119, 140, 126, 147, and 161 by 7. • 10. Divide 112, 124, 140, 116, 132, 156, 172, 148, 180, and 196 by 8. 11. Divide 117, 135, 153, 144, 180, 171, 162, 198, 225, and 207 by 9. 12. +4; * +1}; 63 +5; 33+%; 54 +24.

13. 33 +23; 4 + 6*; 24+; 38 + 47; 28 +33. 14. 4£ + 1; 2} +6; 21 +19; 41+7z; 24 +1o.

15. 4f + }; f +$; 4f + jo; 3; + $; 2} + 14. - 16. 4-3; -1; $- *; 41-1}; 34-3. -17. 24-3; 31-5; 11 - 6; 13 - Po; 31.-4. 18. 71 - $; 61-8; 412-8; 27-16; 45–11. 19. 94-18; 41-14; 2} - $; 41-33; 71-111. 20. £ X 6; * X 4; * X 8; & X 6; 11 X 6. 21. 24 X 3; 3 X 2; 34 X 7; 2 x 5; 14 X 4. -22. *X}; {X}; {X}; 13 x 4; X 1. -23. 1**; 13 x }; 13 x *; 24 X }; 28 x 1. - 24. 14 x 14; 13 x 1}; 4£ X 24; 28 x 13; 44 X 14. *25. = 2; 1-2; 13 -3; 14 -- 4; 1} -- 4. -26. 4; }; 6= ; 8= 3; 4: 1; 5+ 4. 27. 1; 1; *--*; 13 = 1; 14$; 3=. -28. 23 • *; 3:1; 44 = 8; 6 =-1; 30:18. - 29. 63 +14-17-*+13 - 21 X 2 — 31-+14-11+34. 130. 41-3}+13--1x* :X 24 X 3–46-11-11 +23.

Find the cost of :
1. 4 lb. beef @ 18¢ and 3 lb. pork @ 15%.
2. 6 lb. butter @ 40¢ and 4 lb. sugar @ 6%.
3. 8 lb. coffee @ 30¢ and 2 bu. potatoes @ 60%.
24. 12 lb. fish @ 8% and 1 bu. corn @ 90%.

5. 3 bu. oats @ 35% and 2 bu. corn @ 90%.
6. 61 lb. rice @ 8¢ and 31 doz, eggs @ 204.
7. 24 lb. starch @ 16¢ and 15 lb. sugar @ 6%.
8. 14 yd. calico @ 94 and 2 yd. shirting @ 164.
9. 3 yd. velvet @ $2.50 and 20 yd. ribbon @ $1
20. 9 lb. cheese @ 144 and 4 lb. butter @ 35%.
11. 8 lb. honey @ 184 and 3 qt. oil @ 20¢ a gallon.
112. 9 qt. strawberries @ 164 and 5 qt. nuts @ 14%.
13. 44 doz. bananas @ 25¢ and doz. oranges @ 40%
14. 5 gal. kerosene @ 96 and 14 lb. coffee @ 354.

15. How many cents in $*? $}? $3?$? $? $!? $3? $8? $15? $8? $1.2 ${}?

116. What will 18 yd. cloth cost at 33}¢ a yard? 117. What will 6 lb. sugar cost at 8}¢ a pound? 118. What will 8 lb. beef cost at 124¢ a pound? 19. What will 15 lb. rice cost at 814 a pound? / 20. What will 4 yd. cloth cost at 37}¢ a yard? 21. What will 6 bu. potatoes cost at 75¢ a bushel ? 22. What will 12 bu. corn cost at 663 ¢ a bushel ? 23. What will 8 bu. wheat cosť at 874¢ a bushel ? -24. How many dozen eggs at 163¢ a dozen will pay for 4 bu. corn at 874¢ a bushel ?

25. How many bushels potatoes at' 621¢ a bushel will pay for
4 yd. cloth at $1.124 a yard ?
26. Bought 10 bu. apples at 621¢ a bushel, and paid for them
with eggs at 37€¢ a dozen. How

many
dozen
eggs

did I give ? -27. Bought 63 lb. of beef at 15¢ a pound, and gave a dollar bill. What change? 28. Bought 9 lb. 12 oz. of cheese at 12¢ a pound, and gave a two-dollar bill. What change?

Give the change received for a five-dollar bill from the following purchases : 1. 84 lb. butter @ 30% and 2 lb. starch @ 121%. 2. 3 gal. 1 qt. molasses @ 48% a gallon. 3. 123 lb, nails @ 94 and 64 lb. tacks @ 8%. 4. 4 bu. corn @ 75% and 4 bu. oats @ 374%. 5. 43 yd. cloth @ 40% and 2 yd. ribbon @ $8. 6. 1 gross buttons @ $$ apiece. 7. 54 doz. eggs @ 364 and 64 lb. sugar @ 74. 8. 14 bu. corn @ 80¢ and 23 bu. oats @ 32%. -9. When wood is $7 a cord, how much must I pay for f of a cord ? for 1f cords ? 110. How many bushels of potatoes at $3 a bushel can I get for $5? '11. What will 6.4 yd. of cloth cost at 30¢ a yard ? 12. How many feet are there in 4 rods ? 10 rods ? 13. How many yards around the walls of a room 12 ft. square ? How many square yards in the floor ?

14. How many rods of fence will be required to inclose a lot of land 64 rd. long, 44 rd. wide ?

15. What will 5 cwt. of coal cost at $5 a ton ? What will 150 lb. cost?

16. What will 4 lb. 4 oz. cheese cost at 16¢ a pound ? 17. A piece of carpet 12 yd. long and 24 ft. wide contains how many square feet? how many square yards ?

-18. A sidewalk 3 rd. long and 6 ft. wide contains how many square feet? how many square yards ? 19. A piece of carpet contains 18 sq. yd. It is ; yd wide. How long is it? -20. The step of an ostrich measures 5 ft. How many yards does it travel in taking 120 steps ?

21. What will 2 quires 12 sheets of paper cost at 20¢ a quire ? 22. I bought a ream of paper for $3, and sold it at £¢ a sheet. Did I gain or lose, and how much ?

23. Bought 2 gross of pencils for $2.60, and sold them for 2% apiece. What was the profit?

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »