Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

How many months and days since the 28th of last June? 2. What would a man earn since the 28th of last June at $1 a day, not counting the Sundays?

3. How many hours and minutes are you in school during one week, if you lose no time?

4. Harry is as old as his father, who is as old as his father. Harry's grandfather is 80 years old. How old are Harry and his father?

5. How far will a man walk in 6 days of 8 hours each at the rate of 2 miles an hour?

6. How many hours will it take a boy to walk 20 miles at the rate of 2 miles an hour?

7. James walked a distance of 18 miles in 5 hours. How many miles an hour did he walk?

8. When peaches are $ a bushel, how many bushels can be bought for $10?

9. 4 bushels are how many times 4 pecks? how many times 16 quarts?

10.2 lb. of tea will cost how many times as much as 4 oz.? 11. .3 of 200 is how many times 8?

12. of 60 is how many times 3?

13. If I pay $4 for 6 lb. of tea, what must I pay for 15 lb. ? 14. How many bushels of potatoes at $ a bushel must be given for 8 yd. of cloth at $3 a yard?

15. What is the average weight of 6 chickens which weigh all together 101⁄2 lb. ?

16. A boy bought apples at the rate of 3 for 2 cents, and sold them at the rate of 2 for 3 cents. How much profit did he make on 30 apples?

17. Two men are 60 miles apart, and travel towards each other one at the rate of 2 miles an hour, and the other at the rate of 3 miles an hour. How far apart will they be in 4 hours? In how many hours after starting will they meet?

18. How many cups holding gill could I fill from a coffee-pot containing 1 gallons?

. I wish to cut a string 14 ft. long into pieces 24 in. long. How many pieces shall I have? How many could I cut from a string 2 yd. long?

2. What would 4 men earn in 3

days at $12 a day?

3. I bought 3 packages of tea weighing respectively 24 lb., 33 lb., 23 lb. What did I pay for all, at the rate of 60g a pound?

4. From a ten-pound package of coffee there were sold 4 lb. What is the remainder worth at 30 a pound?

5. What will 6 bu. 3 pk. of corn cost at 80g a bushel?

6. If you have no change except 10-cent, 25-cent, and 50-cent pieces, how can you make change for $1.40 out of $10?

7. At .2 of a cent apiece, how many pencils can I buy for 8 cents? for $? for $2.40?

8. How many pounds in 6.2 tons?

9. At $6 a ton, what will 1.8 T. of coal cost? 8.3 T.? .65 T. ? 1400 lb. ? 8.5 cwt.?

10. If .25 T. of hay cost $5, what cost 1.5 T. ?

11. Add 2.4 lb.; 3.6 lb.; 4.8 lb.; 8 lb.; 6.9 lb.; 8.7 lb.

12. What decimal of a pound is 4 oz.? 12 oz.? 2 oz.?

13. At 60 a pound, what will .75 lb. cost? 2.25 lb.? 6.75 lb.? 5.125 lb. ? .871⁄2 lb. ?

14. At 15 a quart, what will 1.5 gal. of molasses cost? 3.25 gal.? 9.75 gal.? 4.663 qt.?

15. How many square feet in a floor 16.25 ft. long, 12 ft. wide? how many square yards? At 60g a square yard, what will a carpet for the floor cost?

16. If the above room is 8 ft. high, how many square feet in the walls? how many square yards?

17. I bought 8 bbl. of flour at $6.37 a barrel, and paid for them in apples at 87 a bushel. How many bushels did I give?

Cost of :

18. 98 bbl. flour @ $6?
19. 7 bu. of wheat @ 68¢?
20. 84 T. of coal @ $7?

21. 9 bu. corn @ 58¢?
22. 18 lb. of meat @ 17?
23. 48 M. of boards @ $16?

29.91

745.55

90.87

57.72

Add the following ledger columns :

1.

$140.16

2918.69

74.96

4806.83

3681.28

6533.84

412.40

874.32

48.63

Written Review Exercises.

2.

$20.08

821.74

3694.81

746.43

5609.03

7094.68

3415.62

776.89

289.73

2530.14

95.28

4643.67

708.05

Find the cost of

5. 467 bbl. flour @ $5.75.

6. 87 T. coal @ $6.25. 7. 387 bu. corn @ 724.

8. 49 bbl. oil @ $9.72.

9. 56 bbl. beef @ $17.50.

3.

$3140.67

483.24

6150.08

700.93

8216.42

629.74

837.27

42.86

203.96

1964.27

483.46

114.23

986.25

4.

$209.34

2169.78

359.27

28.63

436.58

937.41

86.93

847.28

45.37

634.28

29.74

974.93

48.35

Find the cost of

10. 46 doz. eggs @ 329.
11. 120 doz. hdkfs. @ $1.80.
12. 54 boxes raisins @ $1.75.
13. 63 cows @ $36.

14. 487 lb. pork @ 64.

15. A money-drawer contains 14 five-dollar bills, 13 two-dollar bills, 24 half dollars, 16 quarter dollars, 37 ten cent pieces, 48 nickels, and 61 pennies. How much money in all?

How much does he

16. A contractor pays 28 men $1.75 a day. pay out every week?

17. A man's estate is valued at $24,400. If he leaves of it to his 3 sons, and the remainder to his widow, what does each son and the widow receive?

-18. How much will 32 carpenters earn in a month of 26 days, working 8 hours a day, at the rate of $ an hour each?

1. The following is a revised estimate of the area and population of the earth in 1890. Find the total area and population; also number of inhabitants per square mile.

[blocks in formation]

2. Compare the area of Europe with that of each of the other divisions mentioned above. Give actual difference, and how many times larger than Europe each division is.

3. Compare the population of Europe with that of each of the other divisions mentioned above.

4. The area of the United States in 1890 was 3,501,410 square miles, and the population 62,831,827. Compare these figures with the figures given in the above table.

What is the cost of

5. 180 lb. sugar @ 61? @ 8 } ¢ ? @ 5 $ ¢ ?

6. 78 pairs shoes @ $1.50? @ $2.25? @ $13? 7. 342 lb. raisins @ 163? @ 14? @ 121⁄2¢? 8. 81 bu. potatoes @ 621? @ 8 7 1 ¢ ? @ 6637 ? 9. 39 T. coal @ $5% ? @ $64 ? @ $6% ?

10. 486 cwt. rice @ $8.25? @ $7.75? @ $6.374 ?

11. 84 horses @ $175? @ $260? @ $340 ? 12. 48 chairs @ $14? @ $1.37? @ $.66%?

13. At apiece, how many pencils can be bought for $1.20 ? for $6? for $15?

1. A contractor received $48,000 for building a school-house. He paid of what he received for labor, of it for stock, and the rest was profit. How much was profit?

、2. A train of cars going at the rate of 25 miles an hour will take how long to go from New York to San Francisco? (Find distance on the map.)

3. At the rate of 2 for 59, how many oranges can I buy for $40?

4. A marketman sold at different times 283 bu., 164 bu. 462 bu., 17 bu., 18 bu. of potatoes. How much in all, and for how much at 60% a bushel?

5. How many barrels of apples at $3 a barrel will pay for 18 tons of hay at $16.50 a ton?

6. I bought 8 tons of furnace coal at $6.25 a ton, and 6 tons of stove coal at $6.50 a ton. What did I pay for all?

7. Add 2.09, 13.694, 103.05, 40.006, 13,047, 436.9, 809.36. 8. Add two and six hundredths, sixteen and twenty-five hundredths, four hundred eight and eight thousandths, four thousand nine and twelve thousandths.

9. Add 4604 and 8 hundredths, 2046 and 54 thousandths, 37 and 9 tenths, 565 and 75 hundredths, 408 thousandths, 6706 and 28 thousandths.

10. From 418.987 take 307.38.

11. From 6094.003 take 489.068.

12. From one thousand forty take five hundred sixty and eightythree thousandths.

[ocr errors]

-13. From six thousand five hundred seventy-six and twelve thousandths take five hundred nine and eighty-seven thousandths. -14. Multiply 286.08 by 100; by 432; by 1009.

by .01; by .001.

by .06; by .008.

15. Multiply 1000 by .1;
16. Multiply 4000 by .4;
17. Multiply 6840 by .25;
18. Multiply 86 by .08;
19. Multiply 6008 by .9;
20. Divide 23.04 by 3; by 6; by 30.

by .7; by .725.
by 634; by .408.
by .008; by .608.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »