Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

MULTIPLICATION

LESSON 11

Multiplication is a short operation of finding the sum of 9

as many expressions of one number as there are 9

units in another number. 9

For example, if we wish to find the sum of four 9's by 9

addition, we express 9 four times, as in the operation at the 36

left, and add the column, finding the sum 36.

But in multiplication, such facts as 4 times 9 are 36, 9

are committed to memory by means of a multiplication 4

table, and employed in finding the result with larger 36 numbers.

How many

The Multiplicand is the number which is to be taken a certain number of times.

The Multiplier is the number which shows how many times the multiplicand is to be taken.

The Product is the result obtained by taking the multiplicand a certain number of times.

1. There are 60 minutes in one hour. minutes are there in 6 hours ?

2. If a machinist earns $34 a day, how much does he earn in three days ? In a week ?

3. If 5 men can do a piece of work in 41 days, how long will it take one man to do it?

4. How many feet in 2 rods? In 32 yards ?
5. How much will 4 lb. 8 oz. of sugar cost at 6¢ per

lb. ? 6. How many square inches are there in the top of a table 6 feet long and 27 feet wide ?

[blocks in formation]

=

10.

20.

6. 3.1 x 8 11. 9.2 x 8

16. $ 17.65 x 7 7. Š x 16 = 12. .04 x 6

17. $ 33.42 x 8 8. 52 x 12 = 13. 7.8 x 9

18. $75.06 x 9 = 9. 8 x 9 14. 25 x 2.5

19. 42.621 x 6 8 x 18 = 15. 60 ~.12

.6260 = 21. How many pounds in 251 tons of hay? 22. How many hours in January ? In February, 1901 ?

23. Find the cost of 23.7 tons of plaster at $7.25 per ton.

24. How much will 8 pairs of skates cost at $17 a pair ?

25. At 12; & a peck, how much will 5 bushels of apples cost ?

26. How many square inches are there in one pane of glass in your schoolroom window? How many square inches in all the panes in your schoolroom?

27. How many quarts are there in 8 bu. 2 pk. 3 qt. ? 28. Find the cost of 43 quires of paper at j¢ per sheet. 29. Change 4 sq. rd. 16 sq. yd. to square yards. 30. Multiply 21 yd. 2 ft. 7 in. by 6.

31. Brussels carpet is 24 feet wide. How many square feet are there in a piece 24 feet long?

GRAD. ARITH. V. -2

DIVISION

LESSON 13

Division is the operation of finding how many times one number is contained in another, or of dividing a number into equal parts.

The Dividend is the number to be divided.
The Divisor is the number by which we divide.

The Quotient shows how many times the dividend contains the divisor, or the value of one of the equal parts into which the dividend has been divided.

1. 4 oranges + 2 =? of an orange + 2 = ? If 2 primers cost 80%, how much will one cost ?

2. If 3 spellers cost $, how much will one cost ? 3. If 4 books are worth $13, how much is one worth?

4. When potatoes are worth $1 a bushel, how many bushels can you get for $1? $24? $31 ?

5. 1+ 1 =? 1: 4 =? 21+ 1 =? 3} = 1 =? 5+1=?

6. Mr. Stout burned 3.6 tons of coal in 6 weeks. How much was that

per

week ? 7. If a man burnt of 9 tons of coal in 3 months, how much was that per month ?

8. Among how many children can you divide 12 apples if you give to each child 4 of an apple ?

9. If a man can walk 19.8 miles in 6 hours, how far can he walk in one hour ?

LESSON 14

1. 338+13=

6. $3675 • 15= 11. 464-1= 2. 980:14= 7. $36.75 + 15 =

12. 481-1= 3. 837789 97 8. $ 3675 : $15=

13. 341 - = 4. 734096 · 172 = 9. $3675 : $.15= 14. 661+3= 5. 3675;15= 10. $36.75+$.15=

15. 283+3= 16. At ${ a bushel, how many bushels of onions can you buy for $25? For $30 ? For $35?

17. If it requires 31 yards of cloth to make a coat, how many coats can be made from 31; yards?

18. At 60¢ a pound, how many pounds of tea can be bought for $57.60 ?

19. How many rods, yards, etc., in 1856 inches ?

20. If .75 of a ton of hay cost $12.30, find the cost of a ton.

21. How many dresses containing 12.5 yards each can be made from 150 yards of silk ?

22. The area of a given rectangle is 810 square feet. If its length is 40 ft. 6 in., what is its width ?

23. At $f a yard, how many yards of cashmere can be bought for $126 ?

24. How many quires are there in 23,040 sheets of paper? How many reams ?

25. Divide 36 bu. 2 pk. 2 qt. by 5. 26. How many tons are there in 32,600 pounds of iron?

27. If a passenger train went 383.56 miles in 8.6 hours, what was the rate per hour ?

MISCELLANEOUS WORK

LESSON 15

1. If a man can lay a sidewalk in 8 days, in what time can 2 men lay it ?

2. If a man can dig a ditch in 12 days, in what time can 4 men dig it ? In what time can 6 men dig it ?

3. If a horse can eat a quantity of hay in 10 weeks, how long will an equal quantity last 5 horses ?

4. How many quarts are there in a gallon ? 2 quarts are what part of a gallon ?

5. If a gallon of molasses costs 40$, how much will 2 quarts cost ?

6. How many pints are there in a gallon ? 1 pint is what part of a gallon ? 3 pints? 5 pints ?

7. How much are 4 pints of cream worth at 80$ a gallon ? 3 pints? 5 pints ?

8. If į of a yard of calico is worth 4$, how much are 8 yards worth?

9. A boy spent of an hour preparing his lesson in arithmetic. How many minutes did he spend ?

10. If he spent of an hour preparing his lesson in grammar, how many hours did he spend at both lessons ?

11. 8 tops cost how many times as much as 2 tops ? 12. If 2 cups cost 11$, how much will 8 cost ?

13. Express in cents the following fractions of $1: 1, 1,

3

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »