Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

LESSON 16

1. How many minutes are there in 365 days 5 hours 48.5 minutes ? Find the cost of:

2. 3 doz. collars at 2 for 25%.
3. 25 yd. of cloth at $7.
4. 6 lb. coffee at 2 lb. for 65%.
5. 243 yd. silk at $1.25.
6. 30 gal. ice cream at 2 qt. for 65%.
7. 321 lb. butter at 26%.
8. 28 picture frames at $8.

9. 124 lb. tea at 75%. 10. A merchant bought cloth at $a yard, and sold it at 95% a yard. How much was his gain on 35 yards ?

11. If 9 men do a piece of work in 42 days, how long will it take 14 men to do the same work ?

12. If of an acre of land is worth $ 35, how much is one acre worth? 34 acres ?

18. How much will it cost to lay a flagstone sidewalk 50 feet long and 8 feet wide at $ ; per square foot.

Make out in proper form the following bill :

14. May 1, 1900, Mr. Thomas Snyder bought of W. R. Toomb, 44 lb. butter @ 32%; 1 ham (14 lb.) at 114¢; 24 yd. of lace @ 60%; 1; doz. oranges at 35%; 24 bars soap @ 61¢; 2 doz. bananas @ 15$; 38 lb. cheese at 16$; 5 lb. coffee @ 35¢; 20 lb. granulated sugar @ 614.

15. If 1 lb. 11 oz. of coffee cost 54¢, find the cost of 8 lb. 15 oz. at the same rate.

16. Write in Arabic notation : MCCXL, M, MDIV, MDCCCXC, XI, MCMI, MMLX.

17. Express in Roman notation : 99, 999, 1099, 1999, 9999, 10500, 669.

LESSON 17

1. In one bin there are of 21 bushels of grain, and in another bin 4 of 16 bushels. How many bushels are there in both bins together?

2. What is the Roman method of notation ?

3. What is United States money ? Name the gold coins. Name the silver coins.

4. How much will 11 eggs cost at 18¢ a dozen ? 5. Define minuend, subtrahend, remainder. 6. The minuend minus the remainder equals what? 7. The subtrahend plus the remainder equals what ?

8. Illustrate by examples your answers to the sixth and seventh questions.

9. If 4 of a pole stands in the mud and } in the water, what part of the pole is in the air ?

10. What is the length of the pole if the length in the air is 15 feet?

11. If you have .8 of a quantity, how much more is needed to make i of the quantity ?

12. A conductor collected 95 five-cent fares. Express the amount collected in dollars and cents.

13. Show that multiplication is a short method of getting the sum of equal numbers.

14. A lady bought two articles costing $24 and $13 respectively. How much less than $5 did they both cost her ?

15. Tell the meaning of the words, multiplicand, multiplier, product.

16. If of my money is $13, how much is of it ? 17. What are 4 of 12? 16 ? 24? 32 ? 20 ? 40 ?

18. If } of a ton of straw is worth $ 43, how much are 500 pounds worth?

LESSON 18

2.

1. From a piece of cloth containing 347 yards there were sold at one time 104 yards, and at another time 83 yards. How many yards were left ?

If 14 pecks of nuts cost $ 1.26, how much will one quart cost?

3. From 1 of 100 take 163.

4. How many square yards of carpet will be needed to cover the floor of a room 18 feet long and 15 feet wide ?

5. Two men traveled in opposite directions. One trayeled 34 miles an hour, and the other 45 miles. How far apart were they at the end of 2 hours ?

6. Find the cost of 12 barrels of flour if şof a barrel cost $ 3.60.

7. At $31.25 each how many cows will cost $906.25 ?

8. The base of a triangular flower bed is 36 feet and the altitude is 40 feet. Find the area.

9. How many feet of fence will be necessary to fence a rectangular lot 1251 feet long and 66 feet wide ?

10. James and John travel in the same direction, James at the rate of 3} miles an hour, and John 51 miles an hour. In how many hours will John be 7 miles ahead of James ? 11. À + + +

17. 4 + + 6 + 12 12. + 3 + 5 + 1

18. +.6+%+.4 13. } + 4 + +

19. ^ +1++1= 14. + ++1

20. 2+.6 + 16 + 2.5 = 15. } + + s +

21. 1+ +2+15 = 16. 1+ + i += 22. 14+ B + +

=

=

=

LESSON 19

1. 2 + 3.5 =
5. * - .3 =

9. 2x B 2. 4.3 +2.6 = 6.

.7 - =

10. 2 x .3 3. 3.7 + .5 = 7. 8.4 - 1.7

11. 9 x .7 4. 2.9 + 1.6 = 8. 7.25 –.09= 12. 1.6 x 5= 13. f of the distance between two buildings is 16 yards. What is the distance in feet?

14. A boy picked 8 quarts of berries and sold all except 1} quarts at 4¢ a pint. How much did he receive for what he sold ?

15. How many peaches can you buy for $ } at the rate of 3 peaches for 5¢?

16. How many hundredths equal .5?.7? .9? 17. .8 ; 4=

.4

.25 + 5 = .25 +.05 = 18. $.42 + $.14 = .42 + .14 = $.42 + 14 = 14 of *.42

30.

19. At $.14 a yard, how many yards of ribbon can you buy for $.56? If 14 boxes of matches cost $.56, find the cost of one box.

20. At 5$ each, how many pencils can you buy for $1.5?

21. If .6 of a yard of silk cost .6 of a dollar, how much will 2.6 yards cost? 22. 1 of 5 = 26. .1 x 10

.5 = .05 23. .1 x 5

27. 1.3 .1 = 31. .64 : 4 24. .1 x 8

28. 2.6 ; .2 = 32. 37.2 : 3 25. .1 of 9=

29. 1% • .3 33. .96 : 8 = 34. Define division, dividend, divisor, quotient. 35. If $ 24 is į of my money, how much is of it?

36. A farmer fed 12 tons of hay to his cattle in 6 weeks. At the same rate, how many tons will he feed in 11 weeks ?

=

LESSON 20

1. If it takes 88 yards to make a dress, how many yards will be needed to make a dozen dresses ?

2. At $ { a yard, how much will 16 yards of lace cost ?
3. Change to thirds : 245, 65}, 933, 128].
4. Change to eighths : 33], 453, 683, 967.

5. Change to whole or mixed numbers: 4, asie, 144, 386, 198, 491, 528

6. If a man earns $2} a day and pays $4 a day for his board, how many days will it take him to save $ 280 ?

7. Find the sum of 38 and 29 hundredths; 8 thousandths; 27 hundredths; 9 and 9 hundredths; 39 and 28 thousandths.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »