Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

In business transactions C is frequently used to denote one hundred, and M one thousand.

4. How much will 4386 pounds of freight cost at $.875

per C.

OPERATION

To change a number to hundreds, we divide it by 100, which is the 4386 : 100 = 43.86 hundreds same as pointing off two places at 43.86 x $.875 = $38.377 Ans. the right. Since one hundred pounds cost $.875, 43.86 hundreds will cost 43.86 times $.875. 5. Find the cost of 248 fence posts at $17.33} per

C. 6. Find the cost of 731 pounds of buckwheat flour at $2.35 a hundred.

7. Find the cost of 2625 cabbages at $4.621 per C. Find the value of : 8. 1.08} x 12 13. 84 :.07

18. 200 — .663 9. 1.121 x 24 14. 81;.007

19. 200 x .002 10. .061 x 36 15. 840 :.7

20..663 = .331 11. .87} x 18 16. 2 ; .008

21. 10 ; .001 12. 1.663 x 66 17. 12.6 ; .063 22. 9 x .009

LESSON 79

OPERATION

1. Find the cost of 5385 bricks at $4.25 per

M. To change a number to thousands, we divide it by 1000, which

5385 : 1000 = 5.385 thousands is the same as pointing off three

5.385 x $ 4.25 = $ 22.886 Ans. places at the right. Hence 5385 = 5.385 thousands. 5.385 thousands will cost 5.385 times $ 4.25, or $ 22.886.

2. Find the cost of 8584 feet of boards at $13.50 per M.
3. Find the cost of 45,380 shingles at $3.50 per M.
4. Find the cost of 3660 envelopes at $ 2.33} per M.
5. Find the cost of 16,850 shad at $ 80 per

M.

OPERATION

6. Find the cost of 6400 pounds of hay at $ 16.50 per ton.

2000 pounds make a ton. Hence, to change pounds to tons we divide the

6400 2000 3.2 tons number representing the quantity by 3.2 * $ 16.50 = $ 52.80 Ans. 2000, which is the same as pointing off three places at the right for decimals, and dividing by 2. 6400 pounds = 3.2 tons. Hence the cost : 3.2 times $ 16.50, or $ 52.80 Ans.

7. Find the value of 3200 pounds of guano at $50 a ton.

8. Find the cost of 8940 pounds of coal at $ 3.75 a ton.

9. If .75 of a ton of clover hay is worth $12.60, how much is a ton worth ?

REVIEW WORK

LESSON 80

1. What part of a quantity is 33} % of it ? What is 33} % of $21 ? 42 yards ? 93 bushels ? 12gallons ?

2. If a man walks 147 miles in 4 hours, at what rate does he walk per hour ?

3. What is the cost of a bushel of potatoes if 13 bushels cost $83 ? 5 bu. ? 71 bu. ?

4. If 34 dozen eggs cost $.60, how much will 20 eggs cost?

5. If 8 oz. of butter are worth 16 $, how much must I pay for 5 pounds, 5 oz. ?

6. If 6 men can do a piece of work in 8 days, how long will it take them to do of the work? How many days will it take 3 men to do į of the work ?

7. What is a fraction ? A decimal fraction ? An improper fraction ?

8. I bought of a gallon of ink at 20¢ a pint. How much did it cost?

9. Change to lowest terms: 15, 14, 19, 38, 44, 48, 48. 10. If 21 lb. of sugar cost 15%, how many pounds can you buy for $1.12 ?

11. What per cent of a quantity equals of the quantity ? 12. What

per cent of 8 is 4 ? What per cent of 32 is 8 ? 13. What is the relation 16 to 8? 30 to 5 ? A to į?

14. If 16 collars are worth 80%, how much are 8 collars worth?

15. What per cent of a quantity equals the quantity ?

16. What per cent of 2 is 2? Of į is 1? Of is ? Of ß is }? Of is ?

17. I spent į and } of my money. What part of my money remains ?

18. How many yards are 54 yd. and 73 yd.?
19. 54 inches and how many inches make 11 feet ?

LESSON 81

1. A carpenter worked 82 hours Monday, 9 hours Tuesday, 74 hours Wednesday, 8 hours Thursday, 6 hr. 40 min. Friday, and 7 hr. 30 min. Saturday. If 8 hours' work make a day, how much did he earn during the week at $2.88 a day?

2. Find the G. C. D. of 42, 56, 63, and 91.

3. If .871 bushel of corn sells for 56$, how much is a bushel worth? 53 bushels ?

4. Find the sum of .85, .833, .874, 25.663.
5. 74 +.121 +.081 +64 + 6.663 +.4+ 100) = ?

Find the cost of :

6. 24 bbl. flour at $45 a barrel.
7. 15 lb. 8 oz. butter at $.374 a pound.
8. 25 rockers at $17 apiece.
9. 31 doz. common chairs at 69¢ apiece.
10. 191 yd. flannel at 372¢ a yard.
11. 360 pineapples at 96¢ a dozen.
12. 800 pineapples at $12.37) per C.
13. 36,800 lb. iron at $214 per ton.
14. 7864 ft. lumber at $123 per M.
15. 9648 lb. plaster at 472¢ per C.
16. 35.85 acres of land at $557 per acre.

LESSON 82

1. If a man earned $12771 in 365 days, how much was that per day?

2. If 27 lb. 12 oz. of candy are divided among 6 persons, how many pounds and ounces does each person receive ?

3. From a pile of corn containing 40 bushels there were sold 20.75 bushels. How many bushels and pecks remained ?

4. J. R. Rudolph bought of Kropp & House the following goods :

May 18, 1900: 8 lb. granulated sugar, at 61¢; 4 lb. tea, at 871¢. May 19: 52 lb. coffee, at 35¢; 2 lb. 4 oz. ham, at 14¢; 4 chickens (16 lb. 11 oz.), at 12¢ per pound. May 23 : 25 bananas, at 15¢ a dozen ; 181 yd. silk, at $1.35; 12 yd. linen, at 873€.

Make out the above bill, using Form 2, Lesson 87.

5. At $1.872 a pair, how many pairs of skates can I get for $30 ?

6. At what price must coats that cost $8 be sold to gain 50%? 12%? 25%? 621% ?

7. If of 36 bananas cost 36¢, how much will of 24 cost?

8. A man raised 280 bushels of oats and sold .35 of it at 31 $ per bushel. How much was received from the sale ?

9. How many yards of edging can be bought for $48, at 30$? 40¢ ? 33}¢? 373€? 75$? 80$? 663 ¢ ?

10. From a piece of cloth containing 36 yards there were sold 54 yd., 53 yd., 75 yd., 87. yd. How many yards remained ?

LESSON 83

1. When two figures are placed side by side, what does the first one at the right denote ? What the second ? What do the figures 46 denote ?

2. What does each figure in 562 denote ? In 1234 ?

3. How much greater is the value of a figure standing in the second place than in the first? When standing in the third place than in the first? Than in the second ?

4. What is the smallest number expressed by three figures ?

5. Read the following: XL, LX, LXV, LXIV, XC, CX, CCXL, CCLX, DCCC, MC.

6. What part of a bushel is 1 peck 4 quarts ?

7. Find the cost of 1 pk. 4 qt. chestnuts if one bushel costs $8.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »