10. A man having $100000, gave away $1473.72. How much had he left ? Ans. $98526.28. 11. A merchant owing $35542.75, paid $22560.25. How much does he still owe? Ans. $12982.50. 12. A man having $8795.15, gave $2309.95 of it for a store. How much money had he remaining? Ans. $6485.20. 13. A man bought a span of horses for $537, and a yoke of oxen for $297.50. How much more did he pay for the horses than for the oxen? Ans. $239.50. note for $240, and he has since How much has he paid on the Ans. $199.50. 14. A man gave me his paid all but $40.50 of it. note? 15. A bank-clerk earned $150 a month, and his expenses were $67.43. How much did he save? Ans. $82.57. 16. I paid $25000 for a piece of property and afterward sold it for $19400.75. What was my loss? Ans. $5599.25. 17. From $11.05 take $9.258. 18. From $.001 take $.00095. 19. From $10 take $5.75. 20. From $5 take $1.85. Ans. $1.792. Ans. $.00005. Ans. $4.25. Ans. $3.15. 21. I pay $5268 for property which I sell for $4319.67. What is my loss? Ans. $948.33. 22. From 9 dollars subtract 8 dollars 99 cents 9 mills. Ans. $.001. 23. Subtract 99 dollars 99 cents 9 mills from $100.875. Ans. $.876. Ans. $.9445. 24. From 1 dollar subtract $.0555. 25. Each pupil will prepare an original problem for class exercise. MULTIPLICATION 147. United States Money is multiplied in the same manner as other decimals (145). EXAMPLE.-Multiply $13.75 by 4.5. SOLUTION. $13.75 4.5 EXPLANATION.-We write the multiplier under the multiplicand. 6875 5500 We then multiply, and place the decimal point in the product, as in Multiplication of Decimals, not forgetting to prefix the sign ($) to the result. $61.875 PROBLEMS. 1. Multiply $137.57 by 7. Ans. $962.99. Ans. $224.124. 2. Multiply $37.354 by 6. Ans. $97.80. Ans. $103. Ans. $200. Ans. $28864.08. 9. Multiply $.875 by 56. 10. Multiply $100 by .00001. Ans. $49. Ans. $.001. 11. If a boy goes to the opera at a cost of $1.25 an evening, how much will it cost him for 20 evenings? Ans. $25. 12. A gentleman's expenses for one year were $3450.75. At the same rate what would they be for 25 years? Ans. $86268.75. 13. What cost 450 tons of iron at $45.75 per ton? Ans. $20587.50. 14. What cost 37 tons of steel at $63.50 per ton? Ans. $2349.50. 15. What cost 372 yards of muslin at 11 cents per yard? Ans. $40.92. 16. What cost 568 yards of calico at 6 cents per yard? Ans. $34.08. 17. A street-car conductor receives $1.75 per day. How much does he make in one year of 365 days? Ans. $638.75. 18. An institution spends in advertising $565.34 per year. At this rate how much would it spend in 15 years? Ans. $8480.10. 19. If a boy places in a Savings' Bank $1.15 per week, how much will he deposit in 1 year or 52 weeks? Ans. $59.80. 20. A farmer sold 493 pounds of wool at $.875 per pound. How much did he receive for it? Ans. $431.38. 21. A tinner worked 5.5 days at $1.375, per day. How much did he earn? Ans. $7.56. 22. What cost 47 bushels of potatoes at $.655 per bushel? Ans. $30.79. 23. What cost 35 yards of carpeting at $2.375 per yard? Ans. $83.13. 24. What cost 77 bushels apples at $.875 per bushel? At $.625 per bushel? Ans. 1st., $67.38; 2d., $48.13. 25. Each pupil will prepare an original problem for class exercise. DIVISION 148. United States Money is divided in the same manner as other decimals (145). EXAMPLE.-Divide $61.875 by 4.5. PROBLEMS. 1. Divide $962.99 by 7. Ans. $137.57. 2. Divide $224.124 by 6. Ans. $37.354. 3. Divide $97.80 by 8. Ans. $12.225. Ans. $.347. 4. Divide $3.123 by 9. 5. Divide $103 by .04. 6. Divide $.27 by .008. 7. Divide $200 by 500. 8. Divide $28864.08 by 504. 9. Divide $49 by 56. 10. Divide $.001 by .00001. Ans. $2575. Ans. $33.75. Ans. $.40. Ans. $57.27. Ans. $.875. Ans. $100. 18. If shovels are worth $1.15 apiece, how many can be had for $41.40? Ans. 36 shovels. 19. At $.875 per bushel, how many bushels of corn can be bought for $83.125 ? Ans. 95 bushels. 20. A merchant sold 2000 barrels of flour for $14750. How much did he get per barrel? Ans. $7.375. 21. A puddler's income one year of 313 working days was $2582.25. What was the average per day? Ans. $8.25. 22. A family of seven persons spent in one year of 365 days $1642.50. What was the average per day? Ans. $4.50. 23. Bought 456 bushels of bituminous coal for $50.16. How much was that per bushel? Ans. $.11. 24. At 6 cents a yard how many yards of calico can be purchased for $34.08 ? Ans. 568 yards. 25. If a street-car conductor earns $1.75 per day, how long will he be in earning $638.75 ? Ans. 365 days. 26. If a boy deposits $1.15 per week in a Savings' Bank, in how many weeks will he have deposited $59.80? Ans. 52 weeks. 27. A livery man received $14208 for boarding 37 horses, 12 months. How much did he charge a month for each horse? Ans. $32. 28. Each pupil will prepare an original problem for class exercise. |