Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

21. At 14 dollars a pound, how many pounds of indigo can be bought for 93 dollars ?

22. How many times is le contained in 93?

23. At 14 dollars a barrel, how many barrels of raisins can be bought for 93 dollars ?

24. How many times is 14 contained in 94?

25. At % of a dollar a piece, how many pieces of nankin can be bought for 8f dollars?

26. How many tinies is { contained in 83?

27. At f of a dollar a pound, how many pounds of tea can be bought for 7ş dollars ?

28. How many times is & contaired in 73 ?
29. How many times is 3} contained in 73 ?
30. How many times is 5 contained in 17 ?
31. How many times is 4 contained in 9 ?
32. How many times is 3 contained in 124?

B. 1. At thy of a dollar a pound, how many pounds of meat can be bought for of a dollar ?.

Note. Change 1 to tenths.
2. How many times is it contained in ?

3. A man, having of a barrel of flour, distributed it among some poor persons, giving them & of a barrel apiece; how many did he give it to ?

Note. Change both fractions to twelfths; that is, reduce them to a common denominator.

4. How many times is & contained in ?

5. If a pound of almonds cost 7 of a dollar, how many pounds can be bought for of a dollar?

Note. Reduce the fractions to a common denominator.

6. How many times is + contained in f ?

7. If a piece of nankin cost of a dollar, how many pieces can be bought for 4dollars ? that is, 12 dollars? ,8. How many times is contained in 48? 9. If a bushel of barley cost of a dollar, how many bushels can be bought for y of a dollar? How many for 13 dollars ?

10. How many times is contained in ? How many times in 18?

11. How many times is & contained in ? 12. How many times is g contained in ?

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small]

16 drams, dr. 16 ounces 28 pounds

1 ounce.
1 pound.

OZ. lb.

[ocr errors]

I quarter of a hun

dred weight.

qr.

4 quarters make 1 hundred weight. cwt. 20 hundred weight " 1 ton.

T.

[ocr errors]
[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors]

For convenience of reckoning, it is usual in calendars to call the year 365 days for 3 successive years, and every fourth year 366, (for in 4 years the six hours' overplus amount to a day,) which is called bissextile or leap year. This day is added to February.

The common year is divided into twelve months, which are sometimes called calendar months, because they are the months used in calendars.

The names of the months, and the number of days in each, are as follows:

[blocks in formation]

1. In 2 pounds how many ounces? 2. In 8 yards how many quarters ? 3. In 3 quarters of a yard how many nails ? 4. i of a dollar is how many cents ? 5. How many farthings is of a penny? 6. How many pence is of a shilling? 7. f of a yard is how many quarters and nails?

8. In 2. how many shillings? 9. How much is of a shilling ? 10. How much is of a bushel of wheat?

11. How much would i of a barrel of wine cost, at one dollar a gallon?

12. How much would i cwt. of sugar cost, at 8 cents a pound?

13. How much is of a day?
14. How much is of a day?
15. How much is of a week?
16. How much is of an hour ?

17. How much would j of a hogshead of wine cost, at 2 dollars a gallon ?

18. If a man spend 28 dollars in a month, what is that a week? How much a day?

19. If a man spend 16 dollars a week, what is that a day?

20. If a man buy 4 bushels of grain for 5 dollars, how much is that a bushel ?

21. If wine is 2 dollars a gallon, how much is that a pint ?

22. If you give 5 cents a gill for wine, what is that a pint? What is it a quart? What is it a gallon?

23. If wine is worth 20 cents a pint, what is that a gill? What is it a quart? What is it a gallon?

24. If a yard of cloth is worth 7 dollars, what are 23 yards worth?

25. If a man earn 11 dollars a week, what that a day? What for 3 days ? What for 41 days ?

26. If a man earn 27 dollars in a day, what will he earn in a week?

27. What is şof a hogshead of wine?
28. 1 farthing is what part of a penny?
29. 2 farthings is what part of a penny?
30. 3 farthings is what part of a penny?
31. 1 penny is what part of a shilling?

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »