Intellectual Arithmetic: Upon the Inductive Method of Instruction |
Αναζήτηση στο βιβλίο
Σελίδα 5
How much must you give for four apples at two cents apiece ? Ans . Eight cents . Why ? because two and two are four , and two are six , and two are eight . How many apples , at two cents apiece , can you buy for eight cents ?
How much must you give for four apples at two cents apiece ? Ans . Eight cents . Why ? because two and two are four , and two are six , and two are eight . How many apples , at two cents apiece , can you buy for eight cents ?
Σελίδα 14
Robert gave five cents for an orange , and two for an apple , how many did he give for both ? 12. ... played at marbles ; when they began , they had seven apiece , and when they had done , James had won four ; how many had each then ?
Robert gave five cents for an orange , and two for an apple , how many did he give for both ? 12. ... played at marbles ; when they began , they had seven apiece , and when they had done , James had won four ; how many had each then ?
Σελίδα 20
A boy went to the confectioner's and bought three cakes of gingerbread , for which he gave a cent apiece ; two buns , for which he gave three cents apiece ; one custard for four cents , and one orange for six cents ; how many cents did ...
A boy went to the confectioner's and bought three cakes of gingerbread , for which he gave a cent apiece ; two buns , for which he gave three cents apiece ; one custard for four cents , and one orange for six cents ; how many cents did ...
Σελίδα 31
WHAT Cost three yards of tape , at two cents a yard ? * 2. What cost four apples , at two cents apiece ? * The pupil should be made to observe that three yards will cost three times as much as one yard ; and say , if one yard cost two ...
WHAT Cost three yards of tape , at two cents a yard ? * 2. What cost four apples , at two cents apiece ? * The pupil should be made to observe that three yards will cost three times as much as one yard ; and say , if one yard cost two ...
Σελίδα 32
What cost five peaches , at three cents apiece 1 4. What must you give for two oranges , at six cents apiece ? 5. What would be the price of three barrels of cider , at three dollars a barrel ? 6. If one orange is worth three apples ...
What cost five peaches , at three cents apiece 1 4. What must you give for two oranges , at six cents apiece ? 5. What would be the price of three barrels of cider , at three dollars a barrel ? 6. If one orange is worth three apples ...
Τι λένε οι χρήστες - Σύνταξη κριτικής
Δεν εντοπίσαμε κριτικές στις συνήθεις τοποθεσίες.
Άλλες εκδόσεις - Προβολή όλων
Intellectual Arithmetic: Upon the Inductive Method of Instruction Warren Colburn Πλήρης προβολή - 1849 |
Intellectual Arithmetic: Upon the Inductive Method of Instruction Warren Colburn Πλήρης προβολή - 1829 |
Συχνά εμφανιζόμενοι όροι και φράσεις
added answer apples applied barrel cost barrel of flour barrels of cider bought build bushels bushels of wheat called cents apiece cloth cost common contained cost 2 dollars count denominator divided division dollars dollars a yard eight eighteen Eleven equal examples explained farthings feet fifteen fifths five four Fourteen fourths fractions gain gallons gave give given half halves horses hundred weight instructer interest lars less manner miles months nails nine Nineteen ninths operations oranges paid pence perform persons piece pints plate pole pound practical principles pupil quart quarters questions Reduce rods serve seven Seventeen sevenths sheep shillings shows Sixteen sixths sold square tell tenths thing third Thirteen twelve twenty understand week whole worth yards cost yards of cloth