Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

PROBLEM III.

To find the difference of longitude of two places, the difference in their time being given.

Multiply the difference of time by 15, and regard the hours, minutes and seconds of the product as degrees, minutes and seconds of longitude.

EXAMPLES.

1. The difference in time of two places is 3 hr. 45 min 30 sec.; what is the difference in longitude ?

[blocks in formation]

2. The difference in time between New York and Cincinnati is 41 min. 31% sec.; the longitude of New York is 74° 1' 6" west. What is the longitude of Cincinnati.

[blocks in formation]

84°

24', west long. of Cincinnati.

3. The time at St. Louis is 1 hr. 4 min. 56 sec. earlier than that of New York, whose longitude is 74° 1' 6". What is the longitude of St. Louis ?

[blocks in formation]

4. The time at Louisville is 5 hr. 16 min. 38 sec. earlier than that of Dublin, whose longitude is 6° 20' 30" west. What is the longitude of Louisville ?

[blocks in formation]

REM. When it is 9 A.M. at New York it is 10 A.M. 15° east of New York and 15° west of New York the time is 8 A.M.

5. The difference in time of Washington and St. Petersburg is 7 hr. 9 min. 194 sec. What is the difference in longitude? Ans. 107° 19' 484" = difference in longitude.

' 6. The longitude of Cincinnati is 84° 24' west.

When it is 10 o'clock A.M. at Cincinnati, it is 22 min. 8 sec. past 10 at Buffalo. What is the longitude of Buffalo?

Ans. Longitude of Buffalo 78° 52'.

[blocks in formation]

per bushel ?

1. What is the cost of 40 bushels of wheat at $1.25

Ans. $50. 2. What is the cost of 110 bushels of wheat at $1.25 per bushel ?

Ans. $137.50. 3. Sold at one time 57 bushels of wheat at $1.20 per bushel, at another 140 bushels at $1.25 per bushel, at a third sale 436 bushels at $1.30 per bushel ; what was the amount of sales ?

Ans. $810.20. 4. I paid $1236.43 on a debt of $2143.24 ; how much do I still owe?

Ans. $906.81. 5. Bought 237 acres 1 rod 20 perches of land, at $45.50 per acre ; what is the cost ?

2373 A. = 237.375 A. Ans. $10800.567. 6. Purchased 450 acres of land for $15000 ; what was the price per acre?

Ans. $33} 7. John Jones bought of Peter Smith,

4 doz. handks. at 124 cts. each ($}),
60 yd. muslin at 84 cts. per yd.,
25 yd. drilling at 124 cts. per yd. ($),

424 yd. cloth, at $2.371 per yd. $23. What was the amount of goods ? Ans. $115.014 8. 3 dollars per dozen is how much apiece ?

Ans. 25 cents.

9. 6'dollars per dozen is how much apiece ?

Ans. 50 cents. 10. 9 dollars per dozen is how much apiece?

Ans. 75 cents. 11. 374 cents each is how much per doz. ?

Ans. $4.50. 12. 621 cents each is how much

per
doz. ?

Ans. $7.50. 13. 871 cents each is how much per

doz. ?

Ans. $10.50. 14. Sold 5654 bushels of wheat for $636.184 ; what was the price per bushel ?

Ans. $1.12. 15. Paid. $150 for carpeting at $1.25 per yard ; how many yards were bought?

Ans. 120 yards. 16. If 4 lb. sugar cost $.371, what will 25 lb. cost?

Ans. $2.343. 17. A, B, and C bought 600 acres of land ; A is to have .3 of it, B .25, and C the balance; what is. C's part, and how many acres does each get? Ans. C gets .45 = 270 A., A gets 180 A., and B 150 A.

18. Add the following: 5 T. 2 cwt. 30 lb. 12 oz. 10 dr., 8 T. 5 cwt. 63 lb. 8 oz. 9 dr., 15 T. 5 cwt. 75 lb. 5 oz. 6 dr., 12 T. 9 cwt. 41 lb. 5 oz. 6 dr., 14 T. 6 cwt. 80 lb. 5 oz. 3 dr. Put cwt. and lb. together. Thus, T. lb.

dr.

The denomination of 5 230 12 10 lb. is the most important 8

563 8 9 in Avoirdupois Weight. 15 575 5 6 The oz. may be regarded 12 941 5 6 as a fraction, and then' 14 680 5 3 2000 lb. = 1 Ton is all 55 991 5 2, Ans. that is necessary.

>

OZ.

or or or or

160

19. From 8 T. 563 lb. 8 oz. 9 dr. take 5 T. 230 lb. 12 oz. 10 dr.

Ans. 3 T. 332 lb. 11 oz. 15 dr. 20. Reduce 5 lb. 8 oz. 12 pwt. 14 gr. to grains.

Ans. 32942 gr. 21. One lb. Troy is what part of a lb. Avoirdupois?

Ans. 146. 22. Reduce 1 mi. 2 fur. 8 rd. 3 yd. 2 ft. 8 in. to inches.

Ans. 80924 in. 23. How many yards in 4 pieces of cloth, each containing 35 yd. 3 qr. ?

Ans. 143 yd. 24. What is the value of 5 T. 420 lb. coal, $41 per ton ?

Ans. $22.147. 25. In 12 lb. 6 oz. 10 pwt. 12 gr., reduce the lower denominations to the fraction of a lb.

Ans. 1234 = 122, or 12.54375. 26. Reduce the lower denominations to the fraction of an acre in 30 A. 3 R. 12 P.

Ans. 30.825 A., or 3033 A. 27. What is the value of the land in Ex. 26, at $54.25

Ans. 1672.25625. 28. What part of a mile is 360 yd. ? Ans. #mi. 29. What part of a mile is 8 rd. 3 yd. 1 ft. ?

Ans. 2747 mi. 30. What will 3250 lb. hay cost at $8 per ton ?

2868 T. = 13 T.

1 T. Ans. $13. 31. How many tons in 8750 lb. ?

Ans. 43 T. = 4.375 T. 32. What is the time between May 9th, 1858, and Sept. 11th, 1872 ?

Ans. 14 yr. 4 mo. 2 da. 33. What is the time between July 12th, 1863, and Jan. 1st, 1871 ?

Ans. y yr. 5 mo. 19 da.

per acre ?

a

a

32 5 2000

[ocr errors]
« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »