Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

y. If the interest of $100 for one year is $5, what would be the interest of $500 for the same time?

[ocr errors]

INTEREST.

$5.
?

4 x

= $28.

color

PRINCIPAL.,
Given

$100 and
Required, $500

and 8. If of a barrel of flour cost $4, what will 4 barrels

a cost?

Given f barrel and $4.
Required 4 barrel and ?

7
45

X4 $4 x

3 2 REM. 4ş is a multiplier, and is a divisor; the must be inverted.

9. If 41 bushels of wheat cost $5.40, what will 84 bu. cost? 91 bu.? 2312 313? 471 ? 391 ? 581? 974 ? 1064 ?

10. If 8 bushels of wheat cost $10, what will be the cost of 9j bu. ? 104 bu.? 15% bu. ? 371 bu.? 953 bu. ? 125} bu. ? 1504 bu.? 279 bu. ?

11. If 5% acres of land cost $230, what is the cost of 64 acres ? 7 acres ? 124 acres ? 13 acres ? 17 ? 183? 194? 208 ? 379 ? 491?

12. If 2} acres of land cost $110, what will { of an acre cost? l acre ? | acre? } acre ? $acre ? $acre ? 4 acre? 14 acres ? 1% acres ?

13. If ia of a yard of cloth cost % of a dollar, what will of a yard cost ?

Given I yd. and $10
Required,
yd. and

?

3

14. If 4 yard of cloth cost $2, what will 3 ells F. cost?

2 x = 15. If yard of cloth cost $2.25, what will 5 ells English cost? What will 5 ells French cost ?

2.25 x

[blocks in formation]

1. If 12 bushels of wheat cost $15, what will 42 bushels cost ?

Given 12 bushels and $15.
Required 42 bushels and ?

[ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

2. If 15 bushels of oats cost $4.50, what will 75 bushels cost?

Given 15 bushels and $4.50.
Required 75 bushels and ?

$4.50 x H. 3. If 12 bushels of wheat cost $15, how many bushels will $524 buy?

Given 12 bushels and $15.
Required ?

and $52.50.
524
12 x
= 12 x 19.5

= 42 bushels.
15

2

21

[ocr errors]

4. If 15 bushels of oats cost $4.50, how many bushels will $22.50 buy?

Given 15 bushels and $4.50. Required ?

and $22.50.

15 x

5 285 158

= 75 bushels.

5. If a man travel 48 miles in 6 hours, how many miles will he travel in 56 hours at the same rate ?

Ans. 448 miles. 6. If 20 bushels of wheat yield 4 barrels of flour, how many bushels will be required for 15 barrels of flour?

Ans. 75 barrels. 7. If 20 bushels of wheat yield 4 barrels of flour, how many barrels of flour will 75 bushels yield ?

8. If a man travel 50 miles in 2 days, how long will it take him to perform a journey of 375 miles at the same rate ?

9. If a staff 3 feet long cast a shadow 4 feet, what will be the length of the shadow of a steeple 180 ft. high?

a

Given 3 ft., staff and 4 ft., shadow. .
Required 180 ft., steeple and ? shadow.

Shadow of steeple 240 ft. 10. If the interest of $100 for one year is $6, what is the interest of $500 for the same time? Ans. $30.

11. If a man's salary amounts to $1500 in 3 years, how much will it amount to in 7 years ?

12. If 124 bushels of wheat cost $15, what will 353 bushels cost ? 351 X 2 = 71

15 x H 124 x 2 = 25 13. If jy of a barrel of flour cost $6, what will 57 barrels cost? The 5, is a multiplier and the is a divisór.

a

14. If 51 bushels of wheat cost $6.60, what will 374 bushels cost ?

.20

Ans. $3%

6.60 x x 11

= $44.80. 15. If 4 of an acre of land is worth $36.40, what is the value of 151g acres at the same rate ?

15 3 = 433 $36.40 x x 7 16. If 74 acres of land cost $1560, what will of an acre cost?

Ans. $150. 17. The assets of a firm are $48576 and the liabilities

a $97648; how much will a creditor receive to whom is owing $1654?

48576 x 1054 = 18. If 11 of a yard cost $7%, what will 6 of a yard cost? 19. If It of a ship cost £49, what is of it worth ?

Ans. £32. 20. What will 57 acres 3 rods and 24 perches of land cost, if 5 acres 2 rods and 6 perches cast $224.64 ? Reduce to perches.

Ans. $2348.83+. 21. If $1.50 will buy 6 lbs. sugar, how much sugar will $36.50 buy?

22. If 54 yards of cloth cost $7.15, what will 721 yards cost?

87.15 x 14 23. If 43 lbs. ham cost 87 cents, what will 354 lbs. cost ?

Ans. $6.79+. 24. If .75 of a ton of hay cost $15, what will 2.25 tons cost?

Ans. $45. 25. If 100 acres of land cost $400, what will 830 acres cost?

26. If ☆ of a ship cost $4500, what will it cost?

27. If .25 of an acre of land is worth $32, what is .875 of an acre worth?

28. If 5% yards of muslin cost 46 cents, what will 201 yards cost ?

Ans. 162 cents. 29. If 3 yards of cloth cost $15.75, what will 6 ells English cost ?

Ans. $39.374. 30. If 5 ells Fl. cost $15.15, what will 6 ells Fr. cost ?

In the preceding examples, the ratios were all direct; as in those cases any increase in the required term of the ratio demanded a similar increase of the unknown; but there are cases which require the ratio to be inverted, such as, the more men employed, the less time will be required to perform a piece of work; the more hours employed in the day, the less days; the wider the material, the less yards it will take to make a garment, etc.

These cases of inverse ratio are readily detected by asking this question : “Will an increase of the required term of the ratio demand an increase in the unknown term ?" If it does, the ratio is direct; but if an increase in the required term of the ratio demand a diminution of the unknown term, the ratio must be inverted; thus,

[ocr errors]

PROBLEM.

If 4 men can do a piece of work in 10 days, how long will it take 8 men to do the same work ?

[blocks in formation]
« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »