Complete Arithmetic; Or, Third Book of a Series of MathematicsP. O'Shea, 1880 - 270 σελίδες |
Αναζήτηση στο βιβλίο
Σελίδα 32
... bushels of wheat for 650 dollars . What was the rate per bushel ? 28. In an orchard there are 625 trees , and there are 25 trees in a row . How many rows are there ? 29. In a garden there are 100 heads of cabbage in ten rows , and an ...
... bushels of wheat for 650 dollars . What was the rate per bushel ? 28. In an orchard there are 625 trees , and there are 25 trees in a row . How many rows are there ? 29. In a garden there are 100 heads of cabbage in ten rows , and an ...
Σελίδα 44
... wheat at 125 cents per bushel , and received in return barley at 75 cents per bushel . How many bushels of barley did he get ? Ans . 2500 bu . barley . 3. How many acres of land , at 25 dollars per acre , can be obtained for 5 houses ...
... wheat at 125 cents per bushel , and received in return barley at 75 cents per bushel . How many bushels of barley did he get ? Ans . 2500 bu . barley . 3. How many acres of land , at 25 dollars per acre , can be obtained for 5 houses ...
Σελίδα 103
... bushel of wheat cost $ 1.125 , what will 8 bushels cost ? 12. If 1 bushel of wheat cost $ 1.05 , what will 10 bushels cost ? 13. If 1 bushel of wheat cost $ 1.05 , what will 100 bushels cost ? 14. If 8 bushels of wheat cost $ 9 , what cost ...
... bushel of wheat cost $ 1.125 , what will 8 bushels cost ? 12. If 1 bushel of wheat cost $ 1.05 , what will 10 bushels cost ? 13. If 1 bushel of wheat cost $ 1.05 , what will 100 bushels cost ? 14. If 8 bushels of wheat cost $ 9 , what cost ...
Σελίδα 124
... bushels of wheat at $ 1.25 per bushel ? Ans . $ 50 . 2. What is the cost of 110 bushels of wheat at $ 1.25 per bushel ? Ans . $ 137.50 . 3. Sold at one time 57 bushels of wheat at $ 1.20 per bushel , at another 140 bushels at $ 1.25 per ...
... bushels of wheat at $ 1.25 per bushel ? Ans . $ 50 . 2. What is the cost of 110 bushels of wheat at $ 1.25 per bushel ? Ans . $ 137.50 . 3. Sold at one time 57 bushels of wheat at $ 1.20 per bushel , at another 140 bushels at $ 1.25 per ...
Σελίδα 125
... bushels of wheat for $ 636.18 ; what was the price per bushel ? many yards were bought ? 15. Paid . $ 150 for carpeting at $ 1.25 per yard ; how Ans . 120 yards . 16. If 4 lb. sugar cost $ .371 , what will 25 lb. cost ? Ans . $ 2.343 ...
... bushels of wheat for $ 636.18 ; what was the price per bushel ? many yards were bought ? 15. Paid . $ 150 for carpeting at $ 1.25 per yard ; how Ans . 120 yards . 16. If 4 lb. sugar cost $ .371 , what will 25 lb. cost ? Ans . $ 2.343 ...
Άλλες εκδόσεις - Προβολή όλων
Complete Arithmetic, Or, Third Book of a Series of Mathematics Andrew H. Baker Δεν υπάρχει διαθέσιμη προεπισκόπηση - 2016 |
Complete Arithmetic; Or, Third Book of a Series of Mathematics Andrew H Baker Δεν υπάρχει διαθέσιμη προεπισκόπηση - 2016 |
Συχνά εμφανιζόμενοι όροι και φράσεις
18 days 24 days abstract numbers acres acres of land ADDITION AND SUBTRACTION amount annuity April 1st Avoirdupois barrels of flour bought bushels cost bushels of wheat called column common denominator common difference common fraction compound interest cube root cubic decametre decimal diameter Divide dividend divisor and quotient dollars draft equal numbers EXAMPLES Extract the cube factors farthings figure Find the least four frustum gain gallons given number Given Required greatest common divisor hence improper fraction inches integral number invested least common multiple longitude marked price miles mills minuend months Multiply 576 number of terms paid pence pounds premium present value principal PROBLEMS proper fraction rate per cent Reduce REM.-When remainder series of equal shillings simple fraction simple interest sold square root sugar cost tens units wheat cost zero