Εικόνες σελίδας
PDF
Ηλεκτρ. έκδοση

25. 84 x 7470. 26. 96 × 3998.

27. 74 x 8647.

28. 98 x 8766.

29.99 × 9999.

30. 211 × 7361.

31. 311 x 4872.

32. 401 x 3664.

33. 503 × 2763.

34. 630 x 4876.

35. 580 × 6924. 36. 770 × 3871. 37. 860 × 3926. 38. 722 × 3322. 39. 421 × 7232. 40. 512 × 3211. 41. 643 × 7806.

42. 428 × 3605. 43. 826 × 8207.

44. 407 x 8643.

45. 502 × 8926.

46.

708 x 3971.

47.

637 × 9286.

48.

843 x 8792.

49.

695 × 5764.

50.

783 × 9871.

51.

847 × 6476.

52.

972 × 3502.

53.

866 × 4009.

54.

707 x 8763.

55.

5002 × 7983.

56.

6008 × 3976.

57.

4003 × 6648.

58.

5009 × 9987.

59.

300 × $75.35.

60.

400 x $82.25.

61.

500 × $61.32.

62.

600 × $43.35.

63. 700 x $27.73. 64. 800 x $51.36. 65. 900 x $83.42.

66. 800 x $4200.

67. 700 x $7500.

68. 600 $3200.

69. 500 x $9600.

70. 283 × $48.25.

71. 342 × $29.75.

72. 276 x $49.42.

73. 396

$64.40.

74. 428 × $75.19.

75. 532 × $81.62.

76. 437 × $29.86.

77. 522 × $62.23.

78.

729 × $72.30.

79.

8004 × $91.76.

80: 9006 × $38.92.

81. 7052 × $47.80.

82. What will 175 chairs cost at $2.35 each?

83. What will 630 barrels of salt cost at $3.08 a barrel? 84. What will it cost to cart 168 loads of produce at $3.15 a load?

85. What will 475 bushels of clover seed cost at $3.12 a bushel ?

86. What will a wholesale dealer have to pay for 240 yards of velvet at $1.85 a yard, 480 yards of silk at $1.38, 520 yards of lace at $1.62, and 250 yards of broadcloth at $1.75?

EXERCISE 16

REVIEW PROBLEMS

1. How much will 30 cows cost at $35 a head?

2. A mile contains 5280 feet. How many feet in 8 miles 3. How much will 440 bales of hops weigh at 200 pounds a bale ?

4. If a square lot is 66 feet on a side, what is the distance around it?

5. If sound travels 1125 feet in 1 second, how far will it travel in 20 seconds?

6. A farmer bought 7 bushels of grass seed at $3.40 a bushel. How much did it all cost?

7. A city school bought 20 dictionaries at $9.75 each. How much did they all cost?

8. If a salesman receives $25 a week and works 48 weeks a year, what is his income for the year?

9. At $85 a month, how much will the rent of a city apartment amount to in a year?

10. A lady rents a piano for $4.25 a month. How much is the rent for 6 months?

11. At $250 a month, what will a man's salary amount to in a year?

12. If a man grinds 35 bushels of corn of 56 pounds each, how many pounds does he grind?

13. A farmer adds to his property a field of 65 acres, paying $75 an acre for it. How much does the field cost?

14. A dealer sells 15 automobiles at $925 each. How much does he receive for them all?

15. If 38 cows average 408 pounds of milk apiece a month, how many pounds do the cows produce in a month?

16. There being 12 inches in 1 foot, how many there in 175 feet?

inches are

17. There being 5280 feet in 1 mile, how many feet are there in 24 miles ?

18. There being 144 square inches in 1 square foot, how many square inches are there in 93 square feet?

19. There being 128 cubic feet in a cord, how many cubic feet are there in 152 cords of wood?

20. If a farm averages 28 bushels of buckwheat to the acre, how many bushels will 175 acres produce?

21. If a farm averages 18 bushels of winter rye to the acre, how many bushels will 136 acres produce?

22. A manufacturer sells 175 sets of harness at $24 a set. How much does he receive for them all?

23. There being 640 acres in 1 square mile, how many acres are there in 135 square miles?

24. If a farm averages 2256 pounds of hay to the acre, how much hay will 275 acres produce?

25. A cubic foot of hard coal weighing 84 pounds, how much will 246 cubic feet of hard coal weigh?

26. A cubic foot of ice weighing 58 pounds, how much will 1070 cubic feet of ice weigh?

27. Allowing 5 ounces to a cubic inch, how much will a cubic foot (1728 cubic inches) of copper weigh?

28. If a man averages 2265 steps in walking a mile, how many steps will he take in walking 23 miles?

29. A barrel of flour weighing 196 pounds, how much will 144 barrels weigh?

30. Find the cost of 42 head of cattle at $37.50 each.

31. If a farmer buys 75 acres of land at $62.25 an acre, what is the total cost?

32. How much will 65 horses cost at $82.75 each? 33. At $5.75 a ton, how much will 356 tons of coal cost? 34. A book dealer sells 206 copies of a certain book at $1.25 each. How much does he receive for them all?

35. At $2.98 a ton at the mine, how much will 478 tons of iron cost?

36. When sound travels 1125 feet in a second, how far will it travel in 2 minutes?

37. If a cubic foot of cast iron weighs 447 pounds, how much will 12 posts weigh, each containing 3 cubic feet?

38. If a cubic foot of wrought iron weighs 486 pounds, how much will 17 beams of 2 cubic feet each weigh?

39. If a cubic foot of ice weighs 58 pounds, what will 32 cakes weigh, each containing 3 cubic feet?

40. The earth moves about the sun 101,090 feet in a second. How many feet does it move in a minute?

41. If a steam engine uses 2 tons of coal a day, how many tons will it consume in January if it runs every day?

42. If a man earns $3.50 a day, and works 6 days in the week for 48 weeks, how much does he earn in a year?

43. A merchant bought 7 pieces of cloth of 33 yards each and paid $1.60 a yard for it. What was the total cost ?

44. A grocer sold 4 boxes of oranges, each box containing 196 oranges, at 4 cents apiece. How much did he receive for all?

45. Which will cost the more, 48 cows at $37.50 each, or 22 horses at $88 each? How much more?

46. If electricity travels on a wire at the rate of 288,000 miles per second, how long would a wire have to be in order that an electric current would travel from one end to the other in one minute?

CHAPTER V

DIVISION OF INTEGERS

47. Nature of Division. In multiplication two factors are given to find the product. In division the product and one of two factors are given to find the other factor.

That is, in the case of 2 × $4 $8, we have given the factors 2 and $4, from which to find the product $8.

In division we have given the product $8 and the factor 2, to find the other factor $4; or the factor $4, to find the other factor 2.

48. Division. If the product and one of two factors are given, the process of finding the other factor is called division.

49. Symbol. The symbol for division is. It is read divided by.

For example, 15 ÷ 5 = 3. This is also indicated by another symbol, thus: 53. That is, 15 ÷ 5 and 5 have the same meaning.

50. Dividend. The given product, that is, the number to be divided, is called the dividend.

51. Divisor. The given factor, that is, the number by which we divide, is called the divisor.

52. Quotient. The required factor, that is, the number found by division, is called the quotient.

53. Remainder. Often a divisor does not exactly divide the dividend. Then the part of the dividend that is left is called the remainder.

Thus 14 3 = 4 with remainder 2. The quotient is usually written 43, meaning 4 with 2 still to be divided into 3 equal parts.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »