Εικόνες σελίδας
PDF

(a.) From the above solutions, we infer that, to multiply by a decimal fraction, we multiply as though it were a whole number, and remove the decimal point in the product as many places further to the left than it is in the multiplicand as there are places of decimal fractions in the multiplier. The product, then, will contain as many places of decimal fractions as there are in both the multiplier and multiplicand. (b.) Find each of the following products : 2. .3 x .3?

12. 8 X .3 x .07? 3. 4.5 x .007?

13. 653 X 4 X 9.5 ? 4. .25 X .25?

14. .25 x .25 X .25 ? 5. .48 x 6.3 ?

15. 12.5 X.5 x 1.6? 6. .006 x .03?

16. 3.07 x 2.05 X 40.3? 7. .005 X .005 ?

17. 14 x 1.4 X .14? 8. .878 x 1.06 ?

18. .06 X.7 x .005 X 600? 9. 3243 x 1.04?

19. 3.4 x .007 X 8.03 x 50 ? 10. 8 X.3 X 7 ?

20. 500 x .005 X .05 X 5000 ? 11. .08 x .03 x .07? 21. 375.0623 X 6.423 X 50.0329?

93. Practical Problems.

1. How much will of a ton of iron cost at $54.25 per ton ? Solution. - If 1 ton of iron costs $54.25, 5 of a ton will cost of $54.25, which, found as before explained, is $22.60 = $22.604 +.

NOTE.— It will often, if not usually, be found best to write the work for these problems in form for cancelling. How much will — 2. of a barrel of flour cost at $11.28 per bbl. ? 3. 5 of a bag of coffee weigh if a bag weighs 149 lb. ? 4. 3 of a pound of tea cost at of a dollar per lb. ? 5. of an acre of land cost at $85% per acre ? 6. .9 of a cord of wood cost at $6.54 per cord ? 7. .73 of a hogshead of wine at $137.50 per hhd. ?

8. .297 of a stack of hay weigh if the whole weighs 4,36 tons ? 9. 13; rods of fence cost at of a dollar per rod ? 10. A lot 17; rods long and 16 11 ft. wide cost at $2 per rod ?

11. A block 8.3 ft. long, 2.9 ft. wide, and 12 ft. high, cost at $1.53 per ft. ?

12. 4 of a sq. rd. cost at of a dollar per sq. yd. ? 13. 53 rd. of wall cost at $1,1 per yd. ?

14. George has $148.75, Joseph has } as much money as George, and Edward has as much as Joseph. How many dollars does each have ?

15. A man bought a house for $3483, and sold it so as to gain .75 of the cost? What was his gain?

16. A man who owned an acre of land sold .3 of it at the rate of $124.74 per acre, and the remainder at the rate of $137.96 per acre ? How much did he receive for each lot and for both ?

17. I bought .7 of a ton of coal at $8.43 per ton, 1.16 cords of wood at $7.39 per cord, and 5.5 baskets of charcoal at $.35 per basket. What was the amount of my purchase ?

18. If it takes 14 bushels of seed to sow an acre of land, how many bushels will it take to sow 3} acres ?

19. How many square feet are there in the four walls of a room 16 ft. long, 15% feet wide, and 8s ft. high?

20. If 12 lb. of chocolate cost 3], how much will 7% lb. cost ?

[ocr errors]
[ocr errors]
[ocr errors]

Suggestion. — 1 lb. will cost $ , and 7 lb. will cost $

4 X 12 X 3 21. If 18 acres of land are worth $17455, how much are 81 acres worth?

22. 3 men bought a cargo of coal for $875.625. The first took 2 of it, the second took twice as much as the first, and the third took the remainder. How many dollars ought each to pay ?

23. For how much must I sell a lot of goods costing $3244 in order to gain .15 of the cost?

24. For how much must I sell a lot of goods costing $838.54 in order to lose .27 of their cost ?

25. I bought 2; yards of broadcloth at $5.83 per yard, 5% yards of cassimere at $1.65 per yard, and 64 yards of doeskin at $1.90 per yard, giving in payment a hundred-dollar bill. How much change ought I to receive ?

26. I sold 85 tons of hay at $19.37 per ton, receiving in payment Scwt. of sugar at $8.69 per cwt., and the rest in money. How muvh did I receive in money?

27. In a cornfield there are 87 rows of corn, each row containing 138 hills. Now, allowing that each hill produces 5 ears of corn, and that each ear contains 15 gills, how many bushels of corn will the field contain ?

28. In a certain house there are 25 windows, each window containing 12 panes of glass, each pane 164 inches long and 11 inches wide. How many square inches of glass are there in all ?

29. I bought 4 loads of hay, the first weighing 13 tons, the second 13 tons, the third 2 tons, and the fourth 15 tons. How many tons did I buy, and what did it all cost, at $183 per ton?

94. To find a Number from its Fractional Part. 1. 36 is of what number? 1st Solution. - If 36 is į of some number, of that number must be 8 times 36, or 288. Hence, 36 is $ of 288. 2ND SOLUTION. — 36 is 4 of 8 times 36, or of 288. (a.) Of what number — 2. Does 87 = $?

4. Does 5.06 = .001? 3. Does 527 = .1?

5. Does 14 = it? 6. 42 equals ff of what number?

[ocr errors][ocr errors]

SOLUTION.—If 42 = 1 of some number, of that number must equal 4 of 42, which is 4%, and 1 of the number must equal 13 times this result, which, found by making 13 a factor of the numerator and reducing, is 454. Hence, 42 equals 1 of 454.

[ocr errors]
[ocr errors]
[ocr errors]

7. 18 = ft of what number?

SOLUTION. — If 1% = je of some number, 46 15 X 96

of that number must equal 5 of 18, which is

expressed by making 25 a factor of the denomi4 5

nator; and 3 of the number must equal 36 times the last result, which is expressed by making 36 a factor of the numerator, as in the written work in the margin. Hence, 15 = of 127.

[ocr errors]
[ocr errors]

1776.

[ocr errors][merged small]

1st Solution.— If of an 24.98

acre cost $149.88, 5 of an acre 149.88 X 25 624.50

- $208.16. will cost 4 of $149.88, which 18

is $ 18, and of an acre will cost 25 times the last result, which may be expressed by making 25 a factor of the numerator, as in the written work in the margin.

[ocr errors]
[ocr errors]
[ocr errors]

32. How much will a man earn in 777 days if he earns $15 in 4} days?

33. If 3f bushels of corn are worth as much as 53 bushels of oats, how many bushels of oats are 84 bushels of corn worth?

34. If 6 lb. of coffee can be bought for $1, how many pounds can be bought for $34 ?

35. I owned f of a vessel and sold ß of my share for $4728. What was the whole vessel worth at that rate ?

36. A prize was to be divided between the captain and the first, second, and third mates of a vessel, in such a manner that the first mate was to have as much as the captain, the second mate as much as the first mate, and the third mate as much as the second mate. Now, allowing that the share of the third mate was $1000, what was the share of each of the others ?

37. If z of a yard of cloth is worth as much as 34 pecks of salt at of a dollar per peck, how many dollars are 15} yards of cloth worth?

95. To divide by a Fraction.

(a.) From the nature of division, it is obvious that

1st. With the same dividend, the larger the divisor the smaller will be the quotient, and the smaller the divisor the larger will be the quotient.

2d. The quotient of any number divided by 1 equals the number itself. Hence, dividing by a number greater than 1 must give for a quotient a number less than the dividend, and dividing by a number less than 1 must give for a quotient a number greater than the dividend.

ILLUSTRATIONS. — The quotient of 24 + 12 is 2, but the quotient of 24 +

of 12, or 6, is 2 times 2, or 4, and the quotient of 24 = 4 of 12, or 4, is 3 times 2, or 6.

In like manner, since the quotient of 8 + 1 is 8, the quotient of 8 + 4 is 2 times 8, or 16, and the quotient of 8 + ] is 3 times 8, or 24.

« ΠροηγούμενηΣυνέχεια »